yeniloji.com
Sağlık

İncir Yağı Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır? Zararı Var mı?

Henüz yorum yazılmadı
İncir Yağı Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır? Zararı Var mı?
Yeniloji 37 görüntüleme

İncir yağı; sıcak iklimlerde yetişen incir meyvesinin çekirdeklerinden elde edilen, içerisinde bol miktarda vitamin ve mineral barındıran doğal bir bitkisel yağdır.

İncir Yağı Ne İşe Yarar?

Meyve olarak sıklıkla tüketilen incir meyvesinden elde edilen incir yağı, vücutta hücre yenilenmesine katkı sağlayan bir içeriğe sahiptir. Serbest radikallerden arınmayı sağlayan bu doğal yağ aynı zamanda bu yabancı ve zararlı maddelerin anormal şekilde çoğalmasını önler ve tümör gibi yapıların oluşmasına engel olur. İçeriğine baktığımızda tıpkı incir meyvesi gibi potasyum bakımından oldukça zengin olduğunu görebilir. Bu özelliği kan şekerinin dengelenmesini ve insülin seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olur. Şekerin kana hızlı karışmasını önler ve böylece ani yükselmelerin önüne geçer.

Cilt için oldukça faydalı olan incir yağı, cildin nem dengesinin sağlanmasına yardımcı olur. Bu etki sayesinde cildi onarır ve parlak, canlı gözükmesini sağlar. Bununla birlikte cildin dersini ve gözeneklerini sıkılaştırır. Böylece sarkma problemlerini önlerken aynı zamanda gözeneklerin açılmasına da engel olur. Bununla birlikte ciltteki kırışıklıkları yok eder ve erken yaşlanma belirtilerinin önlenmesini sağlar. Sivilce, akne ve siyah nokta gibi cilt problemlerinin iyileştirilmesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra sivilce izleri için de hücre yenileyici etkisi sayesinde bunların geçmesine de destek olur. Gözaltındaki şişliklerin giderilmesini sağlarken aynı zamanda koyu göz halkalarının giderilmesini sağlar. Ayrıca cilt üzerindeki morluklar için de faydalıdır.

İncir meyvesinin ufak çekirdeklerinden elde edilmesine rağmen oldukça faydalı olan bu yağ kanser hastaları için faydalı olabilmektedir. Hücre yenileyici etkisinin olması bu hastalığın tedavisinin hızlanmasına destek olabilmektedir. Fakat bunun için mutlaka doktor onayı alınması gerekmektedir.

İncir Yağı Nasıl Yapılır?

Bu doğal içerikli yağı hazırlamak için öncelikle bir miktar yabani incirleri toplamanız gerekmektedir. Bu işlemi uyguladıktan sonra çekirdekleri presleme yöntemi ile ayırınız. Soğuk pres işleminden sonra çekirdekleri süzünüz. Bu işlem sırasında ortaya çıkan yağ şişelere koyulur ve herhangi bir işlem yapılmaz. Dışarıdan organik olarak satın alınan yağlar bu şekilde hazırlanmaktadır. İncir yağı alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta soğuk sıkım olmasıdır. Ayrıca mutlaka cam şiş olmasına özen gösteriniz.

İncir Yağının Zararı Var mı?

Genel olarak herhangi bir zararı bulunmayan incir yağının yan etkileri bilinçsiz tüketim sonrasında ortaya çıkmaktadır. Aşırı ve yanlış kullanım bazı zararlara yol açabilmektedir. Eğer ki cildiniz için kullanacaksanız cilt sorunlarınız için öncesinde mutlaka uzman bir doktora gidiniz. Ayrıca yağı kullanmadan önce ufak bir bölgede deneyiniz. Herhangi bir kaşıntı ya da kızarıklık yoksa, alerjik etki söz konusu değilse kullanabilirsiniz.

İncir Yağı Kullanımı Nasıl Olur?

Diğer bitkisel yağlarda olduğu gibi incir yağını içerek tüketebilirsiniz. Uzmanlar günde 1 çay kaşığı tüketiminin faydalı olduğunu belirtmektedir. Gün içerisinde içeceğiniz suya ekleyerek de bu miktarı tüketebilirsiniz. Cilt sağlığı için sıklıkla kullanılan bu yağ ayrıca salatalara lezzet vermek için de kullanılabilir. Oldukça zahmetli bir şekilde çıkartılan bu yağ diğer yağlara göre değerlidir ve bu nedenle fiyatı da biraz daha yüksektir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Yeşil Mercimek Diyeti Nasıl Yapılır?

Yeşil Mercimek Diyeti Nasıl Yapılır?

İnsanlar sürekli olarak kendilerinin yüksek miktarda kilo vermesini sağlayacak olan diyetleri denerken yeşil mercimek diyeti son dönemde en çok tercih edilenler arasında yer alıyor...

Latex Korse Nedir? Özellikleri, Kullanımı, Fiyatları

Latex Korse Nedir? Özellikleri, Kullanımı, Fiyatları

Latex korse; vücuttaki sarkmaların engellenmesi ve toparlanması konusunda oldukça etkili olan bir iç giysi modelidir...

Genital Bölge Temizliği Bitkisel Nasıl Olur?

Genital Bölge Temizliği Bitkisel Nasıl Olur?

Genital bölge temizliği; kaşıntı, akıntı, mantar ya da enfeksiyon kapma gibi durumların oluşmaması için kesinlikle düzenli ve sağlıklı bir şekilde yapılması gereken bir uygulamadır...

Kahve Telvesi Maskesinin Cilde Yararları Nelerdir?

Kahve Telvesi Maskesinin Cilde Yararları Nelerdir?

Kahve telvesi maskesi; cildin yumuşamasına ve canlanmasına etki ederek, sivilce ve akne izlerinden kurtulmaya etki eden doğal bir peeling yöntemidir...