yeniloji.com
Sağlık

Ramazan Ayında Sigara Nasıl Bırakılır?

Henüz yorum yazılmadı
Ramazan Ayında Sigara Nasıl Bırakılır?
Yeniloji 1810 görüntüleme

Sigarayı bırakmak ve sigaradan kurtulmak isteyenler psikolojik olarak tam bir zorluk içerisine girerken bazı yöntemler sayesinde bu alışkanlıktan kurtulmak mümkün hale gelmektedir.

Ramazan Ayında Sigara Bırakmak Kolay mı?

Günümüzde birçok kişinin tüketme olduğu sigara sağlıklı yaşamı tehdit eden çok önemli bir unsurdur. Bırakmak her ne kadar zor olsa da Ramazan ayı bu konuda size yardımcı olabilecek bir süreçtir. Özgür iradenin ve benliğin hakim olduğu ramazan ayında psikolojik olarak sigara bağımlılığınızı yenebilir ve bu ayı fırsata çevirebilirsiniz. Sigarayı bırakmak istiyorum fakat bunu başaramıyorum diyorsanız ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız işte size çok güzel bir fırsat!

Sigarayı Bırakmak İçin Neler Yapılabilir?

Dünya sağlık örgütünün yapmış olduğu bir araştırmaya göre sigaranın meydana getirdiği hastalıkla ve sağlık problemleri nedeniyle yaklaşık olarak 6 milyon insan hayatını kaybediyor. İlerleyen yıllarda ise bu sayıda yaklaşık olarak %66.6 oranında bir artışın olması beklenmektedir. Bu oranın her geçen gün artıyor olması maalesef sigara nedeniyle meydana gelen hastalıklarında artmasına neden olmaktadır. Sigara alışkanlığı asıl olarak tamamen psikolojiktir. İçerisinde bulunan zararlı maddelerin neden olduğu bağımlılık nedeniyle ise bırakmak zorlaşmaktadır.

Ramazan ayı sigarayı bırakmak için oldukça uygundur. Yapılan araştırmalar sigara içen kişilerin yaklaşık olarak %80-90'nının sigarayı bırakmak istediğini göstermiştir. Her yıl birçok kişi sigarayı bırakmak için iradesine sahip çıkmaktadır. Psikolojik olarak sigarayı bırakamama nedeni nikotin bağımlılığı olarak nitelendirilmektedir. Nikotin bağımlılığının elbette tedavisi vardır ama unutmayın ki asıl çözüm sizin düşüncelerinizde ve iradenizde saklıdır. Sigaranın içerisinde bulunan dopamin etkisi sebebiyle kısa süreli mutluluk hormonu salgılanmasına neden olan sigaranın bırakılması bu açıdan da zorluk getirmektedir. Psikolojik olarak sigarayı bırakamayan kişilere asıl çözüm özgür iradeleridir. Ramazan ayı özgür iradenizin olabileceği bir ay olduğu için sizin için tam bir fırsattır.

Ramazanda Sigarayı Bırakmak İçin Ne Yapmalı?

Ramazan ayında sigarayı bırakabilmek için oruç tutmanız faydalı olacaktır. Ramazan ayında sigarayı bırakmak için aşağıdaki maddeleri uygulayabilirsiniz:

  • Sigaralı ortamlardan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Sigarasız ortamlar olmanız sigara içme arzunuzu düşürmektedir. Aklınıza sigarayı getirmemeniz için mutlaka sigaralı ortamlardan uzak durunuz.
  • Oruç açtıktan hemen sonra içilen sigara kalp krizine neden olabilmektedir. Bu bilgiyi asla unutmayınız. Bu nedenle orucunuzu açtığınız zaman öncelikle vücudunuz için sağlıklı olan yiyecekleri tüketiniz. Sonrasında ise düşüncelerinizi başka şeylerle meşgul ederek sigara isteğinizi bastırınız.
  • Sigarayı bıraktığınız zaman yiyecek ve içeceklerden daha fazla tat alırsınız. Asıl lezzetin farkına vardığınızda sigara içme arzunuz biraz daha düşecektir. Ramazan ayında uzun süreli bir açlığın sonunda yemeklerden daha fazla lezzet almanız sigara içme isteğini azaltacaktır.
  • Sigara içme düşüncesi ve isteği meydana geldiğinde bir bardak su içiniz ya da bi miktar kuruyemiş yiyiniz. Bu şekilde isteğinizi bastırabilirsiniz.
  • İftardan sonra yürüyüş yapmak hem bedeniniz için iyi olacaktır hem de sigara içme arzusunu azaltacaktır.
Sigara Bırakmak Zor mu?

Sigarayı bırakmak hiç zor değil yeter ki siz isteyin! Ramazan ayında sigarayı bırakmak için sizin için tam bir fırsat niteliğindedir. Daha sağlıklı bir yaşam için sigarayı hayatınızdan çıkartın. Her yıl ülkemizde binlerce insan sigaranın yaratmış olduğu kanser ve diğer önemli birçok hastalıkla savaşmaktadır. Sigarayı bırakmakta en önemli rol siz ve düşüncelerinizdir. Ramazan ayında sigara bırakma fikrini bir kere daha düşünün. Bu sizin için büyük bir fırsat... Sigaranın esiri olmayın, sigarayı bırakın...

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Duruş Bozukluğu Neden Olur? Duruş Bozukluğu Nasıl Düzelir?

Duruş Bozukluğu Neden Olur? Duruş Bozukluğu Nasıl Düzelir?

Duruş bozukluğu; sırt ve bel bölgesindeki eğriliklerde görülen çıkık ya da aşırı düz olma gibi durumlar nedeniyle ortaya çıkan ağrılı bir durum olarak adlandırılmaktadır...

Papaya Meyvesi Nedir? Nasıl Yenir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Papaya Meyvesi Nedir? Nasıl Yenir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Papaya meyvesi; C vitamini açısından oldukça zengin olan, görünüşü kavunu andıran, tropikal ve subtropikal iklimlerde yetişen ve genellikle kahvaltılarda tüketilen oldukça faydalı bir besindir...

İncir Yağı Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır? Zararı Var mı?

İncir Yağı Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır? Zararı Var mı?

İncir yağı; sıcak iklimlerde yetişen incir meyvesinin çekirdeklerinden elde edilen, içerisinde bol miktarda vitamin ve mineral barındıran doğal bir bitkisel yağdır...

Kilo Vermek İstiyorum Ama Veremiyorum! Nasıl Kilo Verebilirim?

Kilo Vermek İstiyorum Ama Veremiyorum! Nasıl Kilo Verebilirim?

Kilo vermek istiyorum ama veremiyorum, diye düşünüyorsanız ve zayıflamanın yollarını arıyorsanız öncelikle sağlıklı ve düzenli beslenmeniz ve hareket etmeniz gerektiğini bilmelisiniz...