yeniloji.com
Sağlık

Kabak Çekirdeğinin Faydası ve Kalorisi Nedir?

Henüz yorum yazılmadı
Kabak Çekirdeğinin Faydası ve Kalorisi Nedir?
Yeniloji 39 görüntüleme

Kabak çekirdeği; yağ oranı diğer çekirdeklere göre az olan, kabak sebzesinin içerisinde bulunan, çiğ ya da kurtularak tüketilebilen bir besindir.

Kabak çekirdeğinin Faydası Nedir?

Çok eski zamanlarda birtakım hastalıkların tedavisi için kullanılan kabak çekirdeği, yüksek lifli özelliği ve sindirim sistemine etkileri yanı sıra antikanserojen maddelerin hücrelere zarar vermesini önleyen birtakım faydalara sahip besindir. İçerisinde fosfor, demir, kalsiyum, çinko, magnezyum ve sodyum gibi minerallerin yanı sıra yüksek oranda E vitamini barındıran bu çekirdek hem cilt sağlığını korur ve yeniler hem de genel vücut sağlığında birçok olumlu etki meydana getirir.

Kabak çekirdeğinin içerisinde yer alan omega-3 yağları, kandaki kötü kolesterolün dengelenmesini ve kalp sağlığının korunmasını sağlar.

Vücudun yenilenmesine katkı sağlayan kabak çekirdeği, beyin fonksiyonlarının artmasını sağlar. Böylece ileri yaşlarda ortaya çıkabilecek unutkanlık gibi problemlerin önlenmesine katkı sağlar. İçerisinde yer alan çinko sayesinde prostat hastalığının semptomlarının azalmasına katkı sağlar. Ayrıca idrar söktürücü özelliği de bulunmaktadır. Erkeklerde sıkça rastlanılan saç dökülmesi problemlerini, saç köklerindeki hücrelerin yenilenmesini sağlayarak önleme yardımcı olur. Karaciğer ve böbrek fonksiyonlarının iyileşmesini sağlayarak kum ve taş gibi oluşumları önler. Bir insanın protein ihtiyacının belli bir kısmını karşılayan bu çekirdek aynı zamanda demir emilimini arttırarak kansızlık gibi problemlerin önlenmesine de destek olur.

Kabak çekirdeğinin Bağırsaklara Faydası Nedir? Kabızlığa İyi Gelir mi?

Doğal içeriğe ve bileşenlere sahip olan kabak çekirdeği, bağırsaklara yerleşen parazitlerin dışarı atılmasın yardımcı olur. Parazitler insan yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Çoğu zaman ishal ya da kabızlık gibi hastalıklara neden olabilmektedir. Aynı zamanda aşırı iştah ya da iştahsızlık meydana getirebilmektedir. Parazitlerin vücuttan atılması için kabak çekirdekleri adeta doğal bir şifa olarak işlev görür. İçerisinde yer alan lifler sayesinde bağırsak hareketlerini de düzenleyerek sindirim sisteminin daha verimli çalışmasına destek olur.

Kabak çekirdeğinin Erkeklere Faydaları Nelerdir?

Prostat büyümesini engellemeye yardımcı olan kabak çekirdeği, genel olarak orta yaştaki erkeklerde görülen prostat hastalıklarını önlemeye destek olur. Bunun yanında erkeklerde sperm kalitesini arttırma konusunda da etkileri bulunmaktadır. İçeriğindeki çinko sayesinde, çinko eksikliği gibi nedenlerden dolayı oluşan kısırlık gibi problemlerin giderilmesi için faydalı olabilir. Fakat bu konuda uzman bir doktora başvurulması daha olumlu tedaviler meydana getirecektir.

Kabak çekirdeğinin Hamilelik İçin Faydaları Nelerdir?

İçeriğinde yer alan demir, kadınların hamile kalma şansını ve olasılığını arttırmaktadır. Genel oalrak kadınların pek çoğu demir eksikliği nedeni yüzünden hamile kalamamaktadır. Kabak çekirdeği vücuda doğal demir desteği sağladığından hamilelik ihtimalini de arttırmaktadır. Belli miktarlarda tüketmek vücut sağlığı ve bu tarz etkiler için faydalı olabilmektedir.

Kabak çekirdeğinin Kalorisi Ne Kadar?

100 gram kabak çekirdeğinin kalorisi yaklaşık olarak 500'dür. Gece uyumadan önce bir avuç kabak çekirdeği tüketmenin vücudunuz için pek çok faydası bulunmaktadır. Vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan bu çekirdekleri aşırı olmamak şartı ile düzenli bir şekilde tüketebilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Doğal Diş Beyazlatma Yolları ve Tarifi

Doğal Diş Beyazlatma Yolları ve Tarifi

Doğal diş beyazlatma yolları; dişlerin daha bakımlı gözükmesini sağlayan yöntemlerdir...

Dikişsiz Korse Çeşitleri, Kullananlar ve Fiyatları

Dikişsiz Korse Çeşitleri, Kullananlar ve Fiyatları

Dikişsiz korseler; kıyafetlerin altından herhangi bir şekilde belli olmayan ve vücutla adeta bir bütün haline gelen iç giysiler olarak belirtilmektedir...

Uykusuzluğun Nedenleri ve Zararları Nelerdir? Uykusuzluk İçin Bitkisel Çözümler

Uykusuzluğun Nedenleri ve Zararları Nelerdir? Uykusuzluk İçin Bitkisel Çözümler

Uykusuzluk; vücudun dinlenmesini engelleyerek organların yeterli bir şekilde, düzeyde çalışmamasına neden olur...

Göbek Eriyince Boy Uzarmı? Kilo Verince, Zayıflayınca Boy Uzun Görünür mü?

Göbek Eriyince Boy Uzarmı? Kilo Verince, Zayıflayınca Boy Uzun Görünür mü?

Fiziksel görünüm boyun daha uzun ya da daha kısa durmasını etkileyebilmektedir...