yeniloji.com
Beslenme

Nohut Suyu Faydaları Nelerdir? Nelere İyi Gelir?

Henüz yorum yazılmadı
Nohut Suyu Faydaları Nelerdir? Nelere İyi Gelir?
Yeniloji 1866 görüntüleme

Nohut suyu; cilt güzelliğini destekleyen, ödem atmaya yardımcı olan ve vücudumuz için birçok sağlıklı etkiyi bir arada barındıran bir karışım olarak tanımlanmaktadır.

Nohut Suyunun Faydaları Nelerdir?

Faydalı pek çok etkisi bulunan nohut genel olarak pişirilmeden önce 1 gün boyunca suda bekletilmektedir. Buradaki amaç yumuşaması ve kolay pişirilmesidir. Pişirme öncesinde ise nohut haşlanmaktadır. Haşlanma sırasında ortaya nohut suyu çıkmaktadır. Nohut suyunu çoğu kişi kullanmamakta ve hatta dökmektedir. Fakat içerisinde yer alan vitaminlerin ve bileşenlerin etkilerine baktığımızda bu karışımın oldukça faydalı ve yararlı etkiler sunduğunu görmekteyiz.

Bu doğal karışım; cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlayarak, cildin güzelleşmesine katkı sağlamaktadır. Cilde tonik gibi sürüldüğü zaman nohut suyu sivilce, leke ve siyah noktalardan kısa süre içerisinde kurtulmaya yardımcı olmaktadır. Cildinizi güzelce temizleyip ardından nohut suyu sürerek yaklaşık olarak 20 dakika bekletiniz. Sonrasında ılık su ile yüzünüzü yıkayınız. Düzenli olarak uygulandığında ciltte gözle görülür etkiler bırakmaktadır.

Nohut suyunun ağız için meydana gelen yaraları iyileştirici özelliği bulunmaktadır. Ağızda gargara yaptığınız zaman hücre yenileyici ve enfeksiyon giderici etkisi sayesinde kısa sürede yaraların iyileşmesine katkı sağlamaktadır. Bunun yanı sıra bağışıklık güçlendirici etkisi sayesinde vücudu birtakım hastalıklara karşı dirençli hale getirmektedir.

Nohut Suyu Neye İyi Gelir?

Romatizmal ağrılar için faydalı olan nohut suyu, bel ve kas ağrılarını gidermektedir. Ayrıca tedavi edici özelliğe sahiptir. Vücutta herhangi bir bölgede meydana gelen yaraların iyileşmesine etki etmektedir. Bunu hücre yenileyici özelliği sayesinde sağlamaktadır. Nohut suyunun birçok etkisi vardır. Bunlardan bir diğeri ise bağırsaklarda sağlamış olduğu temizleyici etkidir. Bağırsaklardaki parazitleri temizleyen bu karışım aynı zamanda bu etki sayesinde bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine de yardımcı olmaktadır. Bunun için aç karnına tüketilmesi gerekmektedir.

Nohut suyu idrar söktürücü özelliği sahiptir. Vücuttan ödem atmayı sağlayarak aynı zamanda toksinlerden kurtulmaya da destek olmaktadır. Sabahları aç karnına içildiği zaman metabolizmanın hızlanmasına ve iştahın azalmasına etki eder. Böylece zayıflama konusunda da faydalı olduğunu göstermiş olur. Ödem ve şişkinliklerden kurtulmayı sağlarken aynı zamanda vücuda enerji verir. Erkeklerde cinsel gücü ve sperm kalitesini arttırdığı belirtilen nohut suyu, aynı zamanda akciğer temizleme etkisine de sahiptir. Görüldüğü üzere tek bir konuda değil pek çok konuda faydalıdır.

Nohut Suyu Nasıl Hazırlanır? Nasıl Tüketilmeli?

Nohut suyunun kullanımı amacına göre değişkenlik içermektedir. Eğer ki cilt lekeleri, akne gibi problemler için kullanmak istiyorsanız tonik şeklinde cildinize sürmelisiniz. Eğer ki kilo vermek, akciğer temizlemek ya da sindirim sistemi için kullanmak istiyorsanız içmeniz gerekmektedir. Nohutları bir kavanoza koyup, üzerine kaynamış su ekleyerek karışımı elde edebilirsiniz.

Nohut Suyu Zayıflatır mı? Kullananlar ve Zayıflayanlar

Sindirim sistemi için etkili ve faydalı olan nohut suyu metabolizmanın hızlanmasına destek olarak kilo vermeyi kolay bir hale getirmektedir. Eğer ki fazla kilolarınızdan şikayetçiyseniz tok tutucu özelliği bulunan bu karışımdan yararlanabilirsiniz. Sizler de nohut suyu kullananlar gibi zayıflamak için düzenli kullanım sağlamalı ve beslenmenize dikkat etmelisiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Nötropenik Diyet Nedir? İlkeleri Nelerdir? Nasıl Olmalı?

Nötropenik Diyet Nedir? İlkeleri Nelerdir? Nasıl Olmalı?

Nötropenik hastalarında uygulanan diyet listesine nötropenik diyet denilmektedir...

B6 Vitamini Ne İşe Yarar? Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

B6 Vitamini Ne İşe Yarar? Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

B6 vitamini; vücutta depolanmayan, suda eriyen, ışığa ve alkali ortama duyarlı olan ve bağışıklık sistemi için oldukça önemli olan bir vitamindir...

Osteoartrit Ne Demek? Kireçlenmeye Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Osteoartrit Ne Demek? Kireçlenmeye Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

Osteoartrit; bir tür romatizmal hastalıklar arasında yer alan, halk arasında kireçlenme şeklinde de betimlenen, hareket etme kabiliyetini düşüren bir rahatsızlıktır...

Stresi Azaltan Bitkiler ve Bitki Çayları Nelerdir?

Stresi Azaltan Bitkiler ve Bitki Çayları Nelerdir?

Hayatın yoğunluğu ya da yaşadığımız birtakım olaylar vücudumuzda stres etkisi meydana getirmektedir...