yeniloji.com
Beslenme

Dut Kurusu Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Kalorisi ve Zararları

Henüz yorum yazılmadı
Dut Kurusu Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Kalorisi ve Zararları
Yeniloji 516 görüntüleme

Dut kurusu; demir açısından zengin, idrar söktürücü etkiye sahip, kanser gibi hastalıklara karşı koruyucu olan besinler arasında yer almaktadır.

Dut Kurusunun Faydaları Nelerdir?

B1, B2, C vitamini açısından zengin olan dut kurusu aynı zamanda demir ve kalsiyum barındırmaktadır. İçermiş olduğu zengin vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık güçlendirici etki meydana getiren bu besin vücutta antibiyotik etkisi meydana getirir ve ateş düşürücü özelliği ile bilinir. Genel anlamda dut kurusunun faydaları şu şekildedir:

Beyaz kuru dut faydaları vücut genelinde etki göstermektedir. Bu açıdan baktığımızda saç sağlığını da olumlu yönde etkilemektedir. Saçların beslenmesini ve canlanmasını sağlar. Aynı zamanda cildin temizlenmesine destek olur. Kalp hastalıklarına karşı da koruyucu olan bu besin oldukça faydalıdır.

Dut Kurusu Nasıl Yapılır?

Birçok kişi dut nasıl kurutulur diye merak etmektedir. Bunu sağlamak için öncelikle güneşten yararlanmak gerekmektedir. Bol miktarda güneş alan bir yere güzelce bir bez serip sonrasında üzerine dutları koyabilirsiniz. bu şekilde kurumaya bırakabilirsiniz. 5 gün sonrasında dutları düzgün bir şekilde kuruduğu görebilirsiniz.

Doğal yöntemler ile dut kurutmak için bir başka yöntem ipe dizmektir. Dutları sıra sıra ipe dizip güneş alan bir yerde 5 gün kadar bekletiniz. Bunun sonrasında kuruma işlemi gerçekleşecektir. Dutların güzel bir şekilde tam anlamı ile kuruması için havanın nemli olmaması gerekir. Ayrıca rüzgarlı olması gerekir bunlara da dikkat edilmelidir. bunun yanı sıra olgun dutları kurutunuz. Eğer ki lezzetli ve vitaminli olmasını istiyorsanız dutların küçük olmaması gerekir. Kuruma işlemi sonrasında uzun süre muhafaza edebilmek için hava almayan bir yerde bekletmeniz gerekmektedir.

Kuru Dut Kalorisi Ne Kadar?

Yaklaşık olarak 100 gram dut kurusu kalorisi 336 kcal'dır. Eğer diyet yapıyorsanız sağlıklı bir atıştırmalık için günde 1 yemek kaşığı yani 15 gram kadar tüketiniz. Bu hemen hemen 50.4 kaloriye denk gelmektedir. 100 gramda 8.9 oranında lif bulunmaktadır. ayrıca karbonhidrat değeri bu miktar için 74.83 gramdır. Diyette tatlı krizini gidermek ve sağlıklı vitamin almak için bu besinden tüketebilirsiniz.

Dut Kurusunun Zararları Nelerdir?

Kan şekerinin dengelenmesine ve düşmesine neden olan dut kurusunun zararları aşırı tüketim sonrasında hipoglisemi olarak karşımıza çıkabilir. Bunun sonrasında baş ağrısı, açlık, bulanık görme, aşırı terleme ya da baş dönmesi gibi durumlar meydana gelebilir. Aşırı tüketilmediği zaman bir yan etkisi yoktur. Şeker hastasıysanız ve ilaç kullanıyorsanız doktora danışarak tüketmeniz gerekmektedir. ayrıca kronik bir hastalığınız varsa ve sürekli ilaç kullanıyorsanız yine doktora danışarak tüketim sağlayınız.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Avokado Yağı Fiyatı ve Faydaları Nedir? Nasıl Yapılır?

Avokado Yağı Fiyatı ve Faydaları Nedir? Nasıl Yapılır?

Her geçen gün popülaritesini arttıran doğal ürünlerden birisi olan avokado yağı özellikle cilt ve saç için en faydalı ürünlerden birisi olarak gösteriliyor...

Gül Suyunun Saça ve Cilde Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Gül Suyunun Saça ve Cilde Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Gül bitkisinin yapraklarının damıtılması ile elde edilen gül suyu, hem cilt sağlığı hem de saç sağlığı için kullanılan, oldukça faydalı olan bir bitki suyudur...