yeniloji.com
Sağlık

Sandaloz Sakızı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları, Zararları ve Kullananlar

Henüz yorum yazılmadı
Sandaloz Sakızı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları, Zararları ve Kullananlar
Yeniloji 10 görüntüleme

Sandaloz sakızı; Kuzey Afrika'da yetişen sandaloz ağacından elde edilen, sakız kıvamında bir baldır. Ağaçtan damlayan bal sandaloz sakızı olarak nitelendirilmektedir.

Sandaloz Sakızı Nedir? Ne İşe Yarar?

Yaklaşık olarak 6 metreye kadar uzanan bir ağaçtan elde edilen olan sandaloz sakızı, Kuzey Afrika'da aşırı olan hava sıcaklığı sonucunda bal kıvamındaki bir kıvamındaki bir sıvının sakız gibi erimesi şeklimde nitelendirilmektedir. Eriyen bu sıvının rengi sarıya yakın bir beyazdır. Genel olarak kilo vermek için kullanılan bu sakızlar aynı zamanda vücuda pek ok fayda sağlamaktadır. Ülkemizde iklim koşulları bazında yetişemeyen bu sakız pek çok yerde satılmaktadır.

Sandaloz sakızı ağrıların dindirilmesi konusunda oldukça etkilidir. Vücutta kan akışının düzenlenmesini sağlayarak ağrıların hafiflemesine destek olmaktadır.

Son zamanlarda zayıflamaya olan etkisi ile bildiğimiz sandaloz sakızı metabolizmanın dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Sindirim sisteminin aktif bir şekilde çalışmasına destek olurken yağ yakımının hızlanmasına da etki etmektedir. Eğer ki zayıflamak istiyorsanız diyetinize bu sakızı da dahil edebilirsiniz. Sağlıklı bir metabolizma günlük kalori yakımının sağlanmasına destek olur ve bu etki sayesinde kısa sürede etkili bir zayıflama meydana getirir.

Sandaloz Sakızının Faydaları Nelerdir?

Kilo verme ve ağrıları hafifletme konusunda etkili olan sandaloz sakızı aynı zamanda tansiyonun dengelenmesi gibi bir etki de sunmaktadır. Vücuttaki damarların gevşemesini ve rahatlamasını sağlayan bu sakız tansiyonun dengelenmesine de katkı sağlamaktadır. Eğer ki tansiyon hastasıysanız ve ilaç kullanıyorsanız sandaloz sakızı kullanımı öncesinde doktorunuzdan destek almanız gerekmektedir.

Bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olan bu sakız, mide yanması ve şişkinliği giderme gibi etkiler oluşturur. Özellikle kabızlık gibi problemler yaşayanlar bu sakız sayesinde daha sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olabilirler. Vitamin ve mineral açısından zengin olan sandaloz sakızı kişinin gün boyu tok kalmasını sağlar ve daha az yemek yemesine etki eder. Daha az yiyip daha etkili kilo veriminin sağlanmasını etki eder.

Vücut sağlığını olumlu yönde etkileyen sandaloz sakızı aynı zamanda ağız ve diş sağlığının korunmasına da yardımcı olur. Kötü kokuyu giderir ve birtakım diş hastalıklarının oluşmasına karşı korur.

Sandaloz Sakızının Zararları Nelerdir?

Her besinde olduğu gibi sandaloz sakızının da yan etkileri olabilmektedir. Eğer ki vücudunuz alerjik bir bünye ise tüketirken dikkatli olunuz. Tansiyon hastalarının dikkatli tüketmesi gerekmektedir. Ayrıca aşırı bir kullanım sağlanmamalıdır. Rahim kaslarının gevşemesine neden olduğu için gebeler ya da gebelik ihtimali olanlar bu sakızı kullanmamalıdır.

Sandaloz Sakızı Kullananlar Var mı?

Türkiye'de yetişmemesine rağmen sandaloz sakızı kullanımı oldukça yaygındır. Daha çok sindirim sistemi üzerindeki etkileri sayesinde zayıflamak için tercih edilse de bununla birlikte farklı faydaları için de kullanılmaktadır. Kullananlar genel olarak etkilerinden memnun kaldıklarını belirten yorumlarda bulunmaktadır. Dilerseniz sizler de satın alarak kullanabilirsiniz. Fakat organik ve doğal olmasına dikkat ediniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Kilo Alma Diyeti, Yolları, Egzersizleri ve Taktikleri

Kilo Alma Diyeti, Yolları, Egzersizleri ve Taktikleri

Kilo vermek için uğraşan kişilerin yanı sıra ayrıca kilo almak isteyen kişilerin de olması nedeniyle beslenme alışkanlıklarında yapılan yanlışların düzeltilmesini gerektirmektedir...

Menenjit Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Menenjit Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Menenjit; beyin ve omuriliği saran zarın iltihaplanması sonucunda oluşan, ateş, baş ağrısı ve ense sertliği gibi belirtilerle kendini gösteren oldukça tehlikeli bir hastalıktır...

Güneş Lekeleri Nasıl Gider? Doğal Maske Tarifleri

Güneş Lekeleri Nasıl Gider? Doğal Maske Tarifleri

Güneş lekeleri; ultraviyole ışınların cilt üzerinde meydana getirmiş olduğu tahribat sonucunda oluşan ve hemen hemen herkeste meydana gelebilen bir durumdur...

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Nedenleri ve Çözümü

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Nedenleri ve Çözümü

Saç dökülmesi; hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilen, mevsim değişikliği, genetik etkenler, vitamin eksikliği, kansızlık ve daha birçok sebebe bağlı olarak meydana gelen bir problemdir...