yeniloji.com
Beslenme

Pitaya Meyvesi Nedir? Faydaları Nelerdir? Türkiye'de Yetişir mi?

Henüz yorum yazılmadı
Pitaya Meyvesi Nedir? Faydaları Nelerdir? Türkiye'de Yetişir mi?
Yeniloji 2044 görüntüleme

Pitaya meyvesi; kaktüs ailesine ait olan ve diğer bir ismi ile ejder meyvesi olarak tanımlanan, antioksidan açısından oldukça zengin olan tropikal bir meyvedir.

Pitaya Meyvesi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Endonezya, Vietnam ve Çin gibi ülkelerde sıklıkla tüketilen pitaya meyvesi; ülkemizde son birkaç yıldır tüketilmeye başlanmıştır. Çok eski zamanlarda alternatif tıp içinde etki bir besin olan bu meyvenin dış kısmı ser iç kısmı ise etlidir. Genel olarak iç kısmı tüketilmektedir. Ekşi ve ferahlatıcı bir tada sahip olan bu meyve, enerji kaynağı olarak nitelendirilmektedir. İçerisinde susama benzeyen tıpkı kivide olduğu gibi siyah çekirdekler bulunmaktadır. Kalorisi oldukça düşük olan bu meyve çiğ olarak tüketilmektedir. Ayrıca sıkılarak suyu da içilebilmektedir. Fakat içerisindeki etli kısmının suyu sıkılmalıdır. Kabuğu yine soyulmalıdır.

Pitaya meyvesi; potasyum, magnezyum, kalsiyum ve c vitamini açısından zengin, hem meyve olarak hemde kokteyl ya da tatlılarda kullanılabilen bir besindir.

Genel olarak soğuk tüketilmesi önerilen bu meyve, C vitamini açısından yüksek değerlere sahip olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirici bir etki meydana getirmektedir. Kişinin ihtiyacı olan C vitaminin yaklaşık olarak %85'ini karşılayabilmektedir. Böylece vücudu birtakım hastalıklara karşı korur ve dirençli hale getirir. Vücut direncinin artmasına yardımcı olur. Dışı pembe olan bu meyvenin iç kısmı kırmızı ya da beyaz olabilmektedir. Bu türüne göre değişkenlik göstermektedir.

Pitaya Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

İçeriğinde yer alan yüksek antioksidan etkisi sayesinde, vücuttan toksin atımı sağlarken aynı zamanda serbest radikallerin giderilmesine etki sağlamaktadır. Serbest radikaller kanser başta olmak üzere pek çok hastalığa yol açan maddelerdir. Bunların engellenmesine yardımcı olmaktadır. Bu meyvenin içerisinde kalsiyum bulunmaktadır. Bu değer kemik sağlığının korunmasına ve kemiklerin gelişmesine, güçlenmesine katkı sağlamaktadır.

Vücutta kan basıncının düşürülmesine ve dengelenmesine yardımcı olan pitaya meyvesi, yüksek tansiyon gibi hastalıkların giderilmesine katkı sağlamaktadır. Ayrıca likopen barındıran içeriği, kalp-damar hastalıklarına karşı koruyucu bir etki sunmaktadır. Lifli yapısı sindirim sisteminin rahatlamasını ve bağırsak hareketlerinin düzenlenmesini sağlamaktadır. Ayrıca çözülebilir lifler sayesinde de diyabet gibi hastalıkların önlenmesi konusunda yardımcı olmaktadır.

Göz sağlığının korunmasına destek olan pitaya meyvesi, göz kuruluğu gibi rahatsızlıkların giderilmesine etki etmektedir. Hatta cilt içinde nem dengesi sağlar ve cilt kuruluğunun giderilmesine yardımcı olur.

Pitaya Meyvesi Nasıl Yenir? Nasıl Tüketilir?

Dış kısmı oldukça sert olan pitaya meyvesinin tüketimi, kabuğu çıkartılarak sağlanmalıdır. İçerisindeki etli kısmı, tıpkı diğer meyveleri tükettiğiniz gibi yiyebilirsiniz. Soğuk bir şekilde tüketilmesi önerilen bu meyveyi sade, çiğ olarak yiyebileceğiniz gibi aynı zamanda salatalara da ekleyebilirsiniz. Böylece hem şifalı hem de lezzetli bir salata yapmış olursunuz. Eğer ki mide probleminiz varsa ya da alerjik birtakım hastalıklarınız söz konusu ise meyveyi yemeden önce doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Pitaya Meyvesi Türkiye'de Yetişir mi?

Tropikal bir meyve olarak tanımlayabileceğimiz pitaya, genel olarak sıcak iklim bölgelerinde yetişmektedir. Ülkemizde ise Mersin gibi illerde yetiştiriciliğine başlanmıştır. Pitaya meyvesinin fiyatı çok fazla yetiştiriciliği yapılmadığı için biraz pahalı olabilmektedir. Fakat faydaları ve şifası açısından denenmeye değerdir.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar