yeniloji.com
Sağlık

Bağırsak Parazitleri Nedir? Korunma Yolları Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Bağırsak Parazitleri Nedir? Korunma Yolları Nelerdir?
Yeniloji 2136 görüntüleme

Parazit; başka bir canlı ile yaşamak zorunda olan ve yaşadığı binek canlıya zarar vererek bünyeyi zayıflatan bakteri gruplarına denir.

Bağırsak Parazitleri Nedir? Nasıl Bulaşır?

Yaşam alanı olarak kullandığı canlının besin kaynaklarını kullanıp kendi yaşamını sürdürür. Yaşam alanı olarak kullanılan canlı belirli süre sonunda güçten düşmesine hastalanmasına ve halsizliğe sebebiyet verir. Bağırsak parazitleri nasıl bulaşır sorusunu cevaplamak gerekirse hamile kadınlarda görülüyorsa ise kan dolaşımına dışardan alınımı veya doğum sırasında anne rahminden bulaşmış olabilir.

Bağırsak parazitleri sindirim sisteminni çalışma hızına ve dengesine zarar veren canlılardır ve kıl kurdu olarak da isimlendirilebilir.

Parazit ellerin kirli şekilde kullanılması ve tüketilen yiyecek ve içeceklerin kirli şekilde tüketilmesi sonucu bulaşabilir. Böceklerden kaynaklanın ısırılmalar sonucu kana karışmış bakteriler parazitlenmeye sebebiyet verebilir. Ayrıca derinin delinmesi sonucu oluşacak enfeksiyon yoluyla bulaşabilir. Solunun hava yoluyla veya cinsel ilişki kaynaklı sebeplerle de parazitler insanlara bulaşabilmektedir.

Bağırsak Parazitlerinin Zararları Nelerdir?

Bağırsak parazitlerinden kaynaklanan şikayetler ise şu şekildedir; sulu ishal, karın ağrıları ve mide krampları, yüksek ateş, sürekli yorgunluk hissi, karında şişlik ve gaz şikayetleri şeklindedir. Bu sebepler her zaman sizde kıl kurdu var anlamı taşımaz ancak insanlar fark etmeden bağırsak parazitleri yıllarca vücudunuzun içinde yaşayabilir. Beslenirken tükettiğimiz her türlü gıda en sonunda bağırsaklardan geçmektedir. Bunlardan bazıları bakteri oluşumuna ön ayak sağlar bazıları bağırsak rahatsızlıklarına sebep olurken belirli bir grup gıda tüketimi bağırsağın kendini onarmasına ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Kıl Kurdu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genellikle yenilen acı biber, turşu aşırı tuz, kimyon, karabiber, kırmızı biber, et, krema, mayonez, ketçap, gazlı içecekler, cips ve kızartma gibi ürünler aynı zamanda alkol ve sigara tüketimi bağırsak sağlığını kötü yönde etkileyerek bakteri ve parazit üremesini kolaylaştırıp hastalanmanıza sebep olurlar. Bunların yanı sıra günlük düzenli olarak tüketilen sağlıklı su, kayısı, elma, şeftali gibi lifli gıdalar, yemek sonrası sindirim kolaylaştırıcı egzersizler ve yoğurt gibi gıdalar bağırsak sağlığınızı olumlu yönden etkileyerek sizin bakterilere karşı korunmanızı ve parazit oluşumunu engelleyerek sağlıklı kalmanızı sağladığı görülmüştür.

Bağırsak Parazitlerinden Korunma Yolları Nelerdir?

Bağırsak parazitlerini uzak tutmanın ve korunmanın yolları ise; güvenli olmayan gıdaları tüketmeyin, sebze ve meyveleri temizliğinden emin olmadan yemeyin. Düzenli olarak arıtılmış temiz su için, ellerinizi sıklıkla yıkayarak temiz tutun ve kalmasını sağlayın yediğiniz hayvansal gıdaları iyi pişmiş olarak tüketmeye özen gösterin, et kesilen tahta ve bıçakla sebzeleri kesmemeye özen gösteriniz. Mikrodalga fırınları pişirme için kullanmaktan kaçınınız. Tatlı su ve göllerde yüzmekten kaçınarak girdiğiniz havuzlarda güvenlik sertifikası ve ilaçlama sorunuz. İnsan dışkısı ile gübreyi karıştırmayınız. Tuvaletlerde beklemiş suları kullanmak yerine akan su ve tuvalet kağıdını kullanmaya özen gösteriniz. Evcil hayvanlarınızın atıklarını uygun şekilde steril ediniz ve sağlıklarına dikkat ediniz. Bütün bunlara dikkat etmek bağırsak parazitlerinden korunmayı sağlamaktadır.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Dunning Kruger Sendromu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Dunning Kruger Sendromu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Dunning kruger sendromu, cahil cesareti olarak da bilinen, pek çok semptomun bir araya gelmesi ile oluşan bir etkidir...

Kuru Üzüm Faydaları Nelerdir? Zayıflatır mı? Kalorisi Ne Kadar?

Kuru Üzüm Faydaları Nelerdir? Zayıflatır mı? Kalorisi Ne Kadar?

Kuru üzüm; antiseptik özelliği sayesinde bağırsak ve midede yer alan toksin maddelerin dışarı atılmasını ve buna bağlı olarak sindirim sisteminin daha aktif daha sağlıklı olmasını sağlayan bir meyvedir...

Kahve Telvesi Maskesinin Cilde Yararları Nelerdir?

Kahve Telvesi Maskesinin Cilde Yararları Nelerdir?

Kahve telvesi maskesi; cildin yumuşamasına ve canlanmasına etki ederek, sivilce ve akne izlerinden kurtulmaya etki eden doğal bir peeling yöntemidir...

Hızlı Kilo Verme Kürleri, Yolları ve Yöntemleri

Hızlı Kilo Verme Kürleri, Yolları ve Yöntemleri

Hızlı kilo verme kürleri ile birlikte insanlar kısa süre içerisinde vücutlarındaki yağ yakımının gerçekleşmesini sağlayarak istedikleri fiziğe kavuşabileceklerdir...