yeniloji.com
Sağlık

İç Çamaşırı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Henüz yorum yazılmadı
İç Çamaşırı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Yeniloji 2211 görüntüleme

İç çamaşırı alırken; kumaş türüne, rengine, bedenine, rahatlığına dikkat edilmeli ve satın almadan önce vücudunuzla uyumuna özen göstermelidir.

İç Çamaşırı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hem kadınların hem de erkeklerdin iç çamaşırı alırken oldukça dikkatli olması ve bazı hususlara dikkat etmesi gerekmektedir. Kişinin gün içerisinde kendini rahat hissetmesi oldukça önemlidir. İç çamaşırı yaşa, cinsiyete, kiloya ve vücut tipine göre bazı nitelikler doğrultusunda değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle iç çamaşırı alırken özenle ve dikkatle seçim yapılmalıdır. Aksi durumda vücut kendini rahat hissetmemektedir.

İç çamaşırı seçimi yaparken kumaş özelliğine dikkat edilmeli ve nefes almayan sağlıksız kumaşlar tercih edilmemelidir.

İç çamaşırı tene ve vücuda direkt olarak temas etmektedir. Bu nedenle sağlıksız iç çamaşırı tahriş ile birlikte çeşitli hastalıkların oluşmasına neden olabilmektedir. Bu açıdan değerlendirildiğinde iç çamaşırı satın alırken kumaşının nefes alan, yumuşak, ter yapmayan ve kötü koku oluşturmayan cinsten olması gerekmektedir. Ayrıca doğal olması ve kanserojen herhangi bir madde barındırmamalıdır. Bu modelde çamaşırlar tercih edilmelidir.

Kadınlarda İç Çamaşırı Seçimi Nasıl Olmalı?

Kadınlarda iç çamaşırları külot atlet ve sütyen şeklinde gerçekleşmektedir. Sütyen seçimi yaparken bedene dikkat edilmelidir. Kişinin kendi vücut ölçülerine hakim olması ve bu doğrultuda seçim yapması gerekir. Eğer ki göğüs ölçüleriniz küçükse destekli ve balenli sütyen modellerini seçebilirsiniz. Bunlar göğüslerinizin daha dik ve toplu durmasını sağlar. Göğüs ölçüleriniz büyükse balenli sütyenler tercih edilmemelidir. Destekli sütyenler isteğe göre kullanılabilir. Göğüslerin dik durması için tercih edilebilir. Büyük göğüslü kadınların kalın askılı modelleri tercih etmesi daha sağlıklı olacaktır. Göğüsleri henüz yeni yeni çıkan ve büyüyen kişiler sıkı ve balenli sütyenlerden kesinlikle uzak durması gerekir. Daha çok penye şeklinde modeller kullanılmalıdır. Sütyen seçiminde çeşitli kimyasallar ile renklendirilmemiş, pamuklu kumaşlar tercih edilmelidir.

Kadınlarda külot seçiminde beden ölçüsüne çok dikkat edilmelidir. Zayıf olanlar direkt olarak kendi bedenlerine göre almalıdır. Aksi durumda çamaşırın vücutta durmasında rahatsızlık yaşanır. Kilolu olan kadınlar lastikli külotları tercih etmemelidir. Çünkü bu modeller vücudu çok fazla sıkmaktadır. Kumaş pamuklu olmalıdır ve teri emmelidir. Cilde nefes aldırmayan kumaşlar tercih edilmemelidir. Genel olarak beyaz renk tercih edilmelidir ve kimyasal madde içerenlerden uzak durulmalıdır.

Atlet seçimi yapılırken pamuklu olması vücuda tam oturmayan biraz bol kesimli modeller tercih edilmelidir. Sütyen kullanan kadınlar genel olarak atlet tercih etmese de bu iç çamaşırlarının giyilmesi vücut için sağlıklı olmalıdır.

Erkeklerde İç Çamaşırı Seçimi Nasıl Olmalı?

Erkekler iç çamaşırı seçimi yaparken öncelikle dar modellerden uzak durmalıdır. Çok bol modeller de tercih edilmemelidir. Hafif bol kesimli olanlar seçilmelidir. Kumaşların kesinlikle nefes alabilen ve ter yapmayan özellikte olması gerekmektedir. Lastik içeren kumaşlar cilde zarar verebileceği için uzak durulmalıdır. Hem atlet hem de külot seçiminde doğal malzemelerden üretilmiş olan kumaşlar ve doğal renkler tercih edilmelidir. Teri emen kumaşlar seçilmelidir. Böylece ter sonucunda bakteri oluşumu meydana gelmez. Eğer ki naylon kumaşlar tercih edilirse, mantar gibi pek çok hastalık meydana gelebilir.

İç Çamaşırı Ne Kadar Sürede yenilenmeli ve Değiştirilmeli?

Her gün kıyafet değiştirirken iç çamaşırınızı önemsemiyor olabilirsiniz. Genel olarak pek çok kişi dış görünüşüne önem vermektedir. Fakat iç çamaşırını değiştirmek en az kıyafetlerimiz kadar önemlidir. Her gün iç çamaşırımı değiştirmek vücut için faydalı olacaktır. Ayrıca pamuklu kumaşlardan elde edilenleri tercih etmeliyiz. Pamuk çabuk yıpranan bir kumaştır. Bu nedenle dolabımızdaki çamaşırları da sık sık yenilemeliyiz. İç çamaşırı alırken de belli kriterlere dikkat etmeliyiz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Siyah Turp Bal Kürü Nasıl Yapılır? Ne Kadar İçilir?

Siyah Turp Bal Kürü Nasıl Yapılır? Ne Kadar İçilir?

Siyah turp bal kürü, öksürüğün kesilmesi için çok kısa sürede etki yaparken birçok kişinin ilk başvurduğu yöntem olarak bilinmektedir...

Tüylerin incelmesi için ne yapılmalı? Tüyleri zayıflatmanın yolları

Tüylerin İncelmesi İçin Ne Yapılmalı? Tüyleri Zayıflatmanın Yolları

Tüylerin incelmesi; kıl köklerinin zayıflaması sonucu oluşan ve zamanla istenmeyen tüylerin dökülmesine sebep olan bir durumdur...

Haşlanmış Limon Kürü Nasıl Yapılır? Kaç Gün İçilmeli?

Haşlanmış Limon Kürü Nasıl Yapılır? Kaç Gün İçilmeli?

Kilo vermek isteyen kişiler için limon her zaman önemli meyvelerden birisi olurken haşlanmış limon kürü ile birlikte kilo verme süreci muhteşem bir şekilde ilerleyecektir...

Tüylerin Geç Çıkması İçin Ne Yapılır? Tüylerin Azalması İçin Doğal Yöntemler

Tüylerin Geç Çıkması İçin Ne Yapılır? Tüylerin Azalması İçin Doğal Yöntemler

Tüylerin geç çıkması; kişilerin uygulayacağı gerek kimyasal gerekse doğal yöntemlerle mümkün olabilen bir durumdur...