yeniloji.com
Beslenme

Ağaç Kavunu ve Diğer Adı Nedir? Nerede Yetişir? Faydaları ve Fiyatı

Henüz yorum yazılmadı
Ağaç Kavunu ve Diğer Adı Nedir? Nerede Yetişir? Faydaları ve Fiyatı
Yeniloji 50 görüntüleme

Ağaç kavunu; şadok ve pomelo olarak da bilinen, kokusu oldukça hoş olan ve bir kavun cindi olmayan ve turunçgillerden olan bir meyve çeşididir.

Ağaç Kavunu ve Diğer Adı Nedir?

Kabuklu bir turunçgil olan ağaç kavunu; limon ile benzerlik gösteren fakat limona göre biraz daha büyük olan bir besindir. Ağaç kavununun diğer adı şadok ya da pomelo olarak da nitelendirilmektedir. Tropikal bir meyve türüdür ve oluşumları uzun bir sürece denk gelmektedir. Doğauk havalara karşı oldukça direnç gösteren bu meyve büyüme döneminde yaklaşık olarak 4-5 metreye kadar uzayabilen ağaçta yetişmektedir.

Kabukları çok sert, kalın, dolgun ve kendine has bir kokusu olan ağaç kavunu, sadece 1 tanesi 1 kilo gelen bir özelliğe sahiptir ve bu yetiştiği bölgeye göre değişir.

Meyvesi faydalı olduğu kadar aynı zamanda çiçeği ve yaprağı da faydalı olan ağaç kavunu, zahmetli bir yetiştirme sürecinden geçtikten sonra meydana gelmektedir. Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. Sağlık açısından da önemli katkıları bulunan bir besin kaynağıdır.

Ağaç Kavunu Faydaları Nelerdir?

Hem kabuğu hem de meyvesi oldukça yararlı olan ağaç kavunu pepino faydaları şöyledir:

  • Kabuğu çiğnendiği zaman ağız kokusunu gidermektedir. Ayrıca diş etleri için de faydalıdır.
  • Mide direncinin artmasını sağlar. Midede asidin fazla olmasından kaynaklanan sorunları gidermektedir. Ayrıca hazımsızlığa karşı da etkili olmaktadır.
  • Mide bulantılarını ve kusmayı önlemektedir.
  • Şadok ağaç kavunu faydalarından bir diğeri ise akciğer, karaciğer, mide hararetini önleme yönündedir. Vücudun rahatlamasını sağlar.
  • Düzenli olarak tüketilirse eğer kalp çarpıntısını giderir ve kalbe güç verir.
  • Bağırsak hareketlerini düzenleyen bu meyve tam bir lif kaynağıdır. Bu özelliği ile kabızlık problemlerinin giderilmesine yardımcı olur.
  • Ferah kokusu ile astım, bronşi gibi solunum yolu hastalıklarını önler.
  • Safrayı engeller ve safra kaynaklı olan mide bulantılarının giderilmesine yardımcı olur.
  • Kozmetik ürünlerde kullanıldığı zaman varis ve cüzzam önleyici etki sağlar. Fakat cilt üzerinde döküntü de oluşturabilir.

P vitamini bakımından zengin olan ağaç kavunu C vitamini ve antioksidan özellikler sağlamaktadır. Vücut için her konuda şifalıdır. Ayrıca kıyafetlerin arasında koyulduğunda güvelerin engellenmesini de sağlar.

Ağaç Kavunu Nerede Yetişir? Nasıl Yenir?

Ilıman iklimleri seven ağaç kavunu çeşitleri Türkiye'de Ege ve Akdeniz'de görülmektedir. Asıl olarak Güney Amerika ve Hindistan'da yetişmektedir. Bu meyveler ağaç anca 3 yaşına geldiğinde ortaya çıkmaktadır. Çin greyfurtu olarak da isimlendirilen ağaç kavunu oldukça ağır olduğundan yere dökülebilmektedir. Bundan dolayı toplanma zamanı asla aşılmamalıdır.

Pepino ağaç kavunu tüketilirken öncelikle tepesi kesilir. Portakala benzer ve tıpkı portakal gibi kabuğu dilimlenerek soyulur. Kabuğu sert ve derin olduğu için derin kesilmelidir. Kabuk kesildikten sonra meyvenin üzerinde beyaz lifler bulunur. Bunlar acı bir tat verdiği için güzelce temizlenmelidir. Daha sonra dilimleyerek yiyebilirsiniz. Bu meyve hem taze hem de kurutularak yenebilir.

Ağaç Kavunu Zararları Nelerdir?

Fazla tüketildiği zaman vücutta birçok yan etkisi bulunan ağaç kavunu hamileler ve emziren anneler için uygun değildir. Hamilelikte düşüğe ya da erken doğuma neden olabilir. Böbrek hastalığı ya da ciddi bir rahatsızlığı olanlar tüketmemelidir. Sakıncalı olabilir. Fazla tüketilirse mide ağrısı, mide krampları, şişkinlik gibi sorunlar oluşturur. Sürekli yenirse eğer mide iç duvarına zarar verir.

Nabız düşürücü özelliği bulunan ağaç kavunu kanda sulanma meydana getirebilir. Kan sulandırıcı kullananlar doktora danışmadan kullanmamalıdır. Çocuk ve bebekler için güvenilir değildir. Hassas bir bünyeniz varsa eğer tüketmeden önce dikkat etmeniz gerekir. İshal sorununuz varsa yemeyiniz. Günlük hayatta tüketilen ağaç kavunu yaprağı 40 gramdan fazla olmamalıdır.

Ağaç Kavunu Fiyatı Ne Kadar? Nerede Satılır?

1 tanesi 1 kiloya gelen ağaç kavunu kg fiyatı çok pahalı diğer meyvelere göre biraz daha pahalıdır. İnternet üzerinde satışı yapılan ağaç kavunu aynı zaman büyük marketlerde de bulunmaktadır. Ağaç kavunu satın almak istiyorsanız eğer sizler de sipariş verebilir ya da kendiniz alabilirsiniz. Ağaç kavunu oldukça lezzetli ve sağlıklıdır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Trigliserid Yüksekliği Nedir? Değeri Neden Yükselir? Nasıl Düşürülür?

Trigliserid Yüksekliği Nedir? Değeri Neden Yükselir? Nasıl Düşürülür?

Kanımızda bulunan, yaşamamız ve enerji üretebilmemiz için önem taşıyan yağ türüne trigliserid denir...

Yangın Çıkarma Hastalığı Ne Demek? Piromani Belirtileri ve Tedavisi

Yangın Çıkarma Hastalığı Ne Demek? Piromani Belirtileri ve Tedavisi

Yangın çıkarma hastalığı; piromani olarak da nitelendirilen, bir çeşit davranış ve dürtü bozukluğu olarak tanımlayabileceğimiz psikolojik bir rahatsızlıktır...

Kükürtlü Sabun Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Ne Kadar?

Kükürtlü Sabun Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Fiyatı Ne Kadar?

Doğal cilt bakımı için yararlı etkiler sunan kükürtlü sabun; antiseptik etkilere sahip olan ve cildin derinlemesine temizlenmesini sağlayan bir üründür...

Pnömöni Nedir? Nedenleri ve Belirtileri

Pnömöni Nedir? Nedenleri ve Belirtileri

Pnömöni; zatürre olarak bildiğimiz ve tanımladığımız, akciğer dokusunun iltihaplanması sonucunda meydana gelen bir tür rahatsızlıktır...