yeniloji.com
Bakım

T Bölgesi Nedir? Neden Yağlanır? Nasıl Temizlenir?

Henüz yorum yazılmadı
T Bölgesi Nedir? Neden Yağlanır? Nasıl Temizlenir?
Yeniloji 368 görüntüleme

T bölgesi ''t'' şeklinde burunu, alını ve çeneyi kapsamaktadır ve genelde yağlı bölgedir.

T Bölgesi Nedir? Neresidir?

Yüzün burun, çene ve alın kısmını kapsatan T bölgesi, siyah nokta, sivilce ve yağlanma konusunda oldukça etkin bir bölgedir. Bu bölgede bu kadar sık görülmesinin nedeni ise yüz bölgesinin güneş ve çeşitli tozlanmalara maruz kalması, açıkta bir bölge de olmasıdır. Bu bölgenin sürekli olarak temizlenmesi gerekir. Bu bölgede kapanan gözeneklerin açılması için sürekli içinin temizlenmesi gerekir.

T bölgesi; yağlanmanın çok olduğu ve sivilce gibi cilt problemlerinin yoğun görüldüğü bölgelerdir.

Her insanın vücudu farklıdır kimi yağlı bir cilde sahipken, kimi kuru cilde sahiptir. Yüz bölgesi vücudumuzun en hassas bölgesidir bu yüzden çok dikkatli temizlememiz gerekir. Öncelikle gün içerisinde saf su ile yüzümüzü sürekli yıkamamız gerekir. Yağlı cilde sahip olan insanlarda bu bölgede oluşan siyah nokta ve sivilcelenmeler daha fazla olacaktır. Yüzün bu bölgesinde oluşan yağların düzenli olarak temizlenmesi siyah nokta ve sivilce oluşumunu önlemektedir.

T Bölgesi Nasıl Temizlenir?

Yüzü temizlemek için ilk olarak dikkat etmemiz gereken yüzü tahriş edecek zararlı kimyasallardan kaçınılmalıdır. Çünkü yüz bölgesi çok hassastır ve buna dikkat edilmesi gerekir. Bu bölgede yağlanma oluşumunu engellemek için doğal temizleyici jeller kullanılmalı ve yüz masaj yaparak etkin bir şekilde uygulanmalıdır. Makyaj yapan bayanların her gün temizleyicilerle yüzünü temizlemesi ve gözeneklerini açması gerekir aksi takdirde makyaj kalıntıları gözenekleri kapatarak cildi havasız bırakacaktır ve bu durum siyah noktaların oluşumuna neden olmaktadır. Cildi alkol içeren kimyasal maddelerle temizlemek zararlıdır bu sebepten tahrişi önleyen doğal temizleyicilerle temizlemek doğru olacaktır. Doğal temizleyiciler yağlanmayı önleyecektir.

Yüzün T Bölgesi İçin Maske Tarifi

Bu bölgenin yağlı olmasından kaynaklanan sivilcelenmeler ve siyah noktalar için bölgeyi temizledikten sonra evde doğal bir maske hazırlayabilir ya da peeling uygulayabilirsiniz. Evde hazırlayacağınız maskeler hem doğal hem de sağlıklı olacaktır. İlk olarak yüzdeki yağlanmayı giderecek limon suyunu cildinizi temizledikten sonra hafif hafif yüzünüze yumuşak bir şekilde sürebilirsiniz bu yağlanmayı önleyecektir. Kesinlikle yüzünüzde açık yara ve zedelenme varsa üzerine sürmeyin. Yüz bölgesine sık sık buhar banyosu işlemi uygulanması da cildi temizleyecek ve gözeneklerin açılmasına yardımcı olacaktır. 4-5 günde bir yapılacak buhar banyosu cildi ferah tutacaktır.

T bölgesi için yapılacak maskeler kil ve çay ağacı yağıyla yapılacak olan maskedir. Bir kaşık kille birkaç damla çay ağacı yağını karıştırıp yağlı bölge olan ''t'' bölgesi üzerine sürün ve maskenin kurumasını bekleyin. Maske kuruduktan sonra saf su ile durulayın. Bu işlemi haftada bir kez uyguladığınız takdirde cildinizde ki yağlanmalar son bulacaktır.

Cildin T Bölgesi Neden Yağlanır?

T bölgesi sebasöz bezlerinin yoğunluğundan dolayı yağlanmaktadır. Bu bezler, beslenme, çevre koşulları, hormonlar ve kirlilik gibi pek çok etkenden etkilenir ve yağlanmaya yol açarlar. Bu bölgede oluşan siyah noktaların giderilmesi için siyah nokta bantları da etkiler. Bantlar kullanıldıktan sonra bölgenin temiz tutulması ve sık sık yıkanması önemlidir. Tonik yardımıyla makyaj sonrası yüzünüze masaj yapmanız hem cildinizi rahatlatacak hem de tıkanmış olan gözeneklerinizin açılmasına yardımcı olacaktır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Mikro Filiz Nedir? Nasıl Yetiştirilir? Nerede Satılır? Fiyatı Ne Kadar?

Mikro Filiz Nedir? Nasıl Yetiştirilir? Nerede Satılır? Fiyatı Ne Kadar?

Mikro filiz; bitki ve sebzelerin ufak şekilde yetiştirilmesi olarak ifade edebileceğimiz ve tohumların yaklaşık 2-3 boyunca nemli bir ortamda tutulması sonucunda kök vermesi durumu şeklinde tanımlayabileceğimiz bir besin yetiştiriciliğidir...

Hayıt Bitkisi Nedir? Nerede Satılır? Nasıl Demlenir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Hayıt Bitkisi Nedir? Nerede Satılır? Nasıl Demlenir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Ilıman iklime sahip olan bölgelerde yetişen hayıt tohumu Akdeniz bölgesinde çoğunlukla bulunan ağaç türüdür...

Ketojenik Diyet Nedir? Ketojenik Diyet Listesi Nasıl Yapılır?

Ketojenik Diyet Nedir? Ketojenik Diyet Listesi Nasıl Yapılır?

Ketojenik diyet; karbonhidrat oranı düşük, yağ miktarı yüksek, protein miktarı ise vücudun ihtiyacını karşılayacak nitelikte olan, haftalık diyet örneği şeklinde yapılan ve günlük tarifler barındıran, diyetisyenlerin sağlıklı yaşam için sunduğu bir menü örneğidir...

Erkek ve Bayan Sıkılaştırıcı Korse Tayt İşe Yarıyor mu?

Erkek ve Bayan Sıkılaştırıcı Korse Tayt İşe Yarıyor mu?

Sıkılaştırıcı tayt; hem bacaklardaki fazlalıkları hem de kalça, basen ve göbek bölgesindeki fazlalıkları incelterek zayıf görünmeyi sağlayan bir korse modelidir...