yeniloji.com
Sağlık

Hodan Yağı Faydaları Nelerdir? Göz Çevresine Sürülür mü? Kullananlar Var mı?

Henüz yorum yazılmadı
Hodan Yağı Faydaları Nelerdir? Göz Çevresine Sürülür mü? Kullananlar Var mı?
Yeniloji 238 görüntüleme

Hodan yağı; hodan bitkisinden elde edilen, bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkileyen ve vücudun işlevselliğini bozan iltihaplanma gibi problemlerin giderilmesini sağlayan bitkisel içerikli bir yağdır.

Hodan Yağı Faydaları Nelerdir?

Kadın üreme sağlığını destekleyen ve menopozun olumsuz etkilerini gideren hodan yağı, menopozun olumsuz etkilerinin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca cilde dolgunluk verir ve bağışıklık sisteminin etkili bir şekilde çalışmasını destekler. Kaldırık, mıncırık, otan ve ispit gibi isimlerle bilinen hodan bitkisinden elde dilmektedir. Ülkemizde Karadeniz ve Marmara Bölgeleri'nde yetişen bu bitki güçlü bir antienflamatuar etkiye sahiptir. Hodan yağı içeriğine baktığımızda niasin, kolin, protein, lif, mineral, tiamin, riboflavin ile A ve C vitaminleri bakımından zengin olduğunu görmekteyiz. Genel anlamda hodan yağı ne işe yarar diye baktığımızda yararları şu şekildedir:

 • Cildin elastikiyetini artıran hodan yağı kolajen üretimini desteklemektedir. Bu etkisi sayesinde cildin dolgun gözükmesini sağlar. Kırışıklıkları giderir ve derin kırışıklıklar için bile oldukça etkilidir. Gece yatmadan önce cildinize masaj yaparak sürüp, sabah ılık su ve cilt tipinize uygun arındırıcı bir jel ile temizleme sağlayabilirsiniz.
 • Hodan yağının içeriğinde gamma linolenik asit vardır ve bu bileşen sayesinde anti enflamatuar etki meydana getirmektedir. Bu özelliği sayesinde sivilce ve akne problemleri ile baş etmektedir. Genel olarak cilt yüzeyinde meydana gelen iltihaplanmadan dolayı akne ve sivilce meydana gelmektedir. Bunu engelleyen hodan yağı aynı zamanda sivilce izlerini de gidermektedir.
 • Hodan yağının içerisinde yer alan vitamini mineral ve bileşenler, sedef, egzama, gül gibi cilt hastalıklarını önlemektedir. Bu hastalıklara neden olan enflamasyonu gidermektedir.
 • Cildin nemlenmesine katkı sağlayan hodan yağı, özellikle kuru ciltler için oldukça besleyicidir.
 • Cilt dokusunu koruyan leke ve kızarıklık gibi oluşumları gideren hodan yağının anti-aging etkisi bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde erken yaşlanma belirtilerini gidermektedir.
 • Ruhsal ve zihinsel hastalıkların giderilmesi için bitki çaylarına birkaç damla katılabilir.
 • Baş ağrısı problemlerini gidermektedir. Ayrıca ateş düşürücü etkisi vardır.
 • İdrar söktürücü özelliği bulunmaktadır.
 • Bağırsak hareketlerini düzenleyen bu besin sindirim sisteminin dengelenmesine yardımcı olur. Kabızlık ve hazımsızlık problemleri için etkilidir. Ayrıca bağırsak kurdu gibi durumları da önler.
 • Cilt sağlığını iyileştirdiği gibi saçlar için de faydalıdır. Saç derisinin nemlendirilmesini sağlayarak saç dökülmesine engel olmaktadır.
 • Kilo vermeye yardımcı olan hodan yağı bunu içerisindeki gamma-lanolinik asitlerin proteinleri dengede tutmasını sağlaması ile gerçekleştirmektedir.

Cilde masaj yapılarak kullanıldığı zaman eklem, romatizma ve kas ağrılarını gideren bu doğal içerikli yağ, aynı zamanda sinir sisteminin rahatlamasına destek olmaktadır. Panik atak tedavisinde etkilidir.

Hodan Yağı Göz Çevresine Sürülür mü?

Genel olarak göz çevresi oldukça hassastır. Herhangi bir krem sürerken dikkat edilmesi gerekmektedir. Cilt için oldukça sağlıklı olan ve bakım yapan bu yağ göz çevresine de sürülebilmektedir. Göz çevresinde meydana gelen kırışıklık ve kaz ayaklarının yok edilmesi için göz çevresine 1-2 damla hodan yağı göz çevresine sürülebilmektedir.

Hodan Yağı Nasıl Kullanılır?

Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan hodan yağı kullanımı amaca göre farklılık gösterebilmektedir. Genel olarak günlük 1 çay kaşığı miktarında tüketilmesi önerilmektedir. Böylece enflamasyon ile mücadele etmektedir. Deri dökülmelerini en düşük düzeye çekmektedir. Eğer ki dahili olarak kullanılacaksa doktora danışılarak kullanımı sağlanmalıdır. Hodan yağı ayrıca masaj yapılarak cilde uygulanabilir. Cilt yaralarının iyileştirilmesi, egzama, sedef gibi cilt rahatsızlıklarının giderilmesi için de bu şekilde kullanılabilmektedir. Ayrıca bitkisel yağlar ile karıştırılıp kozmetik ürünlere eklenip maske olarak da kullanılabilir.

Hodan Yağı Kullananlar ve Zararları

Oldukça faydalı olan hodan yağı kullananlar tarafından oldukça olumlu şekilde yorumlanmaktadır. Fakat hodan yağının zararları da olabilmektedir. Bunlara baktığımızda sindirim sistemi için yan etkiler oluşturabilmektedir. Hazımsızlık, mide bulantısı, döküntü, ishal, şişkinlik ve kabızlık gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Ayrıca aşırı miktarda kullanılırsa kan inceltici etki meydana getirir. Kaza gibi bir durumda kanın pıhtılaşmasını önler.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Sıtma Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavi Süresi Ne Kadar?

Sıtma Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavi Süresi Ne Kadar?

Sıtma; anopheles türünde bir sivrisineğin sokması sonucunda kana bulaşan virüs ile oluşan, insandan insana bulaşan, ara ara yükselen ateş, titreme ve terleme ile kendini gösteren bir hastalıktır...

Göz Altı Morlukları İçin Maydanoz Kürü

Göz Altı Morlukları İçin Maydanoz Kürü

Göz altı morlukları, göz kapaklarının altında beliren ve hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen koyu halkalardır...

Tüylerin Azalması İçin Ne Yapmalı? Doğal Yöntemler Nelerdir?

Tüylerin Azalması İçin Ne Yapmalı? Doğal Yöntemler Nelerdir?

Tüylerin azaltılması için uygulanan doğal yöntemler kıl köklerine direkt olarak nüfuz eder ve köklerin zayıflamasını sağlar...

Çam Fıstığının Yararları Nelerdir? Zararları Var mı? Fiyatı Ne Kadar?

Çam Fıstığının Yararları Nelerdir? Zararları Var mı? Fiyatı Ne Kadar?

Çam fıstığı; çam ağaçlarındaki tohumlardır...