yeniloji.com
Sağlık

Şeftali Çayı Ne işe Yarar? Nasıl Yapılır?

Henüz yorum yazılmadı
Şeftali Çayı Ne işe Yarar? Nasıl Yapılır?
Yeniloji 1866 görüntüleme

Şeftali çayı; bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olan ve sindirim sisteminin daha aktif çalışmasını sağlayan doğal içerikli, vitamin ve mineral deposu bir içecektir.

Şeftali Çayı Ne İşe Yarar?

Lif bakımından oldukça zengin olan şeftali çayı, metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlamaktadır. Gün içerisinde tüketilen besinlerin enzimlenmesini ve düzgün bir şekilde ayrışmasına etki etmektedir. Özellikle kilo vermek ve zayıflamak isteyen kişiler için oldukça faydalı ve etkili bir içecek olan şeftali çayı tedavi edici özelliklere sahiptir. Şeftalinin kabuklarından demlenen bu doğal içerikli bitkisel içecek potasyum ve lif açısından oldukça zengindir. Bu bileşenleri sayesinde karaciğer ve böbrek sağlığının korunmasını ve bu iki organın sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır.

Genel olarak zayıflamak için tüketilen şeftali çayı aynı zamanda vücuda pek çok fayda sağlamaktadır. Sindirim sisteminin düzenlenmesini sağlarken aynı zamanda gastrit, kabızlık, kolit ve mide ülseri gibi rahatsızlıkların önlenmesini ve engellenmesini sağlamaktadır. Vücutta arındırıcı bir etki meydana getirerek ve toksin maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Bağırsakların temizlenmesini sağlayarak sindirim sisteminin düzenlenmesine etki eder.

Şeftali Çayının Faydaları Nelerdir?

Askorbik asit, çinko ve C vitamini açısından zengin olan şeftali çayı, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak vücuttaki yaraların kısa sürede iyileşmesini sağlar. Bu etki aynı zamanda soğuk algınlığı, ishal ve zatürre gibi rahatsızlıkların giderilmesi ve iyileştirilmesi için de faydalı olmaktadır. Çünkü vücuttaki enfeksiyonlara karşı savunma etkisi meydana getirmektedir. Serbest radikaller kontrolsüz bir şekilde bir araya gelerek tümör oluşumuna neden olur ve bu da kanser gibi hastalıkların oluşmasına sebebiyet verir. Vücudu serbest radikallerden ve zararlı maddelerden arındırmaya yardımcı olan şeftali çayı bu tarz hastalıklara karşı koruyucu etki sunmaktadır.

Kalp sağlığının korunmasına yardımcı olan bu doğal meyve çayı içerisinde yer alan lutein ve likopen maddeleri sayesinde vücutta kan akışının dengelenmesini sağlar ve damar tıkanıklığını önleyerek kalp hastalıklarının oluşumunu engellemektedir. A vitamini açısından zengindir ve göz sağlığı için faydalı etkiler sunmaktadır. İçerisinde yer alan magnezyum sayesinde stres ve anksiyete gibi rahatsızlıkları önler. Kalsiyum, fosfor ve flor açısından yüksek değerlere sahip olan şeftali çayı kemik sağlığını iyileştirir ve korur.

Şeftali Çayı ile Zayıflama Nasıl Olur?

Yağ ve kalori oranı oldukça düşük olan şeftali çayı içeriğinde yer alan fenolik asit ve doğal şekerler metabolizmanın hızlanmasını sağlarken, yağ yakımının da etkili bir şekilde gerçekleşmesine yardımcı olur. Kilo kontrolü sağlayan şeftali çayı aynı zamanda sağlıklı bir şekilde zayıflamak isteyen kişiler için de ideal bir içecektir. Tabi ki tek başına etkili değildir. Aynı zamanda beslenmeye de dikkat edilmelidir.

Şeftali Çayı Nasıl Yapılır?

Sıcak ya da soğuk şekilde tüketilebilen şeftali çayı tarifleri değişebilmektedir. Şeftali çayını hazırlamak için 1 bardak suyu kaynatınız. Daha sonra içerisinde bir tutam kurutulmuş şeftali çayından yaprakları ile birlikte katınız. 5 dakika demlenmesini bekleyip sonrasında süzerek içebilirsiniz. Tatlandırmak için az miktarda bal ilave edebilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Tere Nedir, Ne Demek? Ne İşe Yarar? Neye İyi Gelir?

Tere Nedir, Ne Demek? Ne İşe Yarar? Neye İyi Gelir?

Tere; karaciğerin temizlenmesine yardımcı olan, turpgiller familyasına ait ve insan sağlığı için pek çok faydası bulunan bir bitkidir...

Şarbon Ne Demek? Şarbon Nasıl Bulaşır? Şarbonlu Et Nasıl Anlaşılır?

Şarbon Ne Demek? Şarbon Nasıl Bulaşır? Şarbonlu Et Nasıl Anlaşılır?

Şarbon; ot yiyen hayvanlar aracılığıyla farklı şekillerde insanlara bulaşabilen, ölümcül sonuçlar doğurabilen bir hastalıktır...

Patates Suyu ile Zayıflama Nasıl Yapılır? Zayıflayanlar ve Yorumları

Patates Suyu ile Zayıflama Nasıl Yapılır? Zayıflayanlar ve Yorumları

Patates suyu, sindirim sistemini dengelemesi ve yağ yakıcı etkisi sayesinde zayıflama konusunda oldukça faydalı olan bir karışımdır...

Melisa Çayı Nasıl Hazırlanır? Faydaları ve Zararları

Melisa Çayı Nasıl Hazırlanır? Faydaları ve Zararları

Melisa çayı; kişide sakinlik hissi uyandırdığı için genellikle huzursuz kişilerde tedavi destekleyici kullanılabilmektedir...