yeniloji.com
Sağlık

K2 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
K2 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur? Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?
Yeniloji 2134 görüntüleme

Kemiklerin güçlenmesine yardımcı olan ve kalp ve damar hastalıklarından korunmayı sağlayan K2 vitamini; vücutta üretilmeyen, birtakım besinlerin tüketilmesi ile alınan gerekli ve faydalı bir bileşendir.

K2 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

Damarlarda kalsiyum birikmesini önleyen ve dokların korunmasını sağlayan K2 vitamini, kalp samar sağlığını korurken aynı zamanda özellikle menopoz sonrasında kadınlarda görülen kemik erimesi gibi rahatsızlıkların önlenmesi için destekleyici etkilere sahip olan bir bileşendir. Damar kireçlenmesi, koroner kalp hastalığı gibi rahatsızlıklara bağlı meydana gelen ölüm oranlarının azalması konusunda etkili olan K2 vitamini, özellikle vücuttaki kemik yoğunluğunun arttırılması ve güçlendirilmesi için etkili olan bir yapı taşıdır.

Kalsiyumun artlerde birikmesini önleyen, dişlerde ve kemiklerde birikmesini sağlayan K2 vitamini, vücudun iskelet yapısının güçlenmesi için faydalı olan bir bileşendir.

Çocukluk ve ergenlik dönemin kemik gelişimine yapılan katkı ilerleyen yaşlarda daha sağlıklı olmayı sağlamaktadır. Küçük yaşlarda yeterli oranda K2 vitamini alınması ilerleyen yaşlarda meydana gelen kemik erimesinin önlenmesi konusunda faydalı olmaktadır. K2 vitamini nelerde bulunur diye merak ediyorsanız daha çok peynir, süt ve süt ürünleri, sığı eti ve yumurta sarısında bulunduğunu belirtebiliriz. Dengeli ve düzenli olarak tüketilen bu besinler vücudun ihtiyacı olan K2 vitamininin alınmasına destek olmaktadır.

K2 Vitamini Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Vücudumuz için oldukça önemli olan K2 vitamini kalsiyumun kemik yapısına bağlanmasından sorumlu olan proteinin aktif hale gelmesini sağlamaktadır. Özellikle büyüyen çocuklar K2 vitamininin eksikliği çok önemlidir. Bu yaşlarda görülen eksiklik, yetişkinlik ve yaşlılık dönemlerinde farklı problemlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Yeterli oranda K2 vitamini alınması kalp damar sisteminin korunmasını ve olumlu yönde etkilenmesini sağlar. Bu vitamin damalarda kalsiyumun birikmesini önler. Kalsiyumun gerekli yerlerden emilmesini sağlar. Kalsiyumun arterlerde birikmesi birtakım kalp hastalıklarının oluşmasına sebebiyet vermektedir. Bu vitamin satesinde damarlar daha esnek kalır ve bu da pek çok hastalığın oluşmasını önler.

Vücutta K2 vitamini eksikliği olduğu zaman damarlardan kalsiyumun temizlenmesi oldukça geç olmaktadır. Bununla birlikte kemik yapısı yeterli oranda kalsiyum alamayarak güçsüzleşir. Bu büyüme çağını etkilerken yaşlılıkta kemik erimesi problemlerine yol açar. Yeni bir form olan K2 vitamini kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir bileşendir.

K2 Vitamini Fazlalığı Nedir?

Vücutta K2 vitamini fazlalığı olduğu zaman kanda pıhtılaşma yoğunluğunun artması söz konusu olur. Bu vitamin değerinin kanın pıhtılaşmasına katkısı vardır. Fakat fazla olduğunda pıhtılaşma da fazla olur. Bunun sonucunda damar tıkanıklığı meydana gelebilir. Beraberinde karaciğer olumsuz etkilenerek fonksiyonlarında aksama ve bozukluk oluşabilir. Terleme, kaşıntı, yüze ateş basması, göğüs sıkışması gibi etkiler vücutta K2 vitamini fazlalığında meydana gelen semptomlar olarak nitelendirilmektedir.

K2 Vitamini Ne İşe Yarar?

Normalde K vitamini tek düze olarak düşünülürken son form olarak K2 vitamini varlığı da tespit edilmiştir. Vücudun üretmediği ve dışarıdan aldığı bu vitamin, kalp sağlığının korunmasını sağlarken aynı zamanda kemiklerin güçlenmesini kemik erimesinin önlenmesini de sağlar. K2 vitamini faydaları ile kendinden sıklıkla bahsettiren bir bileşen olma özelliği içermektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Zayıflamak İçin Hangi Doktora, Bölüme Gidilir?

Zayıflamak İçin Hangi Doktora, Bölüme Gidilir?

Zayıflamak için; uzman doktorlarden ve diyetisyenlerde destek alınmalıdır...

Guava Meyvesi Nedir? Nerede Bulunur? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Guava Meyvesi Nedir? Nerede Bulunur? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Asya ülkelerinde fazla oranlarda tüketilen guava, çeşitli şekillerde yenmekte olan meyve türüdür...

Kurt Üzümü Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nerede Bulunur?

Kurt Üzümü Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nerede Bulunur?

Kurt üzümü; süper meyve olarak bahsedilen, goji berry ismi ile de aşina olduğumuz, C vitamini açısından oldukça zengin olan bir meyve türüdür...

Hangi Besin Hangi Organa Benziyor? Hangi Organa İyi Geliyor?

Hangi Besin Hangi Organa Benziyor? Hangi Organa İyi Geliyor?

Doğada bulunan her besin bir organa benzer ve içerisinde bulunan vitamin, mineral özleri sayesinde sağlıklı ve faydalı etkiler meydana getirirler...