yeniloji.com
Sağlık

Kanserin Sebepleri ve Korunma Yolları

Henüz yorum yazılmadı
Kanserin Sebepleri ve Korunma Yolları
Yeniloji 3127 görüntüleme

Çağımızın en büyük hastalıklarından birisi olan kanserin sebepleri ve korunma yolları herkes tarafından bilinmeli ve bunlara göre hareket edilmelidir.

Kanser Nedir? Türleri Nelerdir?

İnsanların vücudunda kontrolsüz bir şekilde hücrelerin bölünüp çoğalmaya başlamasıyla birlikte tümör ya da ur adı verilen yapılar oluşmaktadır. Eğer bu yapılan kötü huylu olarak nitelendirilen özelliklere sahipse bu durum kanser olarak isimlendirilmektedir. Herhangi bir organda ya da dokuda başlayan bölünmeler, organın kullanılamaz hale gelmesini sağlamaktadır. İç organlarından bazılarını kullanamamaya başlayan kişiler de yaşamlarına devam etmekte ciddi zorluk yaşarlar. Genel olarak kanser türler, ortaya çıktığı bölge ile isimlendirilmektedir. Dünya üzerinde en çok görülen kanser türü meme kanseridir. Buna rağmen en çok can alan kanser ise akciğer kanseridir.

Kanser Hastalığının Sebepleri Nelerdir? Neden Oluşur?

Kanserin ortaya çıkmasında çok sayıda farklı etmen rol alabilmektedir. İlk olarak çok yüksek miktarda sigara ve alkol kullanımı ile birlikte kanser oluşumu başlamaktadır. Bunun yanı sıra uzun süre güneşin altında kalan kişilerde kısa sürede kanser oluşumu gözlemlenebilmektedir. Röntgen ışınlarına ya da kimyasal maddelere maruz kalmak birçok farklı kanser türünün oluşmasına sebep olabilmektedir. Son olarak hava kirliliği ve kötü beslenme alışkanlıkları insanların kanser olmasına sebep olabilir. Genetik açıdan kişilerin yatkın olması da önemlidir ancak bir sebep olarak sayılması doğru olmamaktadır. Her ne kadar yatkınlık olsa da kanserden korunmak mümkün olmaktadır.

Kanserin Belirtileri ve Evreleri

Erken evrelerde fark edildiği zaman tedavi edilebilmesi yüksek olan kanserin bazı belirtileri bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir:

  • Aşırı iştahsızlık ve kilo kaybı
  • Düşmeyen yüksek ateş
  • Vücutta sürekli artan yorgunluk
  • Vücudun farklı bölgelerindeki kanamalar
  • İyileşme sağlamayan yaralar ve deri üzerindeki değişiklikler
  • Sürekli olarak seste kısılma olması
  • İdrarda veya dışkıda görülen kanama
  • Yutkunma problemlerinin oluşması
  • Vücutta nedeni bilinmeyen şişlikler ve ağrılar
  • Kişiyi huzursuz önemli şikayetler

Bunlar hastalığın belirtileri olarak sayılabilir. Her kanser çeşidinin farklı belirtileri oluşmaktadır. Kanser hastalığı genel olarak 1-2-3 ve 4. evre olarak ayrılmaktadır. 4. evre en ileri seviyedir ve hastanın kurtulma şansız 1. evreye göre daha düşüktür.

Kanser Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Kanserden korunmak isteyen kişiler, alacakları önlemler sayesinde çok başarılı sonuçlar görebilirler. Bu aşamada kişilerin ideal kilolarını korumaları çok önemlidir. İdeal kilonun dışına çıkıldığında vücutta çok sayıda sorun kendisini göstermeye başlayabilmektedir. Bunun yanı sıra kişilerin beslenme alışkanlıklarına da çok dikkat etmesi gerekmektedir. Zararlı besinleri almaktan kaçınırken düzenli olarak meyve sebze tüketilmesi gerekmektedir. Ayrıca kişilerin hareketsiz kalmaları da kansere davetiye çıkaran durumlardan birisidir. Bu sebeple de düzenli olarak spor yapılması gerekir. Kansere sebep olan etmenlerin tamamen hayattan çıkarılması da korunmanın en iyi yolları arasında yer alabilmektedir. Kişilerin stresten uzak kalması ve her zaman mutlu olmaya çabalaması gerekecektir.

Kanser Tedavisi Nasıl Yapılır? Ücretsiz mi? Son Gelişmeler Nelerdir?

Günümüzde kanserden kurtulmak için farklı tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. İlk olarak kemoterapi ve radyoterapi işlemi uygulanarak kanser hücrelerinin ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır. Radyoterapi tedavisinde özel ışınlar kullanılarak kanserli hücreler hedef alınır. Kemoterapi işleminde ise oldukça ağır yan etkileri olan ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar, kanserli hücreler ile çok ciddi savaşlar verirler. Bunlar sonuç vermezse cerrahi müdahale gerekmektedir. İç organlarda bulunan kanserli hücrelerin cerrahi müdahale ile alınması gerekmektedir. Organın bir kısmı operasyonda alırken vücudun kalınına bulaşmaması sağlanmaktadır. İnsanlar, küçük yaşlardan itibaren kanserden korunma yolları ve sebepleri hakkında bilgilendirilmelidir. Aksi halde çok kötü sonuçlar ortaya çıkaran bu hastalık daha fazla yayılmaya devam edecektir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Defne Sabunu Ne İşe Yarar? Saça ve Cilde Faydaları Nelerdir? Kullananlar ve Fiyatı

Defne Sabunu Ne İşe Yarar? Saça ve Cilde Faydaları Nelerdir? Kullananlar ve Fiyatı

Defne sabunu; içerisindeki bileşenler sayesinde akne, sedef, egzama gibi cilt problemlerine iyi gelen ve aynı zamanda saç derisinde yer alan kepek problemleri için etkili olan bir üründür...

Bel İnceltme Korsesi İşe Yarar mı? Faydaları ve Zararları

Bel İnceltme Korsesi İşe Yarar mı? Faydaları ve Zararları

Bel inceltme korsesi, vücudun forma girmesine yardımcı olur ve aynı zamanda vücut hatlarının belirginleşmesini sağlar...

Kan Vermek Zayıflatırmı? Kilo Verdirir mi? Kan Bağışının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kan Vermek Zayıflatırmı? Kilo Verdirir mi? Kan Bağışının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kan vermek; fiziksel olarak kemik iliğini uyardığı ve genç kan hücrelerinin kemik iliğine yapılıp dolaşıma karışmasını sağladığı için bağışıklık sistemini güçlendirmektedir...

Yağ Yakmak İçin Diyet Programı ve Spor

Yağ Yakmak İçin Diyet Programı ve Spor

Yağ yakmak; vücutta depolanan fazla yağların doğru beslenme ve düzenli spor sayesinde eritilmesi demektir...