yeniloji.com
Sağlık

Sırt Yanması Neden Olur? Sırtta Yanma Neyin Belirtisidir?

Henüz yorum yazılmadı
Sırt Yanması Neden Olur? Sırtta Yanma Neyin Belirtisidir?
Yeniloji 190 görüntüleme

Enseden başlayarak sırta doğru inen bir yanma hissi ile açıklanan sırt yanması; enfeksiyon, sinir iltihabı, sinir sıkışması ya da kireçlenme gibi birden farklı sebebe bağlı olarak görülebilen, tutulma ve kramp gibi belirtileri ile kendini gösterebilen bir rahatsızlıktır. Erkeklerde ve kadınlarda sırtta yanma hissi neden olur, neyin belirtisidir öğrenmek istiyorsanız eğer makalemizi okumaya devam ediniz.

Sırt Yanması Neden Olur?

Birçok kişinin sırtta yanma hissi ile fizik tedavi merkezlerine başvurduğunu biliyor muydunuz? Genel olarak kireçlenmeye bağlı olarak sırt yanması farklı birçok rahatsızlığın sebebi de olabilmektedir. Sırtta yanma hissi neden olur diye açıklayacak olursak eğer;

  • Sırt bölgesinde yer alan sinirlerde sıkışma hissi meydana geldiyse oluşabilir.
  • Sırtta tümört gibi oluşumlar yanma etkisi meydana getirebilir.
  • Boyun ve bel bölgesindeki fıtıkların bir belirtisi olarak sırt bölgesinde yanma hissi oluşabilir.
  • Omurilik bölgesindeki kanalda meydana gelen daralma sorunu sinirlerde sıkışmaya ve bu da sırt bölgesinde yanma meydana getirebilir.
  • Kronik yorgunluk bu duruma sebep olan yaygın nedenler arasındadır.

Sırt yanması ve ağrısı yukarıda saydıklarımızın haricinde aynı zamanda enfeksiyonlara bağlı olarak da gelişebilir. Son zamanlarda özellikle sırt yanması covid kaynaklı olup olamayacağı tartışılmaktadır. Bazı hastalarda bu tarz belirtiler saptanmaktadır.

Sırtta Yanma Neyin Belirtisidir?

Sırt derisi üzerinde gerçek bir yanık olmamasına rağmen sırtınızda yanma hissi varsa bu bazı durumların habercisi olabilir. Kürek kemiğinde yanma hissine bazen ağrı da eşlik edebilir. Sırtta yanma hissi şu durumlardan ötürü kaynaklanabilir:

Zona Hastalığı: Varisella zoster isimli bakterinin sinir uçlarında enfeksiyon meydana getirmesi ile oluşan zona, genel olarak vücudun üst kısmını etkiler. Sırt bölgesi de etkilenen yerlerden biridir. Bu hastalık sırtta yanma etkisi oluşturabilir.

Lyme Hastalığı: Çoğunlukla kenelerden kaynaklanan lyme hastalığı, sinir sistemine bulaştığı zaman, omurgadaki sinir uçlarında iltihaplanma ya da tahriş meydana getirebilir. Bu durumun sonucunda sırtta yanma meydana gelebilir. Bu durum birkaç hafta sürebilir.

Lomber radikülopati: Omurganın arkasında meydana gelen eğilip kalkmamızı sağlayan faset eklemlerdeki sinir hasarı yanma hissi ve aynı zamanda keskin bir ağrı meydana getirebilir. Bu ağrı aynı zamanda kalça ve bacaklara doğru da yayılabilir.

Fibromiyalji: Yumuşak doku romatizması olan ve kronik ağrıları ile kendini gösteren bu rahatsızlık, sırtta sıcak basması gibi etkiler meydana getirebilir.

Aşırı alkol tüketimi, diyabete bağlı olarak yüksek kan şekeri, beynin iltihaplanması ya da şişmesi bazı vitamin eksikleri, vücudun kendi hücrelerine saldırdığı sistemik lupus ya da omurilikte meydana gelen iltihaplanma sonucunda meydana gelebilir.

Sırt Yanması İçin Hangi Doktora Gidilir?

Eğer ki sırt yanması ve üşüme yaşıyorsanız bunun için öncelikle aile hekiminize danışınız. Aile hekiminiz gereki muayeneyi yaptıktan sonra sizi ortopedi ya da fizik tedavi uzmanına yönlendirebilir. Sırt ağrıları çoğunlukla nörolojik sebeplerden kaynaklanız. Bundan dolayı nöroloğa gitmeniz de gerekebilir.

Sırt Yanmasına Ne İyi Gelir?

Eğer sırt yanması ve terleme ya da kaşıntı söz konusu ise yanı olan yere buz kompres yapabilirsiniz. Bu şekilde yanma azalacaktır. Ayrıca ılık duş alabilirsiniz. Çeşitli ağrı kesiciler de bu duruma çözüm olabilir. Eğer hareketsizlik nedeni ile böyle bir durum söz konusu ise birtakım egzersizler ve hareketle uygulayınız. Bu duruma neden olan hastalığın giderilmesi sırt yanması tedavisi için etkili olacaktır. Bundan dolayı doktora başvurmanız gereklidir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Saç Derisinde Pullanma ve Kabuklanma Neden Olur?

Saç Derisinde Pullanma ve Kabuklanma Neden Olur?

Saç derisinde pullanma ve kabuklanma; bazı deri hastalıklarından, kullanılan kimyasal ürünlerden ya da saç derisinde meydana gelen tahribattan meydana gelebilen bir rahatsızlıktır...

Kırılan Dişin Kökü Kalırsa Ne Olur? Nasıl Çekilir?

Kırılan Dişin Kökü Kalırsa Ne Olur? Nasıl Çekilir?

Kırılan dişin kökü kalırsa; kırılan diş parçasının büyüklüğüne göre dolgu yapılabilir, kaplama olabilir ya da bu dişin yerine implant yapılarak dişin fonksiyonunun devamlılığı sağlanabilir...

Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür? Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür? Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerde ateş oldukça hassas ve önemli bir konudur...

Biyoçeşitlilik Nedir, Ne Demek? Neden Önemlidir?

Biyoçeşitlilik Nedir, Ne Demek? Neden Önemlidir?

Belirli bir bölgede farklı türlerin, ekolojik olayların ve ekosistemlerin oluşması durumu biyolojik çeşitlilik ya da kısa adıyla biyoçeşitlilik olarak tanımlanır...