yeniloji.com
Beslenme

Evde Poşe Yumurta Nasıl Yapılır? Sirkesiz Olur mu? Kaç Kalori?

Henüz yorum yazılmadı
Evde Poşe Yumurta Nasıl Yapılır? Sirkesiz Olur mu? Kaç Kalori?
Yeniloji 2089 görüntüleme

Poşe yumurta; yumurtanın beyaz kısmının pişmesi, sarı kısmının ise akışkan kalması şeklinde yapılan, son zamanların en popüler tarifleri arasında yer alan bir lezzettir.

Poşe Yumurta Nasıl Olur? Özellikleri Nelerdir?

Sabah kahvaltılarında yumurta yemek her birimizin günlük protein ihtiyacının karşılanmasını sağlarken aynı zamanda metabolizmanın dengeli bir şekilde hızlanması için oldukça sağlıklı bir besindir. Poşe yumurta son zamanlarda pek çok kişi tarafından merak edilen lezzetlerden biridir. Kabuksuz haşlanmış yumurta olarak tanımlayabileceğimiz poşe yumurta, yumurtanın daha lezzetli bir hale getirilmesini sağlamak için oldukça faydalı bir besindir. Bu tarif ile yumurtanın besleyiciliği ve vitamin değeri azalmazken, lezzeti artmaktadır.

Poşe yumurta, yağsız bir şekilde pişirilmektedir ve içerisindeki protein miktarı oldukça fazladır.

Diyet listelerinde son zamanlarda vazgeçilmez besinler arasında yer alan poşe yumurtanın kalorisi düşük protein oranı ise oldukça yüksektir. İçeriğine baktığımızda %2 oranında karbonhidrat, %36 oranında protein ve %62 oranında doğal sağlıklı yağ barındırmaktadır. Pişirme sırasında yağ kullanıldığında kalori değerinde artış olmaktadır. Poşe yumurta yağsız olarak pişirildiğinden dolayı kalori değeri oldukça düşük olmaktadır. Bu özelliği sayesinde kilo vermek isteyen, diyet yapan kişiler rahatlıkla tüketebilmektedir.

Evde Poşe Yumurta Nasıl Yapılır?

Oldukça lezzetli bir tada sahip olan poşe yumurtanın yapımı oldukça basittir. Bu tarifi uygularken pişirme suyunun içerisine sirke ve tuz atılması gerekmektedir. Bu şekilde yumurtanın beyazının dağılması önlenmektedir. Ayrıca pişirilecek yumurtanın taze olması gerekmektedir. Bunu nasıl anlayabilirim diye düşünüyorsanız alacağınız ya da buzdolabında yer alan yumurtayı sallayınız. Salladığınız zaman içerisi sallanmıyorsa yumurta taze demektir. Bu yumurta pişirme yönteminin en önemli özelliği beyazının dağılmadan kalmasıdır.

Evde poşe yumurtası tarifi için öncelikle yumurtayı bir kaba koyunuz ve üzerine 4 parmağı geçecek şekilde su koyup kaynatınız. Su kaynadığı zaman ise suyun fokurdamasını önlemek amacı ile altını kapatınız. Bu suyun içerisine sirke ve tuz eklemeyi unutmayınız. Sonrasında yumurtayı başka bir kaba alıp yavaş kırınız. Sonra yumurtayı 3 dakika daha pişiriniz. Pişirme sırasında kevgirle çeviriniz. Bu şekilde beyazı dağılmadan kalabilmektedir. Yumurta kıvama geldiği zaman ocaktan alıp servis yapabilirsiniz.

Poşe Yumurta Sirkesiz Olur mu?

Son zamanların en popüler yiyecekleri arasında yer alan poşe yumurta sirke ve tuz eklenmiş suda pişirilmektedir. Bunun amacı yumurtanın beyazının taze ve dağılmadan kalabilmesini sağlamaktır. Bu nedenle sirkeli suda pişirilmesi önerilmektedir. Yumurtayı tüketirken herhangi bir sirke tadı ağıza gelmez. O yüzden rahatlıkla tüketim sağlayabilirsiniz.

Poşe Yumurta Kaç Kaloridir?

Diyet listelerinin vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan poşe yumurtanın 100 gramı 142 kaloridir. Genel olarak 1 porsiyonu 50 grama denk gelir ve 50 gram poşe yumurtanın kalorisi 72 kcal'dır. Gün boyu tok kalmayı sağlayan ve protein açısından zengin olan poşe yumurta ile sağlıklı bir şekilde zayıflama sağlamak mümkün hale gelmektedir. Kilo verme sürecinde bu besini kahvaltılarınızda tüketebilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Açlık Krizi Belirtileri Nedir? Nasıl Önlenir?

Açlık Krizi Belirtileri Nedir? Nasıl Önlenir?

Kişinin kanındaki glikoz miktarı azaldığında kendini çok aç hisseder ve acilen bir şeyler yeme hissine kapılır...

İçe Basma Sorunu Nedir? Tedavisi Nasıl Olur? Nasıl Anlaşılır?

İçe Basma Sorunu Nedir? Tedavisi Nasıl Olur? Nasıl Anlaşılır?

İçe basma sorunu; kemik yapısı ya da farklı nedenlerden ötürü meydana gelen, ayağın vücut duruşuna göre içeri doğru basması olarak nitelendirilen ve aynı zamanda güvercin yürüyüşü olarak da tanımlanan bir durumdur...

Uçuk Nasıl Geçer? Neden Çıkar? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uçuk Nasıl Geçer? Neden Çıkar? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vücudumuzda yaşanan küçük rahatsızlıklar estetik açıdan sorun yaratabilirken uçuk da bu sorunlardan birisidir ve en kısa sürede tedavi edilmesi doğru bir tercihtir...

Hayıt Bitkisi Nedir? Nerede Satılır? Nasıl Demlenir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Hayıt Bitkisi Nedir? Nerede Satılır? Nasıl Demlenir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Ilıman iklime sahip olan bölgelerde yetişen hayıt tohumu Akdeniz bölgesinde çoğunlukla bulunan ağaç türüdür...