yeniloji.com
Sağlık

Vazektomi Ameliyatı Nedir? Zararları ve Fiyatı

Henüz yorum yazılmadı
Vazektomi Ameliyatı Nedir? Zararları ve Fiyatı
Yeniloji 378 görüntüleme

Vazektomi, erkeklerin sperm kanalının bağlanması şeklinde uygulanan bir erkek doğum kontrol yöntemi olarak bilinir.

Vazektomi Ameliyatı Nedir, Ne Demek?

Erkeğe vazektomi ameliyatı yapıldıktan sonra, erkeğin bir kadını gebe bırakma olasılığı sıfıra iner. Bu ameliyat sonucunda cinsel performans problemleri oluşmaz. Ancak, çok iyi düşünülerek alınması gereken bir karardır. Zira, vazektomi ameliyatı sonrası bir erkek çocuk sahibi olamaz. Eğer ileriye yönelik çocuk sahibi olma planları yapacaksa, bu ameliyata kalkışmamalıdır. Testise minik bir kesi atılarak yapılan bu ameliyat, ağrısız bir işlemdir.

Vazektominin ardından erkeğin cinsel performansında bir değişiklik meydana gelmez. Vazektomi ameliyatının ardından erkeğin boşalma sıvısı aynıdır ancak içinde sperm yoktur. Bu işlemin gebelikten koruyucu özelliği oldukça kuvvetlidir. 0'e yakın bir başarısı vardır. Ayrıca kadının tüpleri bağlatması ile erkeğin sperm kanallarını bağlatması operasyonları arasında erkeğin geçirdiği operasyon daha kolay ve kısa sürer. Bu ameliyat sonrası, sperm kanalları bağlanmış olduğu için, boşalma ile gelen meninin içeriğinde sperm bulunmaz. Bu şekilde, gebeliğin önüne geçilmiş olunur. Ayrıca, üretilen sperm, vücut tarafından emilir.

Vazektomi Ameliyatı Sonrası Nasıl İşler?

Ameliyatın ardından, koruyuculuğun başlaması için erkeğin 20 kez boşalması gerekir. Bu şekilde operasyon öncesi depolanmış olan spermlerin boşalması sağlanmış olur. Bu süreç doktorlar tarafından 3 ay olarak belirtilir. Erkeğe sperm testi yapılıp sperm tespit edilmezse, bu işlemin ardından 1 ay sonra tekrar sperm testi yapıldığında yine sperm tespit edilmediği takdirde koruma işlevi kesinlikle başlamış demektir. Artık ekstra korunmaya gerek kalmadan rahatlıkla cinsel ilişkiye girilebilir.

Vasektomi Avantajları Nelerdir? Neye Yarar?

Vazektomi işlemi, 0'e yakın bir oranda başarı sağlayan bir korunma yöntemidir. Ameliyat sonrası belli bir süre geçtikten ve koruma işlevi başladıktan sonra girilen cinsel ilişkide gebelik riski ancak %1 kadardır.
Vazektomi ameliyatının yapılması hem cerrah için hem hasta için oldukça kolay geçen bir süreçtir.
Sperm kanallarının bağlatılması, erkek için cinsel yönden herhangi bir soruna yol açmaz.

Vazektomi Zararları Nedir? Yan Etkisi Var mı?
  • Genellikle kalıcı yani geri dönüşü olmayan bir işlemdir.
  • Maliyet açısından kişileri zorlayabilir.
  • Koruyucu işlevinin başlaması için belli bir süre geçmesi icap eder.
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklara engel olmaz.
Vazektomi Ameliyatı Nasıl Yapılır? Fiyatı Ne Kadar?

Vazektomi ameliyatı için erkeğin ve partnerinin imzalı onayı gerekir. Kolay ve kısa bir cerrahi operasyon olan vazektomi ameliyatı esnasında hayaları kaplayan deri uyuşturulur. Devamında, buraya küçük bir kesi uygulanır. Bu alanda tohum kanalları bağlanır. 15 dakika süren bu operasyondan sonra ameliyat izi kalmaz. Ameliyat sonrası kişi günlük hayatına dönebilir, yatış gerekmez. Ameliyatın ardından hastanın ilk üç ay korunarak cinsel ilişkiye girmesi gerekir. Bu süreçte koruma hemen başlamadığı için gebelik gerçekleşmesi ihtimali vardır. Vazektomi ameliyatı, cerrahi bir işlem olduğu için, kesi alanında kanama, scrotuma (testis) sperm kaçağının olması, enfeksiyon veya ağrı gibi durumlar ortaya çıkabilir. Fiyatları ise değişkenlik gösterebilmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Zayıflatan Meyveler Nelerdir? Diyet Meyveleri Hangileridir?

Zayıflatan Meyveler Nelerdir? Diyet Meyveleri Hangileridir?

Zayıflatan meyveler, diyet listelerine eklenebilen ve kalori yakımına destek olan yiyeceklerdir...

Çok Su İçmenin Zararları Nelerdir? Günde Kaç Bardak Su İçmeliyiz?

Çok Su İçmenin Zararları Nelerdir? Günde Kaç Bardak Su İçmeliyiz?

Çok su içmek; Sağlığımız için faydalı bir alışkanlık olsa da aşırıya kaçmak hyponatremia yani diğer anlamı ile su zehirlenmesi gibi etkiler meydana getirebilmektedir...

Beyaz Sirkenin Faydaları Nelerdir? Fiyatı Ne Kadar? Turşuda Kullanılır mı?

Beyaz Sirkenin Faydaları Nelerdir? Fiyatı Ne Kadar? Turşuda Kullanılır mı?

Beyaz sirke; salata ve yemekler dışında ayrıca turşu kurarken de kullanılan ve yiyeceklerin daha kısa sürede hazırlanıp lezzetli olmasını sağlayan bir karışımdır...

Kiraz Sapı Ne İşe Yarar? Kiraz Sapının Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kimler Kullanamaz?

Kiraz Sapı Ne İşe Yarar? Kiraz Sapının Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kimler Kullanamaz?

Kiraz sapı; alternatif tıpta şifa amacıyla kullanılan hem zayıflamaya hem de vücutta birçok faydalı etkinin oluşmasına yardımcı olan bir bitkidir...