yeniloji.com
Sağlık

Parmak Arası Kaşınma Neden Olur? Parmak Arasında Kaşıntı Nasıl Geçer?

Henüz yorum yazılmadı
Parmak Arası Kaşınma Neden Olur? Parmak Arasında Kaşıntı Nasıl Geçer?
Yeniloji 3759 görüntüleme

Birçok insan parmak arası kaşınma sorunları ile doktorlara başvururken bu sorunun belirli birkaç sebebi bulunmaktadır.

Parmak Arası Kaşınma Neden Olur?

İnsanlar el ve ayak parmaklarını sürekli olarak kullanırken bu bölgelerde ortaya çıkan sorunlar direkt olarak günlük hayatı etkilemektedir. Parmak arasında kaşıntı problemleri de çok sık görülen şikayetler arasında yer alırken genelde ayakta ortaya çıkmaktadır. Ayaklarda ortaya çıkan kaşıntılar genel olarak mantar enfeksiyonları sebebiyle oluşmaktadır. Doktorlara kaşıntı sebebiyle başvuruda bulunan hastaların büyük bir kısmında mantar enfeksiyonları görülür. Bunun dışında nadiren de olsa egzama problemi de ortaya çıkabilmektedir. Egzama hastalığında da kaşınma belirtisi söz konusu olabilmektedir. Bu şikayette adres büyük bir ihtimalle bu iki hastalıktan biri olmaktadır.

Ayak Parmakları Arasında Kaşıntı Nasıl Geçer?

Parmakların arasında ortaya çıkan kaşıntı problemlerinde kullanıcıların hemen doktorlarına giderek tedavi olması gerekmektedir. Bu sürecin geciktirilmesi ile birlikte ortaya çıkan sorunlar artarak devam eder. Doktorlarına gidip şikayetlerini aktaran kişilerde belirli testler uygulanmaktadır. Bu testler ve tahliller ile birlikte kaşıntının sebebine ulaşılmaktadır.

Kaşıntının sebebi değişkenlik gösterebilir. Sebepler mantar ya da egzama olabilirken her iki durumda da ilaç ve krem tedavisi uygulanmaktadır. Ancak kullanılan ilaçlar aynı türden olsa da aynı ürünler değildir. Bu sebeple de hastalığın tanımlanması ve buna göre ilaçların insanlara sunulması gerekmektedir. Bunun sonrasında düzenli bir biçimde kullanılan ilaçlar ile birlikte sorunlar ortadan kalkabilmektedir.

Parmak Arası Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Ayak parmaklarında kaşıntı sebepleri farklılık gösterebilmektedir. Bazı doğal yöntemler kaşıntının geçmesi için fayda sağlayabilmektedir. Çay ağacı yağı ayakta kaşıntıya neden olan mantarların yok edilmesine yardımcı olmaktadır. Antibakteriyel özelliği sayesinde kaşıntıları önleme konusunda olumlu etkiler sağlayabilmektedir. Beyaz sirke evde kolayca uygulayabileceğiniz ve kaşıntının hafiflemesine yardımcı olan bir başka yöntemdir. Doğal yöntemler arasında aynı zamanda nane, aloe vera, yoğurt ve papatya gibi uygulamalar da bulunmaktadır.

Parmaklar Arasındaki Kaşıntıya Bitkisel Çözüm

Vücudumuzda ortaya çıkan sorunların tedavisinde doktorlara görünmek her zaman ilk yapılması gereken eylemdir. Bunun yanı sıra bitkisel ürünlerin kullanımı ile birlikte doktorların önerdiği tedaviler desteklenebilirken sürecin hızlanması sağlanabilir.

Ayak parmaklarında ortaya çıkan kaşıntının geçirilmesinde yardımcı olan bitkisel ürünlerin ilk sırasında hindistan cevizi yağı gelmektedir. Bu yağın parmak aralarına sürülmesi ile kaşıntı şikayetleri biraz azalabilir. Bunun yanı sıra elma sirkesi ile birlikte bu sorunların aşılması daha kolay olacaktır. Birçok kişi elma sirkesinin yanında sarımsak kullanarak parmak aralarında ortaya çıkan kaşıntı problemlerini çözebilmektedir.

Ayak Parmaklarında Kaşıntılar Nasıl Önlenir?

Hastalığın önlenmesinde temizliğin önemi çok büyüktür. Günün tamamlanmasından sonra insanların ellerini ve ayaklarını çok iyi bir şekilde yıkaması gerekmektedir. Yıkama aşaması kadar kurulama şaması da önem arz eder. El ve ayakların nemli kalmayacak şekilde kurutulması gerekmektedir. Buna ek olarak gün içerisinde kullanılan ayakkabılar da önemlidir. Hava almayan ayakkabılar bu sorunların ortaya çıkmasına davetiye çıkarmaktadır.

İnsanlarda her an ortaya çıkabilen parmak arası kaşınma sorunu kolaylıkla tedavi edilebilen rahatsızlıklardan kaynaklanırken en kısa sürede doktorlara görünmek gerekmektedir. Ayrıca birtakım durumlara dikkat edilmelidir. Tercih edilen çorapların teri emme özelliği bulunmuyorsa bu durumda da kaşıntılar meydana gelebilmektedir. Ayaklarda kullanılan kozmetik ürünlerine de dikkat edilmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda bu ürünler ayaklarda kaşınmalara sebep olabilmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Ürtiker Ne Demek? Nedenleri ve Çeşitleri Nelerdir? Ne İyi Gelir?

Ürtiker Ne Demek? Nedenleri ve Çeşitleri Nelerdir? Ne İyi Gelir?

Ürtiker; halk arasında kurdeşen olarak bilinen, birtakım sebeplerden dolayı cildin reaksiyon meydana getirmesi ve buna bağlı olarak kaşıntılı, kabarık, kızarık lekelerin oluşması şeklinde betimlenmektedir...

Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Mide ekşimesi, midenin yiyecekleri sindirmek için salgılamış olduğu mide asidini belli nedenlerden ötürü fazla salgılaması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır...

Sırt Korsesi ile Yatılır mı? Nasıl Kullanılır?

Sırt Korsesi ile Yatılır mı? Nasıl Kullanılır?

Sırt korsesi; sırt ve bel ağrılarının giderilmesi, omurgadaki eğriliklerin düzeltilmesi ve duruş bozukluğunun düzeltilmesi için etkili olan bir aparattır...

Kuru Kayısı Diyeti Nasıl Yapılır? Kayısı Diyeti ile Zayıflayanlar ve Yorumlar

Kuru Kayısı Diyeti Nasıl Yapılır? Kayısı Diyeti ile Zayıflayanlar ve Yorumlar

Kuru kayısı diyeti; sindirim sisteminin etkili bir şekilde çalışmasını sağlayan, içeriğinde vitamin ve mineraller sayesinde hastalıklara karşı koruyucu olan, kısa sürede etkili kilo vermeye yardımcı olan bir beslenme yöntemidir...