yeniloji.com
Yaşam

PCR Yöntemi Nedir? Corona Virüs için PCR Testi Nasıl Uygulanır?

Henüz yorum yazılmadı
PCR Yöntemi Nedir? Corona Virüs için PCR Testi Nasıl Uygulanır?
Yeniloji 325 görüntüleme

PCR yöntemi; virüslerin RNA'sını bulmak amacı ile uygulanan ve polimeraz zincirleme tepkimesi şeklinde bir açılıma sahip olan testtir. Ülkemizde son zamanlarda korona virüs teşhisi için uygulanmaktadır.

PCR Yöntemi Nedir? Neden Yapılır?

Bir organizmaya ait olan DNA kopyalarının primer adı verilen yapılan tarafından enzim tepkimeleri ile sentezlenmesi anlamına gelen PCR yöntemi kısaca nükleotitlerin canlı dışında bir tüpte çoğaltılması olarak da tanımlanabilmektedir. In vitro klonlama olarak yani moleküler, gen klonlaması olarak açıklayabileceğimiz bu yöntem 3 aşamadan oluşmaktadır. Ayrıca test birkaç kere yapılır ve yaklaşık olarak her aşama 3 kere tekrarlanmış olur.

PCR testi denatürasyon, tavlama ve uzama olmak üzere üç aşamadan meydana gelmektedir. Her aşama farklı sıcaklıklarda yapılmaktadır. Bu aşamalar bir döngü şeklinde ve tamamlayıcıdır.

Biyolojik ve tıbbi araştırmalara sıkça tercih edilen bir yöntem olan PCR testi; bulaşıcı hastalıkların teşhisi, salgın hastalıkların teşhisi, babalık testi, genetik parmak izlerinin tanımlanması, genlerin klonlanması ve kalıtsal hastalıkların tespiti gibi farklı pek çok durum için uygulanabilmektedir. Ülkemizi ve dünyayı salgın hale getiren korona virüsünün tespiti için de PCR testi son zamanlarda sıklıkla uygulanmaktadır.

Corona Virüs İçin PCR Testi Nasıl Uygulanır?

Pandemi olarak nitelendirebileceğimiz korona virüsü, kısa süre içerisinde vücudu etkisi altına alan, bağışıklık sisteminin çökmesine sebep olan ve buna bağlı olarak kişinin ölümüne yol açabilen bir hastalıktır. Tek zincirli bir RNA virüsü olması onun kolayca mutasyona uğrayabileceği anlamına gelmektedir. Genel olarak 60 yaş üzerini etkileyen bu virüs aynı zamanda kronik hastaları da etkilemektedir. Yapılan araştırmalara göre etki yaşı düşmeye başlamış ve artık genç insanlarda da bu hastalık görülebilmektedir. Hastalığın önüne geçmek için yayılımını durdurmak gerekir. Bunun için çok fazla kişiye test uygulanmalı ve enfekte olan kişileri saptamak gereklidir.

PCR testi korona virüsünün tespiti uygulanan bir yöntemdir. DNA saptamasına yönelik bir test olan PCR, virüsün tanıyarak kişinin hastalığa yakalanıp yakalanmadığını göstermektedir. Test 1 gün içerisinde 3 kere uygulanmaktadır. Her testin sonucu 1-3 saat arasında netleşmektedir. Bu nedenle PCR uzun süreli fakat doğru sonuçlar ile örtüşen bir yöntemdir. PCR testi ile kısa süre içerisinde pek çok hastaya bakmak için test uygulanan alanların çoğaltılması gereklidir.

PCR Yöntemi Güvenilir mi? Kesin Sonuç Verir mi?

Korona virüsünün teşhisi için PCR yöntemi doğru sonuçlar vermektedir. Uzmanlara göre hızlı tanı kitlerinden daha doğru bir yöntem olabilmektedir. Fakat yavaş işlemesi açısından kullanım verimliliğinde azalma söz konusu olmaktadır. 3 aşamadan oluşan ve 3 kere tekrarlanan bu test virüsün vücutta olup olmadığına dair doğru sonuçlar vermektedir.

Korona Virüsü Tanısı Nasıl Konur?

Vücuda bulaştıktan sonra belli bir süre kuluçkada kalan ve sonrasında kuru öksürük, ateş gibi belirtiler ile kendini gösteren korona virüsü, hızlı tanı kitleri ya da PCR yöntemi ile tespit edilmektedir. Sonrasında ise kişiye acil bir şekilde tedavi uygulanmalıdır. Genel olarak akciğeri etkisine alan bu virüs nefes almayı zorlaştırmaktadır. Bu nedenle yoğun bakım ve entübe hasta sayısında artış olmaktadır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Gribi 1 Günde Geçiren Hap Nedir? Grip 1 Günde Nasıl Geçer?

Gribi 1 Günde Geçiren Hap Nedir? Grip 1 Günde Nasıl Geçer?

Gribi 1 günde geçiren hap, C vitamini açısından yüksek değerlere sahip ve bağışıklığın güçlenmesine destek olan hap olarak belirtilmektedir...

Ağda Nasıl Yapılır? Ağdanın Acısı Nasıl Azaltılır?

Ağda Nasıl Yapılır? Ağdanın Acısı Nasıl Azaltılır?

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için en çok tercih edilen yöntem olarak ağda gösterilmektedir...

Karayemiş Meyvesi Nedir? Faydaları Nelerdir? Ne Zaman Olur? Nasıl Yenir?

Karayemiş Meyvesi Nedir? Faydaları Nelerdir? Ne Zaman Olur? Nasıl Yenir?

Karayemiş meyvesi; içerisinde bol miktarda antioksidan barındıran ve doğal bileşenleri sayesinde pek çok hastalığın oluşumunu, gelişimini engelleyen bir besin olarak tanımlanmaktadır...

Manyetik Sırt Destek Korsesi (Kamburluk Önleyici) Nedir?

Manyetik Sırt Destek Korsesi (Kamburluk Önleyici) Nedir?

Manyetik sırt destek korsesi; kamburluk önleyici ve aynı zamanda sırt ve bel ağrılarını hafifletici özellikleri sayesinde vücudun dik durmasına destek olan bir aparattır...