yeniloji.com
Sağlık

Hodan Yağı Faydaları Nelerdir? Göz Çevresine Sürülür mü? Kullananlar Var mı?

Henüz yorum yazılmadı
Hodan Yağı Faydaları Nelerdir? Göz Çevresine Sürülür mü? Kullananlar Var mı?
Yeniloji 514 görüntüleme

Hodan yağı; hodan bitkisinden elde edilen, bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkileyen ve vücudun işlevselliğini bozan iltihaplanma gibi problemlerin giderilmesini sağlayan bitkisel içerikli bir yağdır.

Hodan Yağı Faydaları Nelerdir?

Kadın üreme sağlığını destekleyen ve menopozun olumsuz etkilerini gideren hodan yağı, menopozun olumsuz etkilerinin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca cilde dolgunluk verir ve bağışıklık sisteminin etkili bir şekilde çalışmasını destekler. Kaldırık, mıncırık, otan ve ispit gibi isimlerle bilinen hodan bitkisinden elde dilmektedir. Ülkemizde Karadeniz ve Marmara Bölgeleri'nde yetişen bu bitki güçlü bir antienflamatuar etkiye sahiptir. Hodan yağı içeriğine baktığımızda niasin, kolin, protein, lif, mineral, tiamin, riboflavin ile A ve C vitaminleri bakımından zengin olduğunu görmekteyiz. Genel anlamda hodan yağı ne işe yarar diye baktığımızda yararları şu şekildedir:

Cilde masaj yapılarak kullanıldığı zaman eklem, romatizma ve kas ağrılarını gideren bu doğal içerikli yağ, aynı zamanda sinir sisteminin rahatlamasına destek olmaktadır. Panik atak tedavisinde etkilidir.

Hodan Yağı Göz Çevresine Sürülür mü?

Genel olarak göz çevresi oldukça hassastır. Herhangi bir krem sürerken dikkat edilmesi gerekmektedir. Cilt için oldukça sağlıklı olan ve bakım yapan bu yağ göz çevresine de sürülebilmektedir. Göz çevresinde meydana gelen kırışıklık ve kaz ayaklarının yok edilmesi için göz çevresine 1-2 damla hodan yağı göz çevresine sürülebilmektedir.

Hodan Yağı Nasıl Kullanılır?

Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan hodan yağı kullanımı amaca göre farklılık gösterebilmektedir. Genel olarak günlük 1 çay kaşığı miktarında tüketilmesi önerilmektedir. Böylece enflamasyon ile mücadele etmektedir. Deri dökülmelerini en düşük düzeye çekmektedir. Eğer ki dahili olarak kullanılacaksa doktora danışılarak kullanımı sağlanmalıdır. Hodan yağı ayrıca masaj yapılarak cilde uygulanabilir. Cilt yaralarının iyileştirilmesi, egzama, sedef gibi cilt rahatsızlıklarının giderilmesi için de bu şekilde kullanılabilmektedir. Ayrıca bitkisel yağlar ile karıştırılıp kozmetik ürünlere eklenip maske olarak da kullanılabilir.

Hodan Yağı Kullananlar ve Zararları

Oldukça faydalı olan hodan yağı kullananlar tarafından oldukça olumlu şekilde yorumlanmaktadır. Fakat hodan yağının zararları da olabilmektedir. Bunlara baktığımızda sindirim sistemi için yan etkiler oluşturabilmektedir. Hazımsızlık, mide bulantısı, döküntü, ishal, şişkinlik ve kabızlık gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Ayrıca aşırı miktarda kullanılırsa kan inceltici etki meydana getirir. Kaza gibi bir durumda kanın pıhtılaşmasını önler.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Yavşan Otu Nerede Yetişir? Faydaları Nelerdir? Fiyatı Ne Kadar?

Yavşan Otu Nerede Yetişir? Faydaları Nelerdir? Fiyatı Ne Kadar?

Yavşan otu; regl dönemindeki sancıların azalmasına yardımcı olması ile bilinen ve bunun yanı sıra birçok hastalığın önlenmesi, tedavi edilmesi için alternatif tıpta sıklıkla tercih edilen şifalı bir bitki olarak tanımlanmaktadır...

Straplez Korse Modelleri Nelerdir? Kullananlar ve Yorumlar

Straplez Korse Modelleri Nelerdir? Kullananlar ve Yorumlar

Straplez korseler; askısı olmayan ve göğüs üstünde biten hem uzun elbise şeklinde hem de normal bir atlet şeklinde olabilen iç giysi modelleridir...