yeniloji.com
Sağlık

Koronavirüs Lambda Varyantı Nedir? Nerede Görüldü? Riskleri Nelerdir?

Henüz yorum yazılmadı
Koronavirüs Lambda Varyantı Nedir? Nerede Görüldü? Riskleri Nelerdir?
Yeniloji 139 görüntüleme

2019 yılının son yıllarına doğru ortaya çıkan koronavirüs salgının geçirmiş olduğu mutasyonlardan birisi olan lambda varyantı, Latin Amerika'da ortaya çıkmış ve çok kısa süre içerisinde çok fazla vakanın oluşmasına neden olmuş bir durumdur.

Koronavirüs Lambda Varyantı Nedir?

Akciğer ve kalp gibi iç organları etkileyerek hayati tehlikelere neden olan covid-19 virüsü, dünya üzerinde pandemi olarak ilan edilmiş bir virüstür. Öyle ki ülkemiz dahil olmak üzere pek çok ülke bu virüs kapsamında önlemler almıştır. Virüsün genom yapısına uygun aşılar geliştirilerek salgının bitirilmesi hedeflenmiştir. Fakat tek zincirli bir RNA virüsü olması sebebiyle sürekli olarak mutasyona uğrayarak farklı bir varyant olarak karşımıza çıkan koronavirüs endişeleri artırmaktadır. Lambda varyantı, delta varyantı sonrasında ortaya çıkmış ve kısa süre içerisinde birçok insanın hastalanmasına neden olmuş farklı bir mutanttır. Diğer varyantlara göre daha fazla enfeksiyon olasılığı bulunan bu lambda varyantı için henüz kesin olarak elde edilmiş bilgiler bulunmamaktadır.

Coronavirüsün farklı bir mutasyonu olarak tanımlanan lambda varyantının diğer mutasyonlardan farklı olarak bir belirti göstermediği belirtilmektedir. Fakat vakalardaki belirtiler kapsamında bağırsak problemlerine daha sık rastlandığı gözlemlenmektedir.

Lambda Varyantı Nerede Görüldü?

Koronavirüsü yeni mutasyon şekli olarak ifade edebileceğimiz lambda varyantı ilk olarak Latin Amerika'da gözlemlenmiştir. Buradaki ülkeleri sayacak olursak Brezilya, Arjantin ve Şili olmak üzere 27 ülkenin bulunduğu belirtilmektedir. Peru'da bulaşma vakalarının yaklaşık olarak %80'ni lambda varyantı kaynaklıdır. Şili'de de bu varyantın artışı söz konusudur. Lambda varyantının diğer mutasyonlara göre daha bulaşıcı olduğu gözlemlenmektedir.

Lambda Varyantı Riskleri Nelerdir?

Bildiğimiz üzere koronavirüs bağışıklık sistemi zayıf olan kişileri etkilemektedir. Zaman içerisinde geçirmiş olduğu mutasyonlar sonrasında etki alanı ve semptomları daha da genişlemiştir. Koronavirüs lambda varyantının yapılan araştırmalara göre bağırsakları daha fazla etkilediği belirtilmektedir. Bununla birlikte daha hızlı yayılım göstermektedir. Bundan dolayı oldukça risklidir.

Lambda Varyantı Türkiye'de Var mı?

Küresel bir salgı olarak nitelendirilen koronavirüs, tek bir ülkeden diğer her ülkeye yayılmıştır. Şuan için lambda varyantı Türkiye'de görülmemiştir fakat bu görülmeyeceği anlamına gelmez. Bunun için tedbirlerin alınması, aşılama çalışmalarının düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir.

İsim veya Nick: Yorum ve Görüşleriniz: Puan Ver:
Yorumlar ( 0 yorum )
Henüz yorum yapılmamış! İlk siz yorum yazın...
Önerilen Yazılar
Cilt Lekelerine Ne İyi Gelir? Kesin ve Bitkisel Çözüm Nedir?

Cilt Lekelerine Ne İyi Gelir? Kesin ve Bitkisel Çözüm Nedir?

Cilt lekeleri; cildin bazı bölgelerinde normalden fazla melanin salgılanması sonrasında meydana gelen, genel olarak sağlık açısından bir sorun teşkil etmeyen oluşumlardır...

Kompulsif Biriktirme Hastalığı Nedir? Dispozofobi Belirtileri ve Tedavisi

Kompulsif Biriktirme Hastalığı Nedir? Dispozofobi Belirtileri ve Tedavisi

Kompulsif biriktirme hastalığı; gereksiz, sağlıksız ve kullanılmayan, birbiri ile alakalı olmayan pek çok eşyanın gereksiz yere biriktirilmesi olarak isimlendirilen, aynı zamanda dispozofobi olarak da tanımlanan bir tür kişilik bozukluğudur...

Vamp Makyaj Ne Demek? Nasıl Yapılır? Modelleri Nelerdir?

Vamp Makyaj Ne Demek? Nasıl Yapılır? Modelleri Nelerdir?

Son zamanların gece makyajı trendleri arasında oldukça popüler olan vamp makyaj, abartılı bir makyaj gibi görünse de bir rujla bile belirgin olabilmektedir...

1000 Kalorilik Diyet Listesi Nedir? Sağlıklı mı?

1000 Kalorilik Diyet Listesi Nedir? Sağlıklı mı?

1000 kalorilik diyet listesi; kısa süre içerisinde kilo vermeye destek olan ve yağ yakan besinlerden oluşan programdır...