yeniloji.com
Yaşam

Sakız Kıyafetten, Koltuktan, Saçtan Nasıl Çıkar?

Henüz yorum yazılmadı
Sakız Kıyafetten, Koltuktan, Saçtan Nasıl Çıkar?
Yeniloji 14 görüntüleme

Yapıştığı zaman çıkarması oldukça güç olan ve iz bırakan sakız lekesi birçok kişinin ortak problemidir. Yazımızın içeriğinde sakız nasıl çıkar sorusuna yanıt bulacağınız. Kıyafetinize, saçınıza ya da koltuğa sakız yapıştıysa çıkarmak için pratik yöntemleri öğrenmek istiyorsanız makalemizi okumaya devam ediniz.

Sakız Kıyafetten Nasıl Çıkar?

Farkında olmadan bir sakızın üzerine oturabilir ve en sevdiğiniz giysinin üzerine sakız yapışması durumu yapabilirsiniz. Pantolondan sakız nasıl çıkar ya da elbiseden, herhangi bir kıyafetten nasıl çıkarılır diye baktığımızda şu yöntemleri uygulayabilirsiniz:

Buz yöntemi: Bu yöntem sakızın dondurularak çıkartılmasıdır. Kıyafetinizi sakızın yapışan kısmı yuları gelecek şekilde plastik bir torbaya koyunuz. Bu şekilde dondurucuya koyunuz. Yaklaşık olarak 2-3 saat içerisinde donme işlemi gerçekleşecektir. Bu süre sonrasında kıyafeti dondurucudan çıkartınız ve bıçak ya da spatula yardımı ile kurumuş sakız lekesini çıkartınız. Kıyafetinize zarar gelmemesi için bıçağı düzgün şekilde kullanınız. Sakızı tamamen çıkardıktan sonra iz kalan bölgeye leke çıkarıcı uygulayınız. Sonrasında kıyafeti normal şekilde yıkayınız.

Sıcak su: Buz yönteminin tam tersi olarak ısı uygulayarak lekeyi çıkartınız. Kıyafeti bir lavabo ya da leğene yerleştiriniz. Sakızı yapışmış olduğu kısma gelecek şekilde ve leğeni ya da lavaboyu dolduracak kadar sıcak su ekleyiniz. Sıcak suyun kumaşa nüfuz etmesi için birkaç dakika bekleyiniz. Daha sonra elinizi yakmadan ve kumaşa zarar vermeden hafif bir şekilde sakız lekesini çıkarmaya başlayınız. İz kalırsa leke çıkarıcı uygulayıp, kıyafetinizi normal şekilde yıkayınız.

Kaynatılmış sirke: Sıcak su yönteminin yanı sıra sirkenin kaynatılması da oldukça etkili bir yöntemdir. Kıyafet üzerindeki sakızın üzerine 1 bardak kadar kaynatılmış sirkeyi dökünüz. Daha sonra diş fırçası yardımı ile bu kısmı güzelce temizleyiniz. Dilerseniz bıçak yardımı ilede temizleyebilirsiniz.

Sıcak ütü: Ütü masasının üzerine karton yerleştirip, kıyafetinizin sakızlı kısmını kartona gelecek şekilde seriniz. Daha sonra hafifçe ütüleyiniz. Ütünün ısısı ile sakız elbiseden ayrılır ve kartona yapışır. Sonrasında kıyafetinizi normal şekilde yıkayınız. Bu yöntemi uygularken ütünün doğrudan sakız ile temas etmemesini sağlayınız. Aksi durumda ütü tabanı sakız olur.

Saf alkol: Temizlik ispirtosu elbiselere yapışan sakızın temizlenmesi için etkilidir. Bu ürün /96 oranında alkol içerir ve bu özelliği sayesinde sakız lekesi hızlı bir şekilde çıkar. Sakızın çıkması için yapışkan kısma bol miktarda alkol ekleyiniz. Bez ya da sünger kullanarak yaparsanız daha iyi olur. Kıyafet alkolü iyice emdikten sonra sünger ile lekeyi temizleyiniz.

Sakız lekesini çıkarmak için sıvı sabun uygulamaları da vardır. Fakat bu işlem sırasında kıyafetin çitilenmesi gerektiğinden çok fazla önerilmemektedir. Yukarıda saydığımız yöntemleri uygulayarak sakız lekesinden kurtulabilirsiniz.

Sakız Koltuktan Nasıl Çıkar?

Pek çok kişinin başına gelen koltuk gibi yüzeylere yapışan sakızın temizlenmesi için buz uygulaması yapabilirsiniz. Koltuk üzerindeki sakızın üzerine dolaptan çıkartacağını küçük buzları koyunuz ve buz kompres yapınız. Bulunduğu yerde sertleşmeye başlayan sakız daha sonra yavaş yavaş çıkacaktır. Çıkartmak için hafif hafif kazıyabilirsiniz. Bir başka yöntem olarak limon ve tuz uygulaması yapabilirsiniz. Yarım limon suyunu hazırlayıp sakız lekesinin üzerine dökünüz. Daha sonra kazıyınız. Eğer sonrasında iz kaldıysa tuz ile kazıyınız. Bu şekilde lekelerden kurtulabilirsiniz. Deri koltuktan sakız lekesi nasıl çıkar sorularınız için de bu yöntemleri deneyebilirsiniz.

Sakız Saçtan Nasıl Çıkar?

Eğer saçınız sakız yapıştıysa, saçınızı kesmek yerine bazı yöntemler ile bu durumdan kurtulabilirsiniz. Bu yöntemler şöyledir:

Zeytinyağı sürmek: Saçınızdaki sakız yapışan yere zeytinyağı sürerek bekleyiniz. Sakızı yavaş yavaş çözen zeytinyağı lekenin giderilmesini sağlar. Biraz bekledikten sonra peçete yardımı ile saçınızdan lekeyi sıyırınız. eğer parçalar kaldıysa bir diş fırçası ile taramanız iyi olacaktır. Sonrasında saçlarınızı güzelce yıkayınız.

Mayonezle temizlemek: Saçınıza yapışan sakızın üzerine mayonez sürüp yaklaşık 10 dakika bekletiniz. Sonrasında saçlarınızı temizleyiniz. Sakızlar bu şekilde çıkacaktır.

Fıstık ezmesi: Saçlarınızı ayırıp, bir fırça yardımı ile fıstık ezmesini saçınıza sürünüz. Saçınızı aşağı doğru tarayınız. Bu işlemde diş fırçası ya da tarak kullanabilirsiniz. Saçlarınızı daha sonra kağıt havlu ile silerek lekenin çıktığını görebilirsiniz. Daha sonra da güzelce yıkayınız.

Buz uygulamasını saçınıza da uygulayabilirsiniz. Bu şekilde de çıkarabilirsiniz. Vücuda yapışan sakız nasıl çıkar diye merak ediyorsanız da buz yöntemi etkili olacaktır. Görüldüğü üzere sakız lekesinden kurtulmak oldukça kolaydır. Bundan dolayı endişe yapmanıza gerek yoktur.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Aloe Vera Jeli Nasıl Kullanılır? Cilde Faydaları Nelerdir?

Aloe Vera Jeli Nasıl Kullanılır? Cilde Faydaları Nelerdir?

Aloe vera; kozmetik dünyasının vazgeçilmez içeriklerinden biridir ve genel olarak cildi güzelleştirmek için kullanılır...

Katatoni Nedir? Nasıl Olur? Donakalım Tedavisi Nasıl Yapılır?

Katatoni Nedir? Nasıl Olur? Donakalım Tedavisi Nasıl Yapılır?

Katatoni; donakalım olarak da nitelendirilen, daha çok majör depresyonda rastlanılan bir hasatlık çeşidi olarak tanımlanmaktadır...

Zencefil Limon Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Zayıflatır mı?

Zencefil Limon Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Zayıflatır mı?

Kış aylarında soğuk algınlığı, grip, nezle gibi rahatsızlıkların iyileştirilmesi ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gibi durumlarda etkili olan zencefil limon çayı, doğal antioksidan kaynağı bir içecektir...

Saçkıran Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Olur?

Saçkıran Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Olur?

Saçkıran; saç kaybına neden olan bir cilt hastalığıdır...