yeniloji.com
Sağlık

Adet Söktürücü Bitkiler ve Çay Tarifleri Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Adet Söktürücü Bitkiler ve Çay Tarifleri Nelerdir?
Yeniloji 2887 görüntüleme

Adet söktürücü bitkiler; regl döneminin düzene girmesine yardımcı olur ve hormonların dengelenmesine katkı sağlar.

Adet Düzenleyici ve Söktürücü Besinlerin Etkileri

Kadınların her ay düzenli olarak yaşadıkları regl dönemi bazı dönemlerde birtakım sebepler nedeniyle düzensizliğe uğrayabilir. Bu sebepler hormonal olabileceği gibi heyecan, diyet, stres, vücut ağırlığı veya farklı sağlık problemleri nedeniyle olabilmektedir. İlk regl dönemlerinde adette düzensizlik görülmesi gayet doğaldır. Fakat daha sonrasında kendiliğinden bir düzene girmektedir. Düzensizlik kadınlarda hem fiziksel hem de psikolojik olarak sorunlar yaratmaktadır. Bazı bitkiler adetin dökülmesine ve düzenlenmesine yardımcı olmaktadır.

Adet söktürücü besinler; maydanoz, nane, papatya, misk, nergis, safran, karabaş otu, havuç tohumu, kekik, kimyon gibi bitkilerdir.

Düzensiz adet döngüsü ve adet olamama, ruhsal sıkıntılar, gerginlik, sivilce problemi ve vücudun belli bölgelerinde şişlik, ödem meydana gelmektedir. Aynı zamanda gecikmeye bağlı olarak ağrıların daha fazla arttığı görülmektedir. Böyle durumlar da adet söktürücü bazı yollara başvurulmaktadır.

Adet Düzenleyici Bitkiler Nelerdir?

Adet düzensizliğinde birtakım ilaçların yanı sıra bitkisel tedaviler daha çok tercih edilmektedir. Adet düzenleyici birçok bitki bulunmaktadır. Bu bitkiler kanamaları düzene sokmak ve ağrıları geçirmek amacıyla kullanılmaktadır. Bitkisel çözümler doğal olduğu için vücudunuz için herhangi bir zararı da olmamaktadır. Adet düzensizliğine iyi gelen bitkileri şöyle sıralayabiliriz:

Siyah ve mavi koho: Bu bitki adet kanamalarının düzene girmesi için kullanılmaktadır. Ülkemizde henüz çok bilinmese bile Amerika'da yıllardır birçok kadın tarafından kullanılmaktadır. Bu bitkiler adet ağrılarının geçmesine yardım ettiği gibi aynı zamanda hormonal dengenin de düzene girmesini sağlamaktadır. Bu bitkiler hem çay olarak hem de salatalarla birlikte tüketilmektedir.

Dere otu: Günlük hayatta genel olarak hepimizin tükettiği bu bitki lezzetli tadının yanında adet düzenleyici olarak da bilinmektedir. Bu özelliği yanı sıra rahim kasılmalarını da arttırdığı için hamile bayanların kullanımı için çok uygun değildir. Çiğ tüketildiğinde adet düzenleyici özelliği kendini göstermektedir.

Havuç: Havuçlar çiğ tüketildiğinde adet kanamalarının daha kolay hale getirmektedir. Düzenli ve sık kullanımda ise adet düzensizliğini ortadan kaldırmaktadır.

Zerdeçal: Bu bitki insan sağlığı için çok faydalı olduğundan ülkemizde yoğun olarak tüketilmektedir. Aynı zamanda tam bir adet düzenleyici olan bu bitki kurutulup toz hale getirildikten sonra bal ya da yoğurt ile tüketilmektedir. Aynı zamanda yemeklerde ve salatalarda da yoğun olarak kullanılmaktadır.

Adet Düzenleyici Çay Tarifleri Nelerdir?

Yukarıda belirttiğimiz bitkiler haricinde aynı zamanda adet söktürücü çaylar da bulunmaktadır. Adet düzenleyen çayları listeleyecek olursak:

Kekik ve civan perçemi çayı: Her ikisinden de 20'şer gram alıp kaynatılır. Daha sonra süzülür ve içilmeye hazır hale gelir. Eğer dilerseniz içerisinde bir kaşık bal atmanız faydalı olacaktır. Gün içerisinde birkaç kere tükettiğinizde adetinizin düzene girdiğini fark edebilirsiniz.

Papatya ve biberiye çayı: Adet düzenleyici olarak bilinen bu iki bitkiyi birlikte kaynatıp içtiğiniz zaman adet kanamanız kısa süre içerisinde başlayacaktır. İki bardak suyun içerisine her iki bitkiden 20 gram kaynatmanız daha sonra içmeniz yeterlidir.

At kuyruğu otu ve bal kürü: Bu bitki etkili adet düzenleyici bitkilerden biridir. Az miktarda at kuyruğu otunu 1 bardak su ile kaynatın. Daha sonrasında bir kaşık bal katıp tüketmeniz yeterlidir.

Hatmi çiçeği ve civan perçemi: Bu bitkiler adet düzensizliği ve adet söktürücü problemleri için oldukça tercih edilmektedir. Adet dönemi yaklaşmış fakat henüz bir belirtisi olmayan bayanların bu çayı kullanmaları daha etkili olacaktır. Bu çay regl kanamalarınızı düzene sokar ve sancılarınızın azalmasını sağlar. Her iki bitkiden de az miktarda alıp kaynatıp ve daha sonrasında içmeniz yeterlidir.

Alıç: Bir miktar alıç bitkisini kaynamış suya koyarak demlenmesini bekledikten sonra içmeniz adet düzensizliğinize iyi gelecektir. Günde 3 kere içilmesi tavsiye edilmektedir.

Regl Düzenleyici Bitkiler İşe Yarar mı?

Adet döngüsünün dengelenmesine ve düzenlenmesine yardımcı olan adet söktürücü bitkiler ve çaylar hemen kanamanın başlamasına hem de kadınların rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Eğer regl gecikmesi söz konusu ise ve bu durum rahatsızlık veriyorsa bazı bitkisel yöntemler kullanılabilir. Fakat adet düzensizliği çok sık bir şekilde oluyorsa yumurtalıklarda problem olabilir. Bu yüzden doktora danışılması gerekmektedir.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Adet Söktürücü Çay Tarifi Nasıl Yapılır?

Adet Söktürücü Çay Tarifi Nasıl Yapılır?

Adet söktürücü çay tarifleri sayesinde adet döngüsündeki düzensizlikler ortadan kaldırılabilir ve adet olamama gibi durumlar ortadan kaldırılarak daha sağlıklı bir menstrual dönem geçirilebilir...

Adet Söktürücü Kür Tarifi Nedir?

Adet Söktürücü Kür Tarifi Nedir?

Adet söktürücü kürler; adet döngüsünün daha düzenli olmasını sağlayan ve aynı zamanda regl döneminde ağrıların kasılmaların hafiflemesine yardımcı olan doğal karışımlardır...

Hızlı Adet Söktürücü Doğal Şeyler

Hızlı Adet Söktürücü Doğal Şeyler

Adet söktürücü doğal şeyler; sağlıklı bir şekilde vücudun regl periyodunu düzene sokmak ve hormonal dengenin sağlanmasına yardımcı olmak için faydalı etkiler sunan doğal yöntemlerdir...

Siğil Nedir? Nasıl Geçer? Siğillerden Kurtulmanın Doğal Yolu Nedir?

Siğil Nedir? Nasıl Geçer? Siğillerden Kurtulmanın Doğal Yolu Nedir?

Derinin üst tabakasında meydana gelen siğil, HPV virüsü sonucunda meydana gelen enfeksiyonlara verilen isimdir...

Korse ile Uyunur mu?

Korse ile Uyunur mu?

Korse ile uyumak, gece boyu vücudun rahatsız olmasına neden olur ve bu yüzden genel olarak tavsiye edilmez...

Weight Watchers Diyeti Nedir? Puan Hesaplama Nasıl Olur?

Weight Watchers Diyeti Nedir? Puan Hesaplama Nasıl Olur?

Weight watchers diyeti; 1 haftada 1 kilo vermeye yardımcı olan ve puanlama esasına dayanan bir beslenme programıdır...

Lavanta Çayı Faydaları Nelerdir? Karaciğer Yağlanmasını Temizler mi? Nasıl Yapılır?

Lavanta Çayı Faydaları Nelerdir? Karaciğer Yağlanmasını Temizler mi? Nasıl Yapılır?

Mavi ve mor çiçekleri, enfes kokusu ile kendine hayran bırakan lavanta bitkisinden elde edilen lavanta çayı; anti-bakteriyel ve antifungal özelliklere sahip bir bitki çayıdır...

Zayıflamak İçin Yağ Yakıcı Korse Kullanımı

Zayıflamak İçin Yağ Yakıcı Korse Kullanımı

Kilo vermek ve kalıcı olarak zayıflamak için yağ yakıcı korse takmak, hem sıkılaşma hem de şekillendirici etki sayesinde kısa süre içerisinde incelme sağlamaktadır...

Çin Geveni Bitkisi Nedir? Ne İşe Yarar? Kullananlar ve Yorumlar

Çin Geveni Bitkisi Nedir? Ne İşe Yarar? Kullananlar ve Yorumlar

Çin geveni; son yıllarda çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan, ilaç kullanmak yerine alternatif tıptan yararlanmak isteyenlerin tercihi olan, baklagiller familyasına ait olan ve meyveleri bezelye tanesi büyüklüğünde olan bir bitki türüdür...

Yumurta Kabuğunun Bitkilere ve Cilde Faydaları Nelerdir? Kullananlar ve Yorumlar

Yumurta Kabuğunun Bitkilere ve Cilde Faydaları Nelerdir? Kullananlar ve Yorumlar

Kalsiyum ve protein açısından zengin olan yumurta kabuğu, hem cilde hem de bitkilere faydası olan bir besindir...