yeniloji.com
Beslenme

Kaz Yumurtası Yenir mi? Faydaları Nelerdir? Besin Değeri ve Fiyatı

Henüz yorum yazılmadı
Kaz Yumurtası Yenir mi? Faydaları Nelerdir? Besin Değeri ve Fiyatı
Yeniloji 43 görüntüleme

Normal tavuk yumurtasına göre daha mat ve beyaz renkte olan kaz yumurtası, yaklaşık olarak 70-100 gram arasında bir besindir. Anne sütünden sonra içerisinde insan vücudu için gerekli olan tüm vitamin ve mineralleri barındıran ve oldukça ender bulunan yumurtadır.

Kaz Yumurtası Yenir mi?

Kanatlı ve yumurtası tüketilebilen hayvanlar arasında yer alan kaz yumurtası oldukça bezleyici bir besindir. Normal bir tavuk yumurtasının yaklaşık olarak 3-4 kat büyüklüğündedir. Kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum mineralleri içeren bu yumrutanın içerisinde aynı zamanda omega-3 ve omega-6 yağ asitleri de yer almaktadır. Ender bulunan bir yumurta çeşididir. Birçok kişi yenilip yenilmediğini merak ederken bu yumurtaların pişirilerek ya da çiğ şekilde tüketilebildiğini belirtebiliriz. Oldukça besleyici olması kaz yumurtası bebeklere verilir mi sorusunu da beraberinde getirmektedir. Doktora danışarak belirli şekillerde verilmesi gerekmektedir. Alerjik birtakım sorunlar meydana gelebileceği için küçük bebeklere verilmesi riskli olabilir. Daha çok gelişme çağındaki çocuklar için faydalıdır.

Kaz Yumurtasının Faydaları Nelerdir?

İçerisinde pek çok besin maddesini barındıran kaz yumurtasının faydaları şöyledir:

  • Gelişme çağındaki çocukların sağlıklı büyümesi için zengin bir besin kaynağıdır. Protein açısından zengin olması sayesinde özellikle boyun uzaması konusunda etkilidir.
  • İçerisinde bulunan demir sayesinde kansızlığın giderilmesini sağlayarak vücuda enerji sağlar. Halsizlik ve yorgunluk gibi hislerin giderilmesini sağlar.
  • Bağırsakların temizlenmesini sağlayarak daha verimli çalışmasına katkı sağlar. Bağırsak mikrobiyotasının daha sağlıklı olmasına destek olur.
  • Sindirim sistemi problemi yaşayan kişiler için destekleyici bir besindir. Ayrıca hazmı kolaylaştırır.
  • Metabolizmanın hızlandırılmasına yardımcı olmaktadır.
  • Hem fiziksel hem de zihinsel gelişimi destekler.
  • Kasların gelişimine katkı sağlar. Ayrıca damar yollarının açık ve düzenli çalışıyor olmasına destek olur.

Doğru ve düzenli bir şekilde tüketilen kaz yumurtası, içerisinde yer alan her türlü vitamin ve minerali vücuda aktarmaktadır. Bununla birlikte kaz yumurtasının kabuğunun faydaları da bulunmaktadır. Kabuğu %94 oranında kalsiyum içermektedir. Böylece kemik erimesi gibi problemleri çözmektedir.

Kaz Yumurtasının Besin Değeri Nedir?

Yaygın bir şekilde tüketilen kaz yumurtası protein açısından oldukça zengindir. Besin değerlerine baktığımızda 100 gramının yaklaşık olarak 185 kcal, 13.9 gram protein ve 13.3 gram yağ içerdiğini belirtebiliriz. Yağ değerlerine baktığımızda ise 3.6 gram doymuş yağ, 5.7 gram tekli doymamış yağ ve 1.7 gram çoklu doymamış yağ bulunmaktadır. Omega 3 ve omega 6 yağ asitleri vardır. A ve D vitaminleri içerir. 100 gramındaki kolesterol miktarı ise 852 mg şeklindedir.

Kaz Yumurtası Fiyatı Ne Kadar?

Kazların yumurta verimi oldukça düşüktür. Tavuklar kadar fazla yumruta vermezler. Hatta yıl içerisinde sınırlı şekilde yumurtlarlar. Besin değeri yüksek ve ender olması kaz yumurtası fiyatını da daha pahalı yapmaktadır. Normal tavuk yumurtası fiyatının 3-4 katı kadardır. İnsan sağlığı açısından birçok faydası olan bu yumurtalardan satın alarak omlet ya da haşlama şeklinde tarifler uygulayabilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Yeşil Erik Faydası ve Kalorisi Nedir?

Yeşil Erik Faydası ve Kalorisi Nedir?

Yeşil erik; yaz mevsiminin vazgeçilmezi olarak tanımlayabileceğimiz, içerisinde bulunan asitler, bileşenler, vitaminler ve mineraller sayesinde pek çok sağlıklı etkisi bulunan bir meyvedir...

Vajinal Kaşıntı ve Yanma Nasıl Geçer? Nedenleri Nelerdir? Bitkisel Çözümü Nasıl Olur?

Vajinal Kaşıntı ve Yanma Nasıl Geçer? Nedenleri Nelerdir? Bitkisel Çözümü Nasıl Olur?

Vajinal kaşıntı ve yanma durumu birçok sebebe bağlı olarak oluşan ve kişiyi oldukça rahatsız eden bir rahatsızlıktır...

Alıç Sirkesi Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Alıç Sirkesi Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Alıç sirkesi; zayıflamaya yardımcı olan doğal içerikli bir karışımdır...

Karın Toparlayıcı Korse Kullananlar ve Fiyatları

Karın Toparlayıcı Korse Kullananlar ve Fiyatları

Karın toparlayıcı korse; vücuttaki fazlalıklardan kurtulmayı sağlayan ve sarkmaların engellenmesine yardımcı olarak zayıflamaya destek olan inceltici bir aparattır...