yeniloji.com
Diyet

Gastrit Diyeti Nasıl Yapılır? Gastrit Hastaları Ne Yemeli, Ne Yememeli?

Henüz yorum yazılmadı
Gastrit Diyeti Nasıl Yapılır? Gastrit Hastaları Ne Yemeli, Ne Yememeli?
Yeniloji 38 görüntüleme

Gastrit diyeti; midesinde gastrit rahatsızlığı olanların semptomlarının hafifletilmesi için uygulanan bir yöntemdir. Bu diyette amaç kilo vermek değil midenin rahatlamasını sağlamaktır.

Gastrit Diyeti Nasıl Yapılır?

Gastrit mide mukozasının iltihaplanması sonucunda meydana gelen bir sindirim sistemi rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlık akut ya da kronik olarak meydana gelebilmektedir. Akut olması bir anda meydana çıkması olarak nitelendirilirken kronik uzun süreli oluşan semptomların tümüne verilen isimdir. Birtakım yemekler gastritin hafiflemesini sağlarken bazı yemekler ise daha da artmasına neden olmaktadır. Gastrit diyeti sakıncalı ve zararlı olan yiyeceklerin tüketilmemesine dayanmaktadır.

Gastrit diyetinin temel özelliği aşırı miktarda yemek tüketilmemesidir. Bir anda çok fazla yemek yeme midenin sindiriminin güçleştirir ve mide daha fazla asit üretmeye başlar. Bu da gastritin daha da artmasına neden olur. Bunun olmaması için az az ve sık sık yemek yenmesi gerekmektedir. Ayrıca tüketilen besinlerin çok sıcak ya da çok soğuk olmaması gerekir. Sıcak ya da soğuk tüketilmesi mideye zarar verir ve bu da hastalığın daha da şiddetlenmesine sebep olur.

Tüketilen yiyeceklerin mide tarafından düzgün bir şekilde sindirilmesi için fazlaca çiğnenmesi tavsiye edilmektedir. Mide besinleri sindirmek için asit üretir. Eğer ki besinler yeterli çiğnenmeden mideye gelirse aynı şekilde mide çok fazla asit salgılar. Eğer mide asit dengesi sağlamazsa gastrit belirtileri ve semptomları artış gösterir.

Gastrit Hastaları Ne Yemelidir?

Mide rahatsızlıkları arasında en fazla görülen hastalık olan gastrit düzenli ve sağlıklı beslenme ile hafifletilebilmektedir. Bu hastalığa sahip olan kişiler az yağlı proteinler ile beslenmelidir. Yağlı yiyecekler mide zarında meydana gelen bu iltihabın yayılmasına neden olmaktadır. Bunu önlemek ve hastalığın hafiflemesini sağlamak için az yağlı yoğurt, yağsız et, balık, tavuk ve soya fasulyesi tüketilmelidir. A, C ve K vitaminleri açısından zengin olan koyu yeşil yapraklı sebzelerin tüketilmesi önerilmektedir. Bu sebzeler kalsiyum ve folat içerdiği için midedeki iltihabın giderilmesine destek olur.

Flavonoid içeren besinlerin tüketilmesi bu hastalık için faydalı etkiler sunmaktadır. Bu bileşenler vücuttaki bakterilerin giderilmesini ve iltihabın çoğalarak ülsere dönüşmesini engellemektedir. Kereviz, kabak ve yaban mersini bu besinler arasında yer alır. Gastrit hastaları mide için faydalı olan yiyecekleri tüketmelidir.

Gastrit Hastaları Ne Yememelidir?

Kızartmalar ve diğer hamur işleri iltihabın yayılmasına neden olur ve hastalığı şiddetlendirir. İşlenmiş ekmek, şeker ve makarna gibi yiyecekler tüketilmemelidir. Özellikle patates kızartması kesinlikle tüketilmemelidir. Kafeinli içecekler hastalığın ilerlemesine neden olmaktadır. Bu tarz içecekler mide asidinin aniden yükselmesine neden olur. Bu yüzden uzak durulmalıdır. Aynı şekilde asitli içecekler de tüketilmemelidir. Portakal ve greyfurt gibi asit içeren meyveler tüketilmemelidir. Bağışıklık güçlendirici etkisi ile bilinen turşu yenmemelidir. Baharatlar, sosis ve sucuk gibi işlenmiş gıdalar, ekşi yoğurt ve krema gibi şeyler tüketilmemesi gereken yiyecekler arasındadır.

Gastrit Diyeti Ne İşe Yarar?

Öncelikle belirtmek gerekir ki gastrit diyeti bu hastalığın tamamen iyileştirilmesini sağlamak amacı ile değil, semptomlarının bastırılması için uygulanmaktadır. Bu diyet sayesinde mide asidi dengelenir ve yanma gibi şikayetler ortadan kalkar. Ayrıca beslenmeye dikkat ederek bu rahatsızlığın ülsere dönüşmesini önleyebilirsiniz. Yediklerinize dikkat ederek daha sağlıklı bir sindirim sisteminin oluşmasını sağlayabilirsiniz.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Pelin Otunun Faydaları Nelerdir? Artemisia Ne İşe Yarıyor? Nasıl Tüketilir?

Pelin Otunun Faydaları Nelerdir? Artemisia Ne İşe Yarıyor? Nasıl Tüketilir?

Pelin otu; sindirimi kolaylaştırmaya yardımcı olan, papatyagiller familyasına ait ve Anadolu'da doğal bir şekilde yetişen bir bitkidir...

Kokina Çiçeği Nedir? Bakımı Nasıl Yapılır?

Kokina Çiçeği Nedir? Bakımı Nasıl Yapılır?

Kokina çiçeği; yılbaşı çiçeği olarak da adlandırılan kırmızı top top çiçekleri ve yeşil rengi ile birlikte yeni yılı geldiğinizi gösteren çiçeklerden biridir...

Basen Eritme Kürü Nasıl Yapılır? Basen Eritmek İçin Kürler

Basen Eritme Kürü Nasıl Yapılır? Basen Eritmek İçin Kürler

Basen eritme kürü; fazlalıkların kısa süre içerisinde erimesini sağlayarak ideal vücut ölçülerine kavuşmaya destek olan doğal yöntemler olarak isimlendirilmektedir...

Rahim Sarkması Nedir? Nasıl Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Rahim Sarkması Nedir? Nasıl Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Rahim, doğum yapmamış olan kadınlarda 5-6 cm arası kadar büyükken, doğum yapmış olan kadınlarda ise 6-7 cm kadardır...