yeniloji.com
Sağlık

Burun Kemiği Eğriliğinin Zararları Nelerdir? Ameliyatsız Çözümü Var mı?

Henüz yorum yazılmadı
Burun Kemiği Eğriliğinin Zararları Nelerdir? Ameliyatsız Çözümü Var mı?
Yeniloji 2278 görüntüleme

Burun kemiği eğriliği; deviasyon olarak nitelendirilen burun orta duvarının kayması sonucunda yamuk bir görünüme ve aynı zamanda nefes almada güçlük yaşanmasına neden olan bir durumdur.

Burun Kemiği Eğriliği Nedir?

Burun boşluğunu iki bölüme ayıran kıkırdağın bazı durumlarda bir tarafa daha fazla yatkınlık sağlaması sonucunda deviasyon yani burun kemiği eğriliği meydana gelmektedir. Burun eğriliği durumu hava geçişinin engellenmesine neden olur ve bu da birtakım sağlık problemlerinin oluşmasına neden olmaktadır.

Sağlıklı bir burunda ön giriş deliğinde darlık arkalara doğru genişler ve bu kişinin rahat nefes almasına yardımcı olur.

Burun bölgesindeki orta duvarda kabarma, çıkıntı ya da tümsekliğin meydana gelmesi burun eğriliğinin oluştuğunun göstergesi olarak kabul edilebilir. Burun yapısı henüz anne karnındayken oluşmaya başlar ve kişi 18 yaşına gelen kadar gelişimini tamamlar. Burun yapısı genetik yatkınlıkla yakından ilgilidir. Eğriliğin oluşması eğer bir darbe alınmamışsa genetik nedenlere bağlı olarak gelişmektedir. Fakat hassas bir yapısı olan buruna alınan sert ve ağır darbelerde eğrilik, çıkıntı gibi durumlar meydana getirebilmektedir.

Burun Eğriliğinin Zararları Nelerdir?

Genel olarak estetik açıdan değerlendirilen burun eğriliği asıl olarak pek çok sağlık problemini de beraberinde getirmektedir. Öncelikle nefes almaya yardımcı olan burun tünellerinde tıkanıklık oluşur ve kişi konforlu bir şekilde nefes alamaz. Çoğu zaman tek kanalı tıkalı, akıntılı bir durun yapısı ortaya çıkar. Bu performans kaybına yol açabilmektedir. Burun bölgesinde sık sık kanamaların oluşması, sık sık sinüzit hastalığının yaşanması, baş ağrısı, geniz akıntısı, sesli solunum gibi etkiler ve aynı zamanda birtakım sağlık problemlerine yol açabilmektedir.

Oksijen vücudumuzun sağlıklı bir şekilde görevlerini yerine getirmesi için gerekli bir bileşendir. Vücudumuz burnumuz sayesinde beyin ve kalp gibi her organa oksijen iletilmesini sağlamaktadır. Sağlıklı bir şekilde nefes alamadığınızda yeterli oksijen de sağlayamazsınız. Bu durumda hayat kalitenizde düşüş gözlemlenir ve sağlık problemleri meydana gelir.

Burun Eğriliğinin Ameliyatsız Çözümü Var mı?

Burundaki eğriliğin derecesi ve tıkanıklık boyutu ameliyatın gerekli olup olmadığını göstermektedir. Bazı eğrilikle çok fazla olmasına rağmen kişinin nefes alma sorunu bulunmamaktadır. Bazılarında ise eğrilik çok az olmasına rağmen kişi nefes alamamaktadır. Bu süreçte uygulanması gerekenlere uzman doktor karar vermektedir. Gerekli incelemeler sonrası bazı tedaviler ya da septoplasti gibi ameliyat gerekebilir. Bu ameliyatta kişinin kendi dokuları kullanılarak çözüme ulaşılmaya çalışır.

Burun Eğriliği Nasıl Giderilir?

Doğuştan ya da sonradan oluşabilen burun kemiği eğriliğini tedavi etmeden önce yüz ve burun analizi yapılması gerekmektedir. Hastanın daha iyi bir buruna sahip olması için gerekli olan işlemler hesaplanmalıdır. Sonrasında ameliyata karar verildiyse doktor hastaya uygun anestezi miktarlarını hesaplar. Gerekli testler yapılır ve hasta ameliyata hazırlanır. Ameliyat haricinde dolgu gibi yöntemlerle de bu durum giderilmektedir. Burada tedavinin nasıl gelişeceğine doktor karar vermelidir.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Sirkeli Su İçmenin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? Zararları Var mı?

Sirkeli Su İçmenin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar? Zararları Var mı?

Sirkeli su; antiseptik özelliği sayesinde vücuttaki bakterilerin giderilmesini, iltihaptan arındırılmasını sağlayan bir karışımdır...

Gizli Şekerin Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gizli Şekerin Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gizli şeker; kişiye henüz şeker hastalığı teşhisi konulmamış olmasına rağmen şeker hastalığı bulgularının ve belirtilerinin gözlemlendiği erken dönem olarak tanımlanan sürece verilen isimdir...