yeniloji.com
Bakım

Parmak Arasında Mantar Neden Olur? Parmak Arası Mantarı Nasıl Geçer?

Henüz yorum yazılmadı
Parmak Arasında Mantar Neden Olur? Parmak Arası Mantarı Nasıl Geçer?
Yeniloji 360 görüntüleme

Erkeklerde daha sık görülen parmak arasında mantar problemi ayakların karanlık ve nemli ortamlarda çok fazla kalmasından dolayı ortaya çıkmaktadır.

Parmak Arasında Mantar Neden Olur?

Mantarların ortaya çıkması ve yayılması için nemli ve karanlık bir ortamın oluşması gerekmektedir. Ayaklar için karanlık ortam ayakkabı giyildiği her anda ortaya çıkmaktadır. Karanlık bir ortam oluşsa dahi her zaman nemli bir ortam söz konusu olmaz. Ancak ayaklar terlemeye de başlıyorsa o zaman sorunlar da kendisini göstermeye başlar. Mantar oluşumunda ayağın terlemesi en büyük sebeptir.

Yüzme havuzlarının pis olması ve bu havuzlarda uzun süre kalmak, banyo sonrasında ayakların iyi bir şekilde kurulanmaması ve kadınlarda pedikür işleminde diğer insanlarla aynı ürünlerin kullanılması parmak arasında mantar oluşumuna sebep olabilmektedir.

Ayak Parmak Arasında Mantar Belirtileri Nelerdir?

Ayağın tüm kısımlarında mantar oluşumu gözlemlenebilirken parmak araları en çok görülen yerlerdir. Parmak araları ekstra karanlık ve nemli olduğundan mantarlar genelde bu bölgeden etrafa yayılır. Bu bölgede kaşında ve yanmaların başlaması mantarın en önemli belirtileri arasında gösterilmektedir. Bunun yanı sıra ayağın farklı bölgelerinde kızarıklıkların başlaması da mantarın en önemli göstergeleri arasında sayılmaktadır. Mantar ilerlediğinde içi su toplamış olan yaralar ortaya çıkmaya başlar. Bu dönem insanların ciddi acılar çekmeye başladığı dönemlerdir. İlerleyip tırnaklara ulaştığında tırnakta renk değişimine ve kalınlaşmalara da sebep olmaktadır.

Parmak Arası Mantarına Ne İyi Gelir? Kesin çözüm Tedavisi Nedir?

Bulaşıcı bir hastalık olan parmak arası mantarı kendini kaşıntı ile göstermektedir. Evde uygulanabilecek doğal yöntemler ile bu rahatsızlıktan kurtulmak mümkündür. Elma sirkesi doğal tedaviler arasında en fazla tercih edilen yöntemdir. Asidik içeriği sayesinde bakterileri yok etmektedir. Elma sirkesini mantarlı bölgeye direkt olarak uygulayabileceğiniz gibi aynı zamanda bir miktar suyun içerisine 1 fincan elma sirkesi döküp ayaklarınızı bekletebilirsiniz. Bir başka doğal çözüm ise karbonattır. Aynı şekilde bir miktar suya karbonat koyup ayaklarınızı bekletebilirsiniz.

Parmak Arası Mantarı Nasıl Geçer?

Ayak parmaklarının arasında ortaya çıkan mantarların tedavisi bir anda gerçekleşen bir durum değildir. Doktorlara görünen kişilerin tedavisine hemen başlanırken bu tedavi süreci en az 2 hafta sürmektedir. Doktorlar tarafından kullanıcılara bu bölgeye uygulamaları için kremler verilmektedir. Parmak arası mantar tedavisinde genel olarak ilaç kremler kullanılmaktadır. 2 hafta boyunca, ince bir tabaka halinde parmak aralarına uygulanan bu kremler ile birlikte mantardan kurtulmak mümkün olmaktadır.

Parmak arası mantar hastalıklarında tedavi süreci her hastada aynı değildir. Bazılarında çok daha uzun süreler gerekli olabilir. Genelleme yapılırsa mantar enfeksiyonları 2 hafta ile 4 hafta arasında değişen sürelerde tedavi edilen hastalıklardır.

Parmak Arası Mantardan korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Ayaklarda ortaya çıkan mantar enfeksiyonlarının tedavi aşamasına ihtiyaç duyulmaması için bu hastalığa karşı önlemlerin alınması gerekmektedir. Ayak mantarına karşı alınan önlemlerin başında ayakların her zaman temiz tutulması gelir. Her gün ayakların yıkanması çok önemlidir. Bu süreçte çorabın her gün değiştirilmesi de son derece gerekli bir durumdur.

İnsanların hayatları boyunca en az bir defa parmak arasında mantar oluşumunu yaşama ihtimali oldukça yüksek olurken gerekli önlemlerin alınması ve tedavinin bilinmesi önemlidir. Çorap ve ayakkabı seçimlerine dikkat edilmesi de gerekmektedir. Ayağın hava almasını sağlayan ayakkabıların giyilmesi gerekirken teri emen çorapların tercih edilmesi önem arz etmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Kabızlık Nedir? Nedenleri Nelerdir? Çözümü İçin Ne Yemeli?

Kabızlık Nedir? Nedenleri Nelerdir? Çözümü İçin Ne Yemeli?

Kabızlık; bağırsaklarda meydana gelen yavaşlama sonucunda daha az tuvalete çıkma ya da bir tıkanma sebebiyle tuvalete çıkamama gibi durumları ifade eden bir hastalıktır...

Chia Tohumu Nasıl Kullanılır? Chia ile Nasıl Kilo Verilir?

Chia Tohumu Nasıl Kullanılır? Chia ile Nasıl Kilo Verilir?

Chia tohumu, Diyet ve zayıflama denildiğinde akla ilk gelen ürünlerden birisidir ve son derece etkili ve sağlıklı bir ürün olarak gösterilmektedir...

Mide Yanması Nedir? Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Mide Yanması Nedir? Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Mide yanması çok sıklıkla görülen bir rahatsızlık olurken çoğu zaman çok önemsemeden kısa süreli tedavileri uygulanır...

10 Günlük Diyet Nedir? Nasıl Yapılır?

10 Günlük Diyet Nedir? Nasıl Yapılır?

10 günlük diyet; metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak etkili bir şekilde zayıflama meydana getiren bir beslenme programıdır...