yeniloji.com
Sağlık

Dünyanın En Faydalı Besinler Sıralaması

Henüz yorum yazılmadı
Dünyanın En Faydalı Besinler Sıralaması
Yeniloji 2496 görüntüleme

Bilim insanları tarafından yapılan incelemeler ile doğanın insanlara sunmuş olduğu faydalı pek çok besin kaynağının olduğu bilinmektedir. Dünyanın en faydalı besinleri vitamin ve mineral açısından zengin gıdalardır.

En Faydalı Bitkiler Nelerdir?

Yüzyıllardan beri bitkilerin özleri birtakım hastalıkların tedavisi için kullanılmıştır. Dünya üzerinde insan sağlığı için faydalı olabilecek pek çok bitki bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

Aloe Vera: Yetişmesi için sadece su gerekli olan aloe vera yaraların iyileşmesi, yanık izlerinin giderilmesi gibi etkileri olan ve acı azaltma, hızlı iyileştirme gibi etkiler olan bir bitki türüdür.

Kızılcık Suyu: C vitamini açısından oldukça zengin olan kızılcık suyu boşaltım sistemini iyileştirici etki meydana getirmektedir. Bakterileri yok edici özelliği sayesinde enfeksiyonları gideren bu doğal bitki, tümör ve böbrek taşı gibi oluşumları engellemeye destek olur.

Ekinezya: Bağışıklık güçlendirici etkisi bulunan bu bitkinin herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Öksürük, boğaz ağrısı gibi soğuk hava etkisiyle oluşan rahatsızlıkların iyileşmesi için faydalı olmaktadır.

Sığla: Solunum yolu enfeksiyonu ve ishal gibi rahatsızlıkları iyileştirmeye katkı sağlayan bu bitki aynı zamanda kolesterol, bel ağrısı, kas yangısı ve obezite gibi hastalıkların iyileşmesi için de etkili olmaktadır.

Bunların yanı sıra papatya, siyah yılan kökü, hayıt ağacı, kahve, çuha çiçeği yağı, keten tohumu, sarımsak, gümüş düğme de en faydalı diğer bitkiler arasında yer almaktadır. Bağışıklığı kuvvetlendiren ve birtakım hastalıkların tedavi edilmesine destek olan bu bitkileri doğru tüketmek gerekmektedir.

En Faydalı Meyveler Nelerdir?

Hem lezzetli hem de doğal aromalı meyveler sağlık açısından pek çok fayda sağlamaktadır. En faydalı meyveler arasında ilk sırada elma gelmektedir. Lif, c vitamini açısından zengin ve antioksidan açısından yüksek değerlerde sahip olan elma oldukça faydalı bir meyvedir. Bir diğer meyve avokadodur. Lif potasyum ve C vitamini açısından zengin olan ve içerisinde sağlıklı yağlar barındıran bir meyvedir.

Besleyici özelliği oldukça yüksek olan muz, potasyum ve B6 açısından zengin bir meyvedir. Dünyadaki en güçlü antioksidanları barındıran yaban mersini faydalı meyveler arasında yerini almaktadır. C vitamini, lif açısından zengin olan portakal ve çilek en lezzetli ve faydalı diğer meyvelerdir. Bu listenin devamında üzüm, kiraz, greyfurt, kivi, mango, ananas, kavun, armut ve ahududu bulunmaktadır.

En Faydalı Sebzeler Nelerdir?

Sağlıklı beslenme hem obezite ve kanser gibi hastalıkların önlenmesi hem de bağışıklığın güçlenmesini sağlamaktadır. En faydalı besinler arasında domates ilk sırada yer almaktadır. Antioksidan, C ve E vitaminleri açısından zengin olan ve yeni kan hücrelerinin oluşmasını sağlayan bu besin aynı zamanda kan basıncını da kontrol eder. Brokoli vitamin ve mineral eksikliğini tamamlamak için tüketilebilecek en faydalı sebzeler arasındadır. Brüksel lahanası, havuç, kabak ve patlıcan gibi sebzeler de en faydalı yiyecekler arasında gösterilmektedir. Mide dostu, lif içeren ve kabızlık gibi problemleri engelleyen bu sebzeler kansızlık gibi sorunlarla da baş etmektedir.

En Sağlıklı 20 Besin Nedir?

Yapılan incelemelere göre en faydalı 20 besin sırasıyla şu şekildedir; karahindiba yaprağı, chia tohumu, kabak çekirdeği, pazı, pancar yaprağı, kuru maydanoz, kereviz kurusu, su teresi, mandalina, bezelye, yeşil soğan, kırmızı lahana, pembe greyfurt, badem, ıspanak, pul biber, fesleğen, kara lahana, acı biber ve brokolidir.

Paylaş Tweetle Gönder Pinle
İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Saç Dökülmesi Genetik mi, Nasıl Anlaşılır?

Saç Dökülmesi Genetik mi, Nasıl Anlaşılır?

Saç dökülmesi hem erkeklerde hem de kadınlarda meydana gelebilen bir problemdir ve zaman içerisinde kelliğe yol açabilmektedir...

Göbek Yağlarını Eriten Diyet ve Kür

Göbek Yağlarını Eriten Diyet ve Kür

Göbek yağlarını eritmek için; daha hareketli bir yaşam, düzenli ve sağlıklı beslenme, karın kaslarını hareket geçirecek birtakım egzersizler ve çeşitli kür, diyet yöntemleri uygulamak gerekmektedir...