yeniloji.com
Bakım

Parmak Arasında Mantar Neden Olur? Parmak Arası Mantarı Nasıl Geçer?

Henüz yorum yazılmadı
Parmak Arasında Mantar Neden Olur? Parmak Arası Mantarı Nasıl Geçer?
Yeniloji 2996 görüntüleme

Erkeklerde daha sık görülen parmak arasında mantar problemi ayakların karanlık ve nemli ortamlarda çok fazla kalmasından dolayı ortaya çıkmaktadır.

Parmak Arasında Mantar Neden Olur?

Mantarların ortaya çıkması ve yayılması için nemli ve karanlık bir ortamın oluşması gerekmektedir. Ayaklar için karanlık ortam ayakkabı giyildiği her anda ortaya çıkmaktadır. Karanlık bir ortam oluşsa dahi her zaman nemli bir ortam söz konusu olmaz. Ancak ayaklar terlemeye de başlıyorsa o zaman sorunlar da kendisini göstermeye başlar. Mantar oluşumunda ayağın terlemesi en büyük sebeptir.

Yüzme havuzlarının pis olması ve bu havuzlarda uzun süre kalmak, banyo sonrasında ayakların iyi bir şekilde kurulanmaması ve kadınlarda pedikür işleminde diğer insanlarla aynı ürünlerin kullanılması parmak arasında mantar oluşumuna sebep olabilmektedir.

Ayak Parmak Arasında Mantar Belirtileri Nelerdir?

Ayağın tüm kısımlarında mantar oluşumu gözlemlenebilirken parmak araları en çok görülen yerlerdir. Parmak araları ekstra karanlık ve nemli olduğundan mantarlar genelde bu bölgeden etrafa yayılır. Bu bölgede kaşında ve yanmaların başlaması mantarın en önemli belirtileri arasında gösterilmektedir. Bunun yanı sıra ayağın farklı bölgelerinde kızarıklıkların başlaması da mantarın en önemli göstergeleri arasında sayılmaktadır. Mantar ilerlediğinde içi su toplamış olan yaralar ortaya çıkmaya başlar. Bu dönem insanların ciddi acılar çekmeye başladığı dönemlerdir. İlerleyip tırnaklara ulaştığında tırnakta renk değişimine ve kalınlaşmalara da sebep olmaktadır.

Parmak Arası Mantarına Ne İyi Gelir? Kesin Çözüm Tedavisi Nedir?

Bulaşıcı bir hastalık olan parmak arası mantarı kendini kaşıntı ile göstermektedir. Evde uygulanabilecek doğal yöntemler ile bu rahatsızlıktan kurtulmak mümkündür. Elma sirkesi doğal tedaviler arasında en fazla tercih edilen yöntemdir. Asidik içeriği sayesinde bakterileri yok etmektedir. Elma sirkesini mantarlı bölgeye direkt olarak uygulayabileceğiniz gibi aynı zamanda bir miktar suyun içerisine 1 fincan elma sirkesi döküp ayaklarınızı bekletebilirsiniz. Bir başka doğal çözüm ise karbonattır. Aynı şekilde bir miktar suya karbonat koyup ayaklarınızı bekletebilirsiniz.

Parmak Arası Mantarı Nasıl Geçer?

Ayak parmaklarının arasında ortaya çıkan mantarların tedavisi bir anda gerçekleşen bir durum değildir. Doktorlara görünen kişilerin tedavisine hemen başlanırken bu tedavi süreci en az 2 hafta sürmektedir. Doktorlar tarafından kullanıcılara bu bölgeye uygulamaları için kremler verilmektedir. Parmak arası mantar tedavisinde genel olarak ilaç kremler kullanılmaktadır. 2 hafta boyunca, ince bir tabaka halinde parmak aralarına uygulanan bu kremler ile birlikte mantardan kurtulmak mümkün olmaktadır.

Parmak arası mantar hastalıklarında tedavi süreci her hastada aynı değildir. Bazılarında çok daha uzun süreler gerekli olabilir. Genelleme yapılırsa mantar enfeksiyonları 2 hafta ile 4 hafta arasında değişen sürelerde tedavi edilen hastalıklardır.

Parmak Arası Mantardan Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Ayaklarda ortaya çıkan mantar enfeksiyonlarının tedavi aşamasına ihtiyaç duyulmaması için bu hastalığa karşı önlemlerin alınması gerekmektedir. Ayak mantarına karşı alınan önlemlerin başında ayakların her zaman temiz tutulması gelir. Her gün ayakların yıkanması çok önemlidir. Bu süreçte çorabın her gün değiştirilmesi de son derece gerekli bir durumdur.

İnsanların hayatları boyunca en az bir defa parmak arasında mantar oluşumunu yaşama ihtimali oldukça yüksek olurken gerekli önlemlerin alınması ve tedavinin bilinmesi önemlidir. Çorap ve ayakkabı seçimlerine dikkat edilmesi de gerekmektedir. Ayağın hava almasını sağlayan ayakkabıların giyilmesi gerekirken teri emen çorapların tercih edilmesi önem arz etmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
İsilik Nasıl Olur? Nasıl Geçer? Bebeklerde İsilik İçin Krem ve Bitkisel Çözüm

İsilik Nasıl Olur? Nasıl Geçer? Bebeklerde İsilik İçin Krem ve Bitkisel Çözüm

İsilik; sıcaklığın artmasına bağlı olarak meydana gelen bir çeşit cilt rahatsızlığıdır...

Apandist Belirtileri Nedir? Apandisit Ameliyatı ve Ağrısı Nasıl Olur?

Apandist Belirtileri Nedir? Apandisit Ameliyatı ve Ağrısı Nasıl Olur?

Apandisit, en basit anlamıyla apandisin şişmesi ve iltihaplanması sonucu meydana gelen bir durumdur...

Ağız Kuruluğu Nedir? Nedenleri Nelerdir? Tansiyon Belirtisi mi?

Ağız Kuruluğu Nedir? Nedenleri Nelerdir? Tansiyon Belirtisi mi?

Tükürük salgısı azaldığı zaman ağzın içi nemsiz kalmakta ve meydana gelen bu probleme ağız kuruluğu denmektedir...

Kuru Öksürük Neden Olur? Nasıl Geçer?

Kuru Öksürük Neden Olur? Nasıl Geçer?

Boğazda tahriş ve göğüste ağrı meydana getiren kuru öksürük, balgamın çıkmadığı ya da balgamın zorla çıktığı durumlarda ortaya çıkan bir durumdur...