yeniloji.com
Sağlık

Gıda Zehirlenmesi Öldürür mü?

Henüz yorum yazılmadı
Gıda Zehirlenmesi Öldürür mü?
Yeniloji 151 görüntüleme

Gıda zehirlenmesi; birtakım bakterilerin tüketilmesi sonucunda oluşan bir hastalık durumudur ve birkaç gün içerisinde iyileşme gösterebileceği gibi aynı zamanda ölümcül sonuçlar da meydana getirebilir.

Gıda Zehirlenmesi ölümcül Müdür?

Bir bakteri ya da toksin nedeniyle bozulmuş olan yiyeceğin tüketilmesi durumunda vücutta zehirlenme meydana gelmektedir. Bozulan gıdalar bazen açık bir şekilde belli olurken bazense görüntü ya da koku olarak anlaşılmaz ve bu şekilde tüketilebilir. Bunun sonucunda ise besin zehirlenmesi meydana gelebilmektedir. Bazı zehirlenmeler yarım saat, 1 saat içerisinde belli olurken bazıları ise 1-2 gün içerisinde ortaya çıkabilmektedir. Bu hastalık çoğu zaman genel belirtilerle kendini gösterir ve 1-2 gün içerisinde vücuttan atılır. Fakat bazı zehirlenmeler daha ağır belirtilerle kendini belli eder ve ölümcül sonuçların oluşmasına neden olabilir.

Gıda zehirlenmesi, bağışıklık sistemi zayıf olan vücutlarda daha ciddi sonuçlara neden olabilir.

Besin zehirlenmeleri genel olarak birkaç gün içerisinde vücuttan atılır. Fakat clostridium botilinum bakterisinin yol açtığı zehirlenmeler ölüme yol açabilmektedir. Genel olarak konservelerde çok fazla görülen bu bakteri havasız ortamları çok sevmektedir. Aynı zamanda et, sebze ve meyve gibi besinlerde de ortaya çıkabilir. Bu bakteri sinir sisteminin durmasına ve çökmesine neden olur. Bu durum sonucunda vaka ölüm ile sonuçlanabilir.

Gıda Zehirlenmesinde Ne Zaman Doktora Gidilir?

Bozuk yiyeceklerin tüketilmesi ya da fark edilmeden bakteri üretmiş bir besinin yenmesi sonucunda gıda zehirlenmesi meydana gelebilmektedir. Eğer ki belirtiler arasında kanlı ishal, şiddetli baş ağrısı ve boyun sertliği varsa mutlaka doktora gidilmelidir. Basit belirtiler iki günden fazla sürüyorsa en yakın sağlık kurumuna başvurulmalıdır. Doktora gittiğinizde birtakım testeler yapılır ve bakterilerin kana bulaşıp bulaşmadığı tespit edilir. Bunun ardından uygun tedavi yöntemleri uygulanmaya başlar.

Besin zehirlenmesi vakalarının çoğu doktora gitmeden 1-2 gün içerisinde iyileşme gösterir. Bazı bakterilerin yol açtığı enfeksiyonlar için antibiyotik kullanımı gerekli olabilir. Zehirlenmelerin iyileşmesi yaşa, bakteriye ve bağışıklık sisteminizin güçlülüğüne göre değişkenlik gösterir. Fakat ölümcül zehirlenmeler daha şiddetli belirtiler gösterdiği için mutlaka en kısa sürede doktora gidilmelidir ve tedaviye başlanmalıdır.

Gıda Zehirlenmesinde Ne Yapılmalı?

Genel olarak 1-2 gün içerisinde geçen besin zehirlenmelerinde bol miktarda sıvı tüketilmelidir. Böylece toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandırabilirsiniz. Bunların yanında bulantıyı önlemeye yardımcı olacak ilaçlar da tüketilebilmektedir. Fakat 2-3 gün geçmesine rağmen bulantılar devam ediyorsa ve belirtilerde herhangi bir gerileme gözlemlenmiyorsa mutlaka doktora gidilmelidir. Basit zehirlenmeler kendiliğinden geçebilirken, ileri seviyede olanlar mutlaka sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir. Bakteriler sıcak ortamda çabuk ürerler bunun oluşmaması için özelliğine süt ve süt ürünlerini sıcakta tutmayınız.

Besin Zehirlenmesi Nasıl önlenir?

Gıda zehirlenmesini önlemenin yolu doğru tüketim yapmaktır. Öncelikle besinleri takın almadan önce son tüketim tarihlerine dikkat ediniz. Son tüketim tarihi geçmiş ürünler bakteri üretmeye başladığı için zehirlenmeye yol açabilir. Süt ve süt ürünlerini, kırmızı et, tavuk eti gibi ürünleri sıcak yerlerde tutmayınız. Bu tarz besinler sıcak yerlerde hemen bakteri üretmeye başlarlar. Ayrıca evinizdeki gıdaları da tüketmeden önce iyice temizleyiniz ve bozulup bozulmadığına kokusu, görüntüsü açısından karar vererek kullanmaya başlayınız.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Zayıflama İlaçları İşe Yarıyor mu?

Zayıflama İlaçları İşe Yarıyor mu?

Zayıflama ilaçları; çok fazla kilolu olan kişilerin ideal kiloya ulaşması için doktor onayı ile verilen haplar olarak adlandırılmaktadır...

Beli ve Sırtı Dik Tutan Korse İşe Yarıyor mu?

Beli ve Sırtı Dik Tutan Korse İşe Yarıyor mu?

Dik tutan korse modeli; bel ve sırt bölgesindeki ağrıların hafiflemesini ve birtakım rahatsızlıkların giderilmesini destekleyen aparatlardır...

Gebelik Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir? Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gebelik Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir? Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gebelik zehirlenmesi; kadınların ilk hamileliğinde ortaya çıkan, daha sonraki gebeliklerde de nadir olarak görülebilen, yüksek tansiyon, çoklu gebelik, 35 yaş üstü kadınlarda gebelik, obezite ve diyabet gibi nedenlerden kaynaklanan bir durumdur...

Kansere İyi Gelen Gıdalar Hangileridir?

Kansere İyi Gelen Gıdalar Hangileridir?

Kansere iyi gelen gıdalar; kanser hücrelerinin daha fazla büyümesini engelleyen ve hatta bu hastalığa karşı vücudun bağışıklık kazanmasına yardımcı olan besinlerdir...