yeniloji.com
Sağlık

Zatürre Nedir? Neden Olur? Tedavisi Var mı?

Henüz yorum yazılmadı
Zatürre Nedir? Neden Olur? Tedavisi Var mı?
Yeniloji 52 görüntüleme

Zatürre; pnömöni olarak da bilinen, akciğer dokusunun iltihaplanması olarak nitelendirilen, mikroorganizma ve bakterilere bağlı olarak meydana gelen bir hastalıktır.

Zatürre Nedir, Ne Demek?

Kişinin boğazında, ağzında ya da sindirim kanalında yer alan alan bakterinin akciğere ulaşması sonucunda meydana gelen zatürre, bağışıklık sistemnini zayıflaması sonucunda meydana gelmektedir. Normalde hastalığa neden olmayacakken vücutta zatürre meydana getirebilmektedir. Bu açıdan baktığımız zaman zatürre oluşumunun en kritik noktalarından biri kişinin vücut direncinin zayıf olması sayılabilir.

Asıl adı pnömöni olan ve halk arasında sıklıkla zatürre olarak nitelendirilen bu hastalık akciğerdeki hava keseciklerinin iltihaplanması sonucunda meydana gelmektedir. Virüs bakteri ya da mantar kaynaklı olan bu rahatsızlık oldukça bulaşıcıdır ve kişiden kişiye bulaşabilmektedir. Her yaşta görülebilen bu rahatsızlık daha çok 2 yaş altındaki çocuklarda, bağışıklık sistemi zayıf olanlarda ve 65 yaş üstü kişilerde oldukça tehlikeli sonuçlara neden olabilmektedir.

Daha önceden kalp hastalığı geçirmiş ya da akciğer rahatsızlığı olan kişilerde bu hastalık oldukça ciddi sonuçlara sebebiyet verebilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre her yıl 100 kişiden 1-2 kişinin zatürreye yakalandığı belirtilmektedir. Griple belirtileri karıştırıldığı için doktora geç gitme sonucunda hastalık ilerleme gösterebilmektedir. Dünya üzerinde ölümlerin yaklaşık olarak %7'si zatürreden kaynaklanmaktadır.

Zatürre Hastalığı Neden Olur? Sebepleri Nelerdir?

Streptococcus pneumoniae isimli bakteriden kaynaklanan zatürre hastalığının sebepleri yaklaşık olarak %50 oranında bu bakteriden meydana gelmektedir. Fakat haemophilus influenza, mycoplasma pneumoniae gibi bakterilerden dolayı da kaynaklanmaktadır. Soğuk algınlığı ya da grip hastalıklarına neden olan virüsler aynı zamanda zatürreye sebebiyet verebilir. Mantar kaynaklı zatürre vakaları oldukça düşüktür. Hastalığı bu sebepten ötürü gerçekleşmesi için bağışıklık sisteminin düşük olması gerekmektedir.

Zatürre Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Genel olarak havaların soğuması ile görülmeye başlayan zatürre belirtileri, diğer üst solunum yolları ile benzer özellikler göstermektedir. Hapşırma, burun akıntısı, öksürük gibi belirtiler kısa bir süre içerisinde meydana gelmektedir. Diğer belirtilere baktığımızda yüksek ateş, üşüme ve titreme, sürekli oluşan yeşil ve sarı renkli balgam, hızlı ve sık nefes alıp verme, nefes alırken güçlük yaşanması, baş ağrısı, göğüs ağrısı, yan taraflarda ağrı oluşması, halsizlik ve yorgunluk, karın şişlik ve ağrı oluşması, mide bulantısı ve kusma, 65 yaş üstü kişilerde ise bilinç bulanıklığının görülmesi sayılabilir.

Zatürre Tedavisi Var mı?

Genel olarak zatürre tedavisi kişinin yaşına, hastalığa sebep olan virüse, hastalığın şiddetine ve kişisel risk faktörlerine göre değişkenlik göstermektedir. Eğer solunum güçlüğü varsa hastanede tedavi yapılması gerekir. Eğer böyle bir durum yoksa hasta kontrole çağırılma şartı ile evde tedaviye devam edebilir. Bu hastalıkta dinlenme ve istirahat oldukça önemlidir. Uzman doktorlar hastalığın seyrine göre gerekli ilaçları ve kullanım miktarını belirtmektedir. Ayrıca hastalığın engellenmesine yönelik zatürre aşısı da bulunmaktadır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Yüz Dolgusu Nedir? Nasıl Yapılır? Zararları Var mı? Fiyatları Ne Kadar?

Yüz Dolgusu Nedir? Nasıl Yapılır? Zararları Var mı? Fiyatları Ne Kadar?

Yüz dolgusu; ciltte meydana gelen kırışıklık ve sarkma problemlerinin giderilmesi için uygulanan, kolajen azalmasının önüne geçmek için tercih edilen, yüzde zaman içerisinde meydana gelen çukurlaşmaların giderilmesini sağlayan bir estetik uygulamasıdır...

Zona Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Zona Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Halk arasında gece yanığı olarak adlandırılan zona hastalığı ciltte kızarık kabartılara, kaşıntıya ve ileri seviyede vücutta ağrıya sebep olmaktadır...

Nitrik Oksit Nedir? Nitrik Oksitin Zararları ve Faydaları

Nitrik Oksit Nedir? Nitrik Oksitin Zararları ve Faydaları

Nitrik oksit, vücuttaki birçok dokuda fizyolojik veya hücresel açıdan düzenleme yapan bir moleküldür...

Soğan Kürü Tarifi Nedir? Nasıl Yapılır?

Soğan Kürü Tarifi Nedir? Nasıl Yapılır?

Soğan kürü; vücuda birçok faydası olan ve özellikle kadın hastalıklarındaki etkileri ile bilinen bir karışımdır...