yeniloji.com
Sağlık

Üzüm Çekirdeği Neye Yarar? Nasıl Yenir? Faydaları ve Zararları

Henüz yorum yazılmadı
Üzüm Çekirdeği Neye Yarar? Nasıl Yenir? Faydaları ve Zararları
Yeniloji 1725 görüntüleme

Üzüm çekirdeği; en az üzüm meyvesi kadar faydalı olan bir besindir ve çok eski yıllardan bu zamana pek çok hastalığın tedavi edilmesi içi kullanılmıştır.

Üzüm Çekirdeği Neye Yarar?

Güçlü antioksidan özelliği ile bilinen üzüm çekirdeği; çok eski zamanlarda kadınların güzellik sırrı olarak tanımlanmaktaydı. Cilt güzelliğinin sağlanmasına yardımcı olan bu besin aynı zamanda insan sağlığı için pek çok fayda sağlamaktadır. Üzüm çekirdeğinin içeriğine baktığımızda proantosiyanidinler ve tokoferolin bileşenlerinin yer aldığını görmekteyiz. Bu elementler vücutta serbest radikal olarak isimlendirdiğimiz, hücrelerin zarar görerek mutasyona uğramasına sebep olan zararlı ve yabancı maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olmaktadır. Bu etki sayesinde kanser gibi hastalıkların önlenmesini sağlar ve aynı zaman sağlıklı hücre sayısının artmasına destek olur.

Hücre yenilenmesine katkı sağlayan üzüm çekirdekleri içerisindeki beta karoten maddeler sayesinde zararlı bileşenlere karşı adeta savaş açmaktadır. Yapılan birtakım araştırmalara göre üzüm çekirdeğinin yaklaşık olarak 3 gün içerisinde vücudu yenilediği belirtilmektedir. Vücuttaki bu zararlı maddeleri uzaklaştırdığı için kan dolaşımının hızlanmasını ve aynı zamanda dengelenmesini sağlar. Bu etki damar tıkanıklığı gibi problemlerin giderilmesini ve önlenmesini sağlarken bununla birlikte kalp sağlığının korunmasına da destek olur. Düzenli bir kan dolaşımı için üzüm çekirdeği tüketimi hem faydalı hem de etkilidir.

Üzüm Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Vücudumuzda çeşitli sebeplere bağlı olarak iltihaplanma ve enfeksiyon problemleri meydana gelebilmektedir. Bu iki sağlık sorucu beraberinde birtakım cilt sorunları, egzama, gastrit, idrar yolu enfeksiyonu, kolit, sinüzit gibi hastalıklara sebep olabilir. Üzüm çekirdeği enfeksiyon ve iltihaplanma ile birlikte bunların sebep olabileceği rahatsızlıklara karşı koruyucu, önleyici etki meydana geritirirken adeta doğal bir tedavi sunmaktadır. Bağırsak ve böbrek sağlığını olumlu yönde etkileyerek kum ve taş oluşumlarının önüne geçmektedir.

Kozmetik alanlarında sıklıkla tercih edilen ve cilt güzelliği sağlayan üzüm çekirdekleri aynı zamanda kan dolaşımını hızlandırıcı ve dengeleyici etkisi sayesinde saç dökülmelerine karşı etkili olur ve saçların gürleşmesine destek sağlar. Saçların daha canlı ve parlak görünmesini sağlar. Vücutta kolajen arttırıcı etkisi bulunmaktadır. Bu etki sayesinde hem kemik sağlığını korur hem de yaşlanmayı geciktirici etki meydana getirir. Ayrıca sivilce ve akne problemlerine karşı da faydalı olmaktadır. İçerisinde yer alan E vitamini sayesinde göz sağlığını olumlu yönde etkilemektedir.

Üzüm Çekirdeği Nasıl Yenir?

Üzüm ile birlikte tüketilebilen üzüm çekirdeği aynı zamanda bal ve yoğurt gibi faydalı atıştırmalıklar ile karıştırılarak tüketilebilir. Yarım bardak yoğurdun içerisinde 1 çay kaşığı miktarında üzüm çekirdeği atılarak kullanılabilir. Ayrıca normal tek halde de tüketim sağlanabilmektedir. Bunların yanı sıra çay olarak tüketimi de sağlanmaktadır. Öğütme yöntemi il cilt sağlığı için maske şeklinde tüketilebilmektedir. Pek çok hastalık için tıbbi alanda da kullanımı sağlanmaktadır.

Üzüm Çekirdeğinin Zararları Nelerdir?

Genel olarak faydalı etkileri ile bilinen üzüm çekirdeğinin yan etkileri aşırı tüketim sonucunda meydana gelebilmektedir. Devamlı ve aşırı tüketilmesi vücuda zararlı olabilir. Eğer ki kronik bir hastalık nedeniyle devamlı ilaç kullanıyorsanız öncesinde mutlaka doktora görünmeniz gerekmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Kabakulak Hastalığının Belirtileri, Tedavisi ve Aşısı

Kabakulak Hastalığının Belirtileri, Tedavisi ve Aşısı

Virüslerin neden olduğu çocukluk dönemi hastalığı olan kabakulak hastalığı; bulaşıcı bir hastalıktır...

Pitaya Meyvesi Nedir? Faydaları Nelerdir? Türkiye'de Yetişir mi?

Pitaya Meyvesi Nedir? Faydaları Nelerdir? Türkiye'de Yetişir mi?

Pitaya meyvesi; kaktüs ailesine ait olan ve diğer bir ismi ile ejder meyvesi olarak tanımlanan, antioksidan açısından oldukça zengin olan tropikal bir meyvedir...

Misel Su Nedir? Tonik Olarak Kullanılıır mı? Ne İşe Yarar?

Misel Su Nedir? Tonik Olarak Kullanılıır mı? Ne İşe Yarar?

Misel su; micellar su ve ve aynı zamanda micellar water olarak bilinen, cilt temizliğinde oldukça etkili olan, makyajı temizleyen ve cildi nemlendiren besleyici bir sudur...

Parmakları Daha İnce ve Uzun Göstermek İçin Ne Yapılır?

Parmakları Daha İnce ve Uzun Göstermek İçin Ne Yapılır?

Parmakları daha ince göstermek için birtakım basit teknikler bulunmaktadır...