yeniloji.com
Sağlık

Dalak Ne İşe Yarar? Neden Şişer, Neden Ağrır?

Henüz yorum yazılmadı
Dalak Ne İşe Yarar? Neden Şişer, Neden Ağrır?
Yeniloji 43 görüntüleme

Dalak; vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin yıkılmasına ve bunların içerisinde yer alan demirin tekrardan vücutta kullanılmasını sağlayan, karaciğerin görevine destek olan bir organdır.

Dalak Ne işe Yarar?

diğer organların fonksiyonları üzerinde düzenleyici etkisi bulunan dalak, vücutta pek çok görevi üstelenen bir organdır. Vücudun sol tarafında bulunan ve midenin hemen üstünde yer alan bu organ diyafram olarak isimlendirilen ince zar ile mide arasında sıkışmış şekilde yer almaktadır. Kaburgalarımızın altındadır ve sırtımıza daha yakın bir yerdedir. Dalağın görevlerin her biri, diğer organlarla sekronize meydana getirir ve kişinin daha sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olmaktadır.

Vücutta akyuvar olarak nitelendirilen lenfositlerin dalak, aynı zamanda yaşlanmış halde bulunan alyuvarların yok edilmesini de sağlamaktadır. Özellikle memeli canlılarda kırmızı kan hücrelerinin depolanması konusunda etkili rol almaktadır. Vücutta yüksek enerjiye gerek duyulduğu zaman dalak kasılır. Bu tarz bir durumda vücutta kan pompalanmasına yardımcı olmaktadır. Vücudun mikroplara karşı mücadele etmesini ve hücre üretiminin sağlanmasını destekleyen bu organ, anne karnında fetüs bölümünde alyuvar üretiminin gerçekleştiği yer olarak nitelendirilmektedir. İnsan vücudunun sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürdürmesi için gerekli olan ve önemli role sahip olan organdır.

Dalak Neden Şişer, Neden Ağrır?

Genel olarak sporlar ve egzersizler çok fazla alakası olmayan kişiler koştuklarında ve gereğinden fazla efor sarf ettiklerinde dalak şişmesi durumu meydana gelmektedir. Bu şişlik meydana geldiğinde ise ağrı da oluşmaktadır. Her sporda ya da vücuttaki her eforda meydana gelmez. Örneğin şınav ve mekik gibi egzersizlerde dalakta işime problemi gibi durumlar meydana gelmemektedir. Çoğunlukla koşu gibi durumlarda dalak şişmesi meydana gelir. Bunun nedeni vücudun koşu sırasında gereğinden fazla oksijene ihtiyacı olmasıdır. Vücut alışık olmadığı yoğun bir aktivite içerisinde yer alması sorasında dalak her zamankinde daha fazla alyuvar yetiştirmek istemektedir. Bunun sonucunda ise şişme meydana gelir. Koşu sırasında diyaframın yorulması da şişmeye neden olur. Normal bir zamanda diyafram koşu sırasında etkin olmaz fakat göğüs kasları yetersiz kaldığında diyafram devreye girmektedir. Yani diyaframın zorlanması durumunda dalak da yine şişme meydana gelebilmektedir.

Dalak Şişmesi Nasıl Geçer?

Düzenli koşu yapan kişilerde dalak şişmesi meydana gelmez. Fakat düzensiz spor yapan ve ara sıra koşu yapan kişilerde çok fazla meydana gelmektedir. Dalak şişmesi oluştuğu zaman, eğer midenizin üzerinde bir ağrı hissediyorsanız yavaşlamanız gerekmektedir. Eğer ki yavaşladığınız zaman geçmiyorsa durmanız gerekmektedir. Bununla birlikte koşuya başlamadan en az 1 saat önce yemek yemiş olmalısınız. Bu süre 2-3 saat de olabilir. Fakat yemek yedikten hemen sonra koşulmaması gerekir. Bu durum dalakta şişme meydana getirir. Ayrıca önce yavaş tempoda sonra hızlı tempo da koşu yapınız. İlk günden yoğun bir koşu yapmayınız. Gün geçtikçe artırınız.

Dalak Büyümesi Belirtileri Nelerdir?

Eğer dalak büyümesi söz konusu ise sol üst karın bölgesinde sol omuza doğru yayılan bir ağrı meydana gelir. Mideye baskı yapan bu durum midede şişkinlik meydana getirir ve kolay doyma oluşur. Anemi, yorgunluk, sık enfeksiyon görülmesi ve kolay kanama gibi diğer belirtiler de bulunmaktadır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Çok Su İçmenin Zararları Nelerdir? Günde Kaç Bardak Su İçmeliyiz?

Çok Su İçmenin Zararları Nelerdir? Günde Kaç Bardak Su İçmeliyiz?

Çok su içmek; Sağlığımız için faydalı bir alışkanlık olsa da aşırıya kaçmak hyponatremia yani diğer anlamı ile su zehirlenmesi gibi etkiler meydana getirebilmektedir...

Diyet ve Zayıflama Kürleri Nelerdir? Tarifleri Nedir?

Diyet ve Zayıflama Kürleri Nelerdir? Tarifleri Nedir?

Aynanın karşısına geçtiklerinde fazla kilolarından şikâyetçi olan kişiler zayıflama kürleri ile birlikte istedikleri fiziğe rahatlıkla kavuşabilirler...

Zayıflamanın Bitkisel Yolları Nelerdir?

Zayıflamanın Bitkisel Yolları Nelerdir?

Kilolarından tamamen doğal bir şekilde kurtulmak isteyen kişiler, zayıflamanın bitkisel yolları sayesinde bunu başarabiliyor...

Saç Dipleri Neden Acır? Saç Dipleri Ağrısı Nasıl Geçer?

Saç Dipleri Neden Acır? Saç Dipleri Ağrısı Nasıl Geçer?

Saç diplerinde belirli dönemlerde acı ya da yanma hissi oluşurken bunun en kısa sürede tedavi edilmesi gerekmektedir...