yeniloji.com
Sağlık

Vertigo Hastalığına Kesin Çözüm

Henüz yorum yazılmadı
Vertigo Hastalığına Kesin Çözüm
Yeniloji 2207 görüntüleme

Vertigo bir baş dönmesi şeklinde oluşur ve belli ataklarda gerçekleşerek kişinin günlük hareketlerini yapmasını engelleyen, kristal oynaması olarak da nitelendirilen bir hastalıktır.

Vertigo Atağı Nedir? Nasıl Bir Hastalıktır?

Son yıllarda pek çok kişide görülen ve çağın hastalığı olarak nitelendirilen bir rahatsızlık olan vertigo, iç kulak problemlerinden dolayı oluşmaktadır. Vücudun denge sistemini etkileyen bu rahatsızlık, bir hastalıktan daha çok bir belirti olarak nitelendirilmektedir. Yani daha bu tek başına bir hastalık olabileceği gibi aynı zamanda ciddi bir rahatsızlığın belirtileri de olabilmektedir. Vertigo atakları saniyeler kadar kısa olabileceği gibi 24 saat boyunca da sürebilmektedir.

Vertigo; baş dönmesi ile birlikte bulantı, denge kaybı ve baş ağrısı gibi belirtilerle kendini gösteren bir rahatsızlıktır.

Bu hastalığın çeşitleri bulunmaktadır. Santral vertigo ve periferik vertigo olarak iki şekilde karşımıza çıkmaktadır. Santral vertigo daha çok beyinden kaynaklı olan durumlardan ortaya çıkmaktadır. Beyin damarlarında rahatsızlıklar, tümör ya da beyin kanaması gibi durumlardan dolayı oluşmaktadır. Periferik vertigo ise iç ya da orta kulakta denge sisteminin bozulması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Vertigo çeşitlerine göre değişiklik gösterebilir ve kesinlikle bir doktor tedavi gerekli görülmektedir. Atak meydana geldiğinde kişi gün boyu kendini dönüyormuş ya da kayıyormuş gibi hissedebilir, kişisel ihtiyaçlarını bile karşılayamayabilir.

Vertigo Nedenleri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Kristal oynaması olarak da nitelendirilen vertigo iç kulakta meydana gelen bir enfeksiyon sonucunda gerçekleşebilir. Grip, soğuk algınlığı gibi etkenler neden olabilir. Vücutta denge duyusunun öncüsü olan vestibüler sinirde meydana gelen iltihaplanmadan kaynaklanabilir. İç kulaktaki sıvı kaybına bağlı olarak oluşan işitme kaybı, kulak çınlaması gibi belirtileri olan meneire rahatsızlığı, vertigo nedenleri arasında gösterilebilmektedir. Orta kulak anormal bir şekilde kemik büyümesi veya iç kulakta oluşan bir kist nedeniyle meydana gelen aşınma sonucunda iç kulak ile orta kulak arasındaki iletişimin bozulması da bu hastalığın oluşmasına neden olabilir. Vertigonun oluşum sebepleri arasında aynı zamanda beyincikte tümör, inme ve migren gibi hastalıklar da bulunmaktadır.

Vertigo farklı hastalıkların tetikleyici olarak meydana gelebilmektedir. Diyabet, hipertansiyon, kalp ve damar rahatsızlıklar gibi durumlardan ötürü oluşabilmektedir. Bu tarz rahatsızlıklarınız varsa ve kendinizi iyi hissetmiyorsanız mutlaka doktora gitmelisiniz.

Vertigounun Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vertigonun oluşum nedenine bağlı olarak uygulanacak tedavi yöntemi değişebilmektedir. Eğer ki bir enfeksiyona bağlı olarak gerçekleşmişse ilaç tedavisi uygulanabilir. İlaç tedavisi yeterli olmazsa ameliyat gerekebilir. Eğer bir tümörden dolayı kaynaklanıyorsa ameliyat ile tedavi edilmelidir.

Vertigo tedavisinde ilk olarak tetikleyici unsurun ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bu stres, alkol tüketimi ya da sigara içmek gibi etkenle olabilir. Daha sonra kişinin bu tetikleyicilere maruz kalabileceği şeylerden uzaklaşması gerekir. Üçüncü aşamada denge egzersizleri ve ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Son olarak orta kulak ya da beyin kaynaklı durumlarda cerrahi bir müdahale yapılabilir. Tedavi aşaması genel olarak bu şekilde gerçekleşmektedir.

Vertigonun Kesin Çözümü Var mı?

Tedavi edilmesi mümkün bir hastalık olan vertigo çağımızın en önemli rahatsızlıkları arasında yer almaktadır. Vertigonun kesin çözümü için tedavi sonrasında da dikkat edilmesi gereken etkenler bulunmaktadır. Stres faktörlerinden uzak durmak, bağışıklığı güçlendirecek şekilde beslenmek, D vitamini alımı sağlamak ve spor yapmak gibi sağlıklı bir yaşam için gereken her eylemi uygulamalısınız. Bu şekilde kesin bir çözüm yaratmak mümkün olabilir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Nedenleri ve Çözümü

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Nedenleri ve Çözümü

Saç dökülmesi; hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilen, mevsim değişikliği, genetik etkenler, vitamin eksikliği, kansızlık ve daha birçok sebebe bağlı olarak meydana gelen bir problemdir...

Yüzdeki Siyah Noktalar İçin Çözüm

Yüzdeki Siyah Noktalar İçin Çözüm

Siyah nokta; tüm kadın ve erkekler için istenmeyen bir görüntüye sebebiyet veren bir cilt sorunudur...

Saç Derisinde Sivilce Neden Çıkar? Ne İyi Gelir? Tedavisi ve Doğal Çözüm

Saç Derisinde Sivilce Neden Çıkar? Ne İyi Gelir? Tedavisi ve Doğal Çözüm

Saç derisinde sivilce; kaşıntı ve kızarıklık problemi meydana getiren, gözeneklerin tıkanması sonucunda meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır...

Nefes Kokusu Neden Olur? Nasıl Geçer? Nefes Kokusuna Kesin Çözüm

Nefes Kokusu Neden Olur? Nasıl Geçer? Nefes Kokusuna Kesin Çözüm

Nefes kokusu; besinlerde yer alan protein ve bakteriler tarafından parçalanan h...