yeniloji.com
Zayıflama

Beyaz Çay Nasıl Yapılır? Zayıflatır mı?

Henüz yorum yazılmadı
Beyaz Çay Nasıl Yapılır? Zayıflatır mı?
Yeniloji 2210 görüntüleme

Beyaz çay, siyah çay ve yeşil çay ile aynı bitkinin (Camellia Sinensis) yapraklarından elde edilen bir çay türüdür.

Beyaz Çay Nedir? Ne İşe Yarar?

Beyaz çayı diğer çay türlerinden ayıran en önemli fark toplanan çay yaprakları ile beraber işlenen yaprakların farklı oluşudur. Beyaz çay elde edebilmek için çay bitkisinin henüz tam olarak olgunlaşmamış ve açılmamış çay yaprakları toplanır.

Beyaz çay olarak adlandırılmasının sebebi bu yapraklar üzerinde beyaz tüylerin bulunmasıdır.

Üç çay türü de (siyah çay, yeşil çay, beyaz çay) aynı bitkiden elde edilmesine rağmen, tatları tamamen birbirinden farklı lezzettedir. Lezzet farklarını özetlemek gerekirse; siyah çay daha sert bir tada sahipken, yeşil çay daha bitkisel ve hafif bir tada sahiptir. Beyaz çay ise bu iki çay türünden daha farklı bir tada sahiptir. Daha yumuşak ve daha aromatiktir. Daha rahat tüketilmesi ve lezzetinin farklı olması açısından tercih edilen beyaz çay oldukça faydalıdır.

Beyaz Çayın Faydaları Nelerdir?

Üretiminde kullanılan farklı teknikler sayesinde son yıllarda popüler olmaya başlayan, hatta faydalı bitkiler kategorisinde bulunan yeşil çayı liderlik konumundan eden beyaz çay, oldukça fazla talep edilen bitkisel çay çeşididir. Beyaz çay üretimi için toplanan çay yaprakları işlenme esnasında çok az okside olur. Bu yüzden yeşil çay ve siyah çaya oranla daha fazla antioksidan içerir. Yeşil çay da beyaz çay ile benzer faydalara sahip olmasına rağmen, daha çok antioksidan içeren beyaz çay faydalı çaylar sıralamasında yeşil çayı geride bırakmıştır.

Üniversiteler tarafından yapılan araştırmalara göre beyaz çayda bulunan "kateşin" maddesi kanserli hücre oluşumunu önleyerek, kanserli tümörlerin büyüme hızını yavaşlatmaktadır. Düzenli beyaz çay tüketilmesi halinde karaciğer, akciğer, göğüs, yemek borusu, mide ve yumurtalık kanseri riski azaltılabilmektedir. Bunun yanı sıra yapılan araştırmalar beyaz çayın kalp hastalıkları riskini düşürdüğünü göstermektedir. Beyaz çayda bulunan kateşinler damarları genişleterek kan basıncını düşürür, böylece vücut genelinde kan akışı iyileştirilir.

Siyah çay ve yeşil çaya oranla daha önde bulunan beyaz çay, bu durumu sahip olduğu kateşin antioksidanına borçludur. Beyaz çayda bulunan antioksidanlar stresi önleyerek, bu durumun ciltteki olumsuz etkilerini engellemektedir. Beyaz çay cilt üzerinde kullanıldığı takdirde, güneşin zararlı ışınlarının sebep olacağı hasarı en aza indirerek yaşlanmanın ciltte oluşturacağı kırışıklıkları geciktirmektedir.

Beyaz Çay Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Beyaz çay sahip olduğu polifenoller ve kafein ile kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Polifenoller yağ hücresi oluşumunu engelleyerek vücutta yağ birikimini önlemektedir. Kafein ise metabolizmayı hızlandırır ve gün içerisinde yakılan kalori miktarı artırır. Bu durumda da kilo vermeye yardımcı olur. Yağ yakımının hızlanmasına destek olan bu doğal içerikli çay sayesinde kalıcı zayıflamak mümkün hale gelebilmektedir.

Beyaz Çay Nasıl Yapılır? Nasıl Demlenir?

Beyaz çay demlerken dikkat edilmesi gereken önemli husus su sıcaklığının yaklaşık 70-75 derece olmasıdır. Su kaynadıktan sonra 5-7 dakika arası beklenir ve 2 çay kaşığı beyaz çay ilave edilir. 10 dakika kadar demlenmeye bırakılan beyaz çay, daha sonra süzülerek tüketime hazır hale getirilir. Yumuşak bir tada sahip olan beyaz çay sade olarak tüketilebilmesine rağmen, istenildiği takdirde bal, süt veya limon ile tatlandırılabilir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Kulak Çınlaması Nedenleri Nelerdir? Tedavisi Varmı?

Kulak Çınlaması Nedenleri Nelerdir? Tedavisi Varmı?

Birçok kişinin yaşadığı kulak çınlaması problemleri büyük rahatsızlıkların sebebi olabilirken kesinlikle gözardı edilmemesi gerekmektedir...

Açlık Otu Zayıflatır mı? Açlık Otunun Faydaları ve Zararları

Açlık Otu Zayıflatır mı? Açlık Otunun Faydaları ve Zararları

Açlık otu; bağırsakların normalden daha hızlı çalışmasını sağlayarak metabolizma üzerinde düzenli etkiler meydana getiren ve böylece doğal bir şekilde zayıflamaya yardımcı olan bir bitkidir...

Tırnak Mantarı Nedir? Nasıl Geçer? Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak Mantarı Nedir? Nasıl Geçer? Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak mantarı genel olarak el ve ayaklarda görülür ve ufak sarı veya beyaz noktalarda başlayarak enfeksiyonun ilerlemesine bağlı olarak yayılma gösterebilmektedir...

Turşu Suyu Nasıl Yapılır? Neden Bulanır?

Turşu Suyu Nasıl Yapılır? Neden Bulanır?

Turşu suyu; turşusu yapılan birtakım sebze ve meyvelerin asidik özelliklerinin karışmış olduğu suya verilen isimdir...